Snadnou opravu plovoucí podlahy zvládnete i sami
Plovoucí podlahy jsou velice oblíbené. Poskytují totiž komfort, nenáročnou údržbu a moderní vzhled, kterým lze jakémukoliv interiéru dodat potřebný šmrnc a špetku elegance. Při užívání je ale potřeba pamatovat na určité zásady, aby se předešlo vzniku případného poškození. Oprava pak povětšinou vyžaduje znalosti odborníka, některé škody lze ale efektivně ošetřit i svépomocí.
Přečtěte si aktualizovaný článek JAK OPRAVIT PLOVOUCÍ PODLAHU
Oprava plovoucí podlahy může být finančně dosti náročná. Vyplatí se proto soustředit na prevenci, která podlahu ochrání. Ať už se jedná o dřevěný nebo laminátový typ, je obecně největším nepřítelem plovoucí podlahy vlhkost, voda a ostré hrany předmětů, které mohou při pádu udělat rýpanec nebo odloupnout vrchní vrstvu lamely v malém i velkém rozsahu. Často se o poškození postarají i domácí mazlíčci nebo nešetrné zanášení nečistot z venku na botách či hraní ratolestí.
Škrábance a rýhy na podlaze – pomůže vosk nebo fix
Jsou-li na podlaze škrábance, rýhy a odřené plochy, které jsou víceméně nepatrné a vnímáte je až při bližším prozkoumání podlahy, pak si k opravě obstarejte speciální prostředky sloužící k těmto účelům. K dostání jsou u prodejce plovoucí podlahy nebo v hobbymarketu. Jedná se především o tvrdý vosk (vhodný pro rýhy a škrábance, co jdou do hloubky), který se nanese pájkou a poté zarovná například žiletkou, či speciální retušovací fix (vhodný pro čistě povrchové úpravy). Při volbě správného odstínu jsou opravená místa k nerozeznání, i když je nutné brát v potaz, že po čase bude potřeba opravnou vrstvu opět obnovit, jelikož se z plovoucí podlahy užíváním a údržbou setře.
Výměna dílce plovoucí podlahy při hrubším poškození
Je-li rozsah poškození plovoucí podlahy příliš velký, musí se často přistoupit k celkovému rozebrání a opětovné pokládce. To se týká především stavu, kdy se podlaha „rozjede“, tedy když se nápadně zvětší mezery mezi lamelami. Jedná-li se o škodu na jedné lamele či několika málo dílcích, mohou se jednotlivé kusy vyměnit. Pro tyto případy je vhodné kupovat plovoucí podlahu vždy s rezervou. Nemáte-li žádné lamely navíc, obraťte se na prodejce, u něhož jste podlahu pořizovali, a žádejte stejný typ od stejného výrobce, abyste se nemuseli potýkat s tím, že dílec do podlahy nezapadne i přes zdánlivou podobnost.
Poškozený kus je pak třeba opatrně vyříznout (ruční kotoučovou pilou). Řez je třeba vést tak, aby skončil vždy několik milimetrů od dalších nepoškozených dílců, které by se při opravě plovoucí podlahy mohly také poškodit. Řez se pak potřebně prodlouží dlátem a kladivem, aby bylo možné dílec bez problémů vyjmout. Vsazení nového kousku je třeba provádět opatrně, a to po kontrole, zda se nikde nenachází třísky apod. Přebytečné lepidlo, které se objeví po konečném zatlačení nového dílce do podlahy, je nutné ihned setřít, aby nezaschlo. Nezapomeňte vyměněné části následně zatížit delším prknem a závažím, minimálně po dobu 12 hodin.
Při poškození plovoucí podlahy není nutné ihned přemýšlet nad tím, jak bude oprava finančně náročná. Pro šikovného kutila, který se rád o své obydlí v tomto ohledu stará, je údržba plovoucí podlahy poměrně snadná. Pokud si však nejste jisti, zda jste zvolili správný postup, nebo zda na něj stačíte, přenechejte práci přeci jen odborníkům.
Diskuse k článku