Přípravky na odstranění lepidla z textilu, dlažby a dalších povrchů
Lepidlo je praktický pomocník, který nám usnadňuje život. V domácnosti je téměř nezbytné, čas od času totiž každý potřebuje slepit rozbitou vázu, znovu připevnit odpadlou dlaždičku nebo jen opravit odlepující se podpatek na botě. Horší už jsou ale případy, kdy je potřeba zbavit se vrstvy lepidla. A je jedno, jestli se dostalo nedopatřením na textil nebo je už léta na obkladačkách.
Lepidel existuje spousta druhů, při samotném odstraňování ale až tak nezáleží na tom, zda se jednalo o lepidlo disperzní nebo akrylátové. Někdy se budete muset smířit s tím, že lepidlo bohužel už neodstraníte, jindy stačí použít speciální přípravek a vše bude v pořádku.
Jak odstranit vteřinové lepidlo
V domácnostech často používané sekundové lepidlo patří do kategorie kyanoakrylátových lepidel a mohlo by se zdát, že jejich odstranění z pevných povrchů je téměř nemožné. Existuje však přípravek, který dokáže i takový „držák“ rozpustit – jmenuje se Debonder (originální přípravek seženete přibližně za 320,-, jiné výrobky na stejném principu od 100,-) a po nanesení odstraníte vrstvu lepidla bez poškození plochy. Lze jej použít i k odstranění dalších lepidel, případně poslouží i jako agresivní čistidlo.
Z rukou jde vteřinové lepidlo odstranit obtížněji, vyzkoušet můžete odlakovač, ovšem ten je v řadě případů bezmocný kvůli nízkému obsahu acetonu. Poněkud drastičtější, ale účinnější metodou je jemné seškrábání pemzou, přičemž je vhodné mít ruce odmočené v teplé vodě se saponátem.
V případě, že se nedopatřením dostane na koženou sedačku, pak můžete jako poslední záchranu vyzkoušet houbičku namočenou v oleji a důkladné kroužení na poškozeném místě.
U textilu jde také využít aceton, ale jen v případě, že samotný materiál je odolný.
Odstranění dalších lepidel
Akrylátová lepidla z pevných povrchů (kromě plastu), případně silikon nebo tmel odstraníte přípravky na principu speciálních rozpouštědel (např. směs alifatických glykolesterů, uhlovodíků, smáčedel a methyl ethyl ketonů). Látka se na povrch dostane jako pěna a na požadovaném místě se tak udrží dlouho, lepidlo rozpustí a vše pak snadno odstraníte. Jedná se např. o výrobek Loctite 7200 (300,-), který odstraňuje i usazený olej a jinou mastnotu, barvy i lak (pozor tedy na aplikaci na lakované a barvené povrchy).
Pryč s lepidlem ze zdi
Lepidlo se často využívá i pro připevnění nejrůznějších věcí na zdi – od nástěnek přes obklady nebo podhledy. Pokud se lepidlo dostalo do omítky pak je nutno vše seškrábat – neobejdete se bez špachtle a mechanické práce. Vypomoci si můžete bruskou s nejjemnějším smirkovým papírem. V žádném případě nepoužívejte ředidlo, které by se nasáklo do zdí a projevilo by se až v budoucnu.
Pokud se lepidlo dostane na místo, kde znamená malou katastrofu, pak rozhodně nepanikařte. Jemné povrchy začněte okamžitě třít houbičkou s olejem (pokud se lepidlo neodstraní, alespoň dostane stejnou barvu jako povrch a nepůjde vidět). Na odolnější povrch pak platí aceton, na sklo i technický benzín. V každém případě to chce ale notnou dávku trpělivosti.
Diskuse k článku
Jiří gavebda