Jak obarvit látku levně a bez chemie? Použijte kávu, nebo čaj!
Na trhu jsou dostupné různé druhy látek, které jsou vhodné k domácí výrobě plátěných tašek, prostírání, polštářů a dalších výrobků v oblasti bytového…
Také si oblibou vytváříte vlastní bytové dekorace a rádi pracujete s textilem? Chcete-li proměnit vzhled ručníků, utěrek, závěsů nebo prostírání a dat jim punc patiny a retro stylu, nemusíte hned sahat po chemických barvivech. Možná vás to překvapí, že k barvení textilu můžete použít i mnohé přírodní prostředky. Pro vytvoření zastaralého nahnědlého vzhledu s patinou sáhněte po kávě nebo čaji. Textil nebude zapáchat chemií, při tvoření navíc nezatížíte životní prostředí. Přinášíme tipy, jak na to.
Látku můžete snadno obarvit i bez chemie
Na trhu jsou dostupné různé druhy látek, které jsou vhodné k domácí výrobě plátěných tašek, prostírání, polštářů a dalších výrobků v oblasti bytového textilu. Téměř všechny jsou však na čistě bílém podkladu, který nemusí každému vyhovovat. Najít například puntíkatou látku s jemným nádechem hnědé, která bude skvěle zapadat do vintage stylu vašeho bydlení, je téměř nemožné.
Inspirujte se: Proměňte si domov, zkuste patchwork
Pokud chcete textil zbarvit do světle hnědé barvy, nemusíte sahat po chemických barvivech, které sebekvalitnější látku degradují. Pro barvení textilu můžete bez obav použít i kávu, nebo černý čaj. Textil pak bude příjemně vonět, při barvení si navíc nezašpiníte ruce a domácnost nebude vypadat jako po výbuchu. Jaké látky barvit a jak při práci postupovat?
Barvení textilu pomocí kávy
Pokud chcete nové látky nebo použité utěrky či ručníky zbarvit do hnědé barvy, použijte kávu. I když lze pro barvení použít i kávu instantní, mnohem lepší je čerstvě namletá, která neobsahuje žádné přísady a má silnou vůni a větší počet barevných pigmentů. Připravte si větší hrnec, dejte vařit vodu a přisypejte větší množství namleté kávy. Čím větší množství použijete, tím bude textil po barvení tmavší. Pokud používáte mletou černou kávu, po uvaření jej přeceďte přes drobné síto a zbavte se kávové sedliny. Kávu můžete připravit i ve french pressu nebo překapávači, takový postup je však vhodný jen při přípravě menšího množství kávy.
Čerstvě namletá káva zaručí dokonalý výsledek
Jakmile bude káva připravená, nechejte ji trochu vychladnout, aby se látka nesrazila. Největšího barvicího účinku dosáhnete při použití textilu z přírodních materiálu, syntetika se bude obarvovat i poznání hůř. Do hrnce s kávou ponořte látku a nechejte ji tak třeba i 5 a více hodin. Chcete-li dosáhnout jen mírného zabarvení, účinek se dostaví už po 20 minutách.
Platí jednoduchá rovnice – čím více kávy přidáte a budete látku déle louhovat, tím bude po barvení tmavší. |
Barvení textilu pomocí čaje
Podobným způsobem můžete obarvit látku i pomocí čaje. Používejte přírodní černé čaje, které látku obarví v největší možné míře. Chcete-li, aby měla látka mírně červené zbarvení, můžete použít i čaje ovocné. Podle našich zkušeností se však z textilu dříve vypere barvivo z ovocných čajů než z černých. Budete-li tedy látky častěji prát, upřednostněte čaj černý, který zajistí zbarvení látky na dlouhou dobu, možná i navždy (v rámci životnosti látky).
V hrnci dejte vařit vodu a přidejte větší množství čaje. Můžete použít jak sypaný, tak sáčkový. S pytlíkovým čajem se vám bude pracovat jednodušeji, protože čajové pytlíky snadno vytáhnete, aniž byste museli tekutinu přelívat přes sítko. Při použití porcovaného čaje použijte alespoň 30 sáčků na středně velký hrnec. Jakmile čaj vychladne (ideální teplota je kolem 30 °C), vložte do hrnce požadovanou látku a nechte v něm klidně i 8 hodin.
Sypaný černý čaj textil krásně obarví
V redakci jsme vyzkoušeli barvení textilu jak v kávě, tak v čaji. Pomocí kávy se nám podařilo dosáhnout sytějšího hnědého odstínu, látka barvená v čaji na druhou stranu příjemněji voněla a po vyprání jen tak nevybledla. Je na vás, jakému prostředku dáte přednost. Vyhnete-li se chemickými barvivům, vaše látky budou krásné, a především zdraví nezávadné a šetrné k životnému prostředí.
Přečtěte si související články:
Diskuse k článku