Poškozená podlaha není katastrofa, opravte si ji snadno sami
Podlaha je každodenně vystavována námaze a žádný povrch nevydrží vše. Kvůli drobným poškozením hned nemusíte volat řemeslníka, oprava je většinou tak snadná, že ji zvládnete sami. Ať už je to prasklá dlaždička, propálený koberec nebo poškozená lamela u plovoucí podlahy.
Na podlaze se nejvíce projevuje to, jak je v domě živo. Běžné opotřebení i větší nehody nejsou ničím výjimečným, a proto nemusíte hned propadat panice, pokud se nějaká taková stane. Neměňte hned celou podlahu, ale využijte chytrých triků a rad, aby podlaha vypadala znovu jako nová a nikdo nic nepoznal. Výrazně tak ušetříte.
Poškození plovoucí podlahy
Pád nože nebo skleničky dokáže do lamely plovoucí podlahy udělat pěknou rýhu. I když v tomto případě nejde o nic výrazného, je to přeci jen drobná vada na kráse. Snadno ji však zamaskujete tvrdým podlahářským voskem. Kolem poškození vydlabete menší jamku a tu zalijete už zmíněným materiálem odpovídající barvy, jenž od celého kusu „odtaje“ nahříváním pájkou. Podlahářský vosk zakoupíte tam, kde se prodává materiál, případně v truhlářských potřebách. Cena se pohybuje kolem stokoruny.
Při nákupu samotné podlahy vždy počítejte tak, aby nějaké lamely zbyly. Při výrazném poškození je pak stačí jen vyměnit. Pokud už je na takový postup pozdě, pak jen vše přeskládejte tak, aby ty znehodnocené zůstaly pod nábytkem.
Poškození a oprava koberce
Malé vypálené místo, případně neodstranitelná nečistota má snadné řešení v případě, že máte schovaný kousek koberce, jenž zbyl při pokládce. Poškozené místo precizně vyřízněte a vložte do něj nový kus koberce - záplatu. Ze spodní strany pak stačí jen přilepit kobercovou páskou a použít trochu síly na pořádné přilepení. Pro sjednocení můžete místo „přečesat“ kartáčem.
Jestli nemáte zbytek koberce, nezoufejte, a zkontrolujte obvodové lamely a výřezy pro topení, vždy se něco najde. Pokud ne, pak nezbude nic jiného, než přeskupit nábytek.
Výměna dlaždice
Dlaždice jsou na praskání nejnáchylnější v místech, kde v podkladu chybí lepidlo, případně neleží celé na cementovém lůžku. Výměna je složitější, ale zase ne natolik, aby bylo potřeba volat řemeslníka. Potřeba bude kladívko a oscilační nástroj, bohatě postačí například starý šroubovák. Dlaždici vysekejte od středu k okrajům a z podkladu odstraňte zbytky lepidla. Novou spolu s lepidlem pečlivě vyrovnejte a spáry vyplňte spárovací hmotou.
Oprava PVC krytiny – podobně jako u koberce
I přes vysokou odolnost PVC je občas potřeba oprava. Vyříznutí a nahrazení novým kusem ale nestačí, protože okraje by se po čase začaly odlepovat. Potřebovat budete lepidlo na svařování PVC a lepící pásku. Tou oblepte okraje, v místech spoje rozřežte žiletkou a lepidlo opatrně natlačte do spár. Vytvoří vazbu podobnou samotnému PVC a náhradní kus se nehne.
Ani dřevo nevydrží vše
Nejčastějším trikem na opravu dřevěných podlah je obyčejná voda a fén, což si však poradí jen s měkkými dřevinami. Na poškozené místo nakapte vodu a fénem zahřívejte, vše opakujte tak dlouho, dokud se vlákna dřeva nenarovnají (někdy bude potřeba pořádná dávka trpělivosti). S výraznějšími poškozeními si poradí akrylové tmely na dřevo, případně epoxid.
Diskuse k článku