Sádrové obklady: kam se (ne)hodí a jaké jsou jejich vlastnosti
Existuje nespočet obkladových materiálů, po kterých můžete při rekonstrukci nebo realizaci novostavby sáhnout. Vedle oblíbených keramických či kamenných obkladů existují také obklady sádrové. Jsou cenově dostupné, působivé na pohled i dotyk a díky nízké hmotnosti nezatěžují konstrukci stěny. Nedají se však použít všude. Seznamte se s vlastnostmi sádrových obkladů i možnostmi jejich využití.
Obklady ze sádry – vhodné jen do interiéru a suchých prostorů
Jak je z názvu zřejmé, sádrové obklady se vyrábí ze sádry. Ta je poměrně pevná a dobře zpracovatelná, nesnese však dlouhodobý kontakt s vodou. Z toho důvodu jsou sádrové obklady vhodné jen pro použití v interiéru. Chcete-li obložit stěny venku, sáhněte po keramice, betonu nebo působivých kamenných obkladech.
Vzhledem ke svým vlastnostem však není možné použít sádrové obklady ani všude v interiéru. Nehodí se do míst s vyšší vlhkostí, tedy do koupelen nebo okolí kuchyňských linek. Navíc nesnesou výrazné změny teplot ani žár, a tak nejsou vhodné pro obkládání krbů a kamen.
Jakou vybrat dlažbu do koupelny? Nenechte se unést designem
Vrtání do obkladů („kachliček“): Jak bezpečně namontovat koupelnové doplňky
Obklady ze sádry vyniknou v obýváku i ložnici
Předností sádrových obkladů je vysoká estetická hodnota při dostupné pořizovací ceně. Proto se hodí do běžně namáhaných interiérových prostorů, kde je žádoucí vytvořit poutavou strukturu kamene či jiného materiálu. Sádrový obklad vypadá poutavě na stěně obývacího pokoje, v ložnici, jídelně nebo pracovně. Hodí se také do kancelářských a komerčních prostorů a k viděný bývá i v hotelích nebo různých reprezentativních prostorách.
Sádra je lehká, nezatěžuje konstrukce stěn
Velkou výhodou obkladů ze sádry je nízká hmotnost. Díky tomu jsou přeprava materiálu či výnos do patra bezproblémové. Protože jsou sádrové obklady lehké, zbytečně nezatěžují konstrukce stěn. To je důležité zejména v případech, mají-li stěny omezenou nosnost. Typické je to pro místnosti předělené sádrokartonovými příčkami, které by mohly běžné keramické či kamenné obklady nadměrně přetěžovat. Vzhledem k nízké hmotnosti se s obklady jednoduše manipuluje a pokládka není nijak složitá. Lepidlo na obkladu na stěně velmi dobře přilne a nemá tendenci se sesouvat dolů, a tak je možné v rámci jediné fáze obložit celou plochu odshora dolů.
Zkracování a opracování obkladů zvládnete bez elektrického nářadí
Sádrové obklady se dají velmi snadno opracovat. Zatímco zkracování a provrtávání obkladů z keramiky zabere dlouhé minuty a neobejde se bez elektrického nářadí, opracování obkladů ze sádry zvládnete i bez něj. Řezat sádrový obklad můžete pomocí obyčejné ruční pilky. Do obkladu snadno vyřežete libovolný tvar, a tak si jej připravíte i pro obkládání tvarově složitého prostoru. Pro vrtání děr a frézování otvorů na zásuvky a vypínače sice elektrickou nebo aku vrtačku potřebovat budete, otvor ale vytvoříte za pár vteřin.
Sádrové obklady věrně imitují strukturu kamene i betonu
Obklady zhotovené ze sádry lze díky moderním technologickým postupům zhotovit v nejrůznějším provedení. Na trhu narazíte na stovky typů, které věrně imitují přirozenou strukturu břidlice, vápence a dalších kamenů. Na první pohled jsou obklady od přírodního materiálu k nerozeznání. Často vynikají i zajímavou barevností, která může být pestrá i v rámci jediného obkladu.
Pokud hledáte vhodný a cenově dostupný typ obkladů do ložnice, obýváku či pracovny, je sádrové provedení vhodnou volbou. Pro použití do kuchyní či koupelen ale sáhněte po jiném, odolnějším, materiálu. Přečtěte si také další články na téma obkladů a dlažeb:
Diskuse k článku