Hmoždinky: přehled různých typů a jak je vybírat
Chcete si na stěnu připevnit novou poličku, ukotvit zrcadlo nebo třeba držák na televizor? Pak se neobejdete bez použití hmoždinek, které zajistí pevné uchycení spojovacího materiálu a postarají se o stabilitu. Na trhu však narazíte na nepřeberné množství různých typů hmoždinek, a tak může být obtížné se v nabídce zorientovat a vybrat ten správný. Přinášíme vám proto ucelený přehled jednotlivých typů hmoždinek a pár rad, jak postupovat při výběru. V pokračování článku se pak zaměříme na to, jak vybrat správnou kombinaci hmoždinky, vrtáku a vrutu.
Hmoždinky zajistí pevné uchycení vrutů
Výběr správného typu hmoždinky se bohužel často podceňuje. Mnozí kutilové obvykle sáhnou po tom typu, který mají zrovna po ruce, často k němu pak použijí nevhodný typ vrutu. Je však důležité si uvědomit, že výběr hmoždinky a postup montáže ovlivní výslednou stabilitu zavěšených předmětů. Čím těžší předměty budete do stěn kotvit, tím byste se na výběr hmoždinek měli více zaměřit. V opačném případě se může po nějaké době vrut uvolnit, případně se ze zdi vysune celá hmoždinka.
Při uchycení těžších břemen se snažte zajistit kotvení na větším množství hmoždinek, pevnost uchycení tím zvýšíte. Zásadním parametrem pro výběr hmoždinky je materiál, do kterého se bude vrtat. Kromě běžně používaných univerzálních hmoždinek jsou totiž na trhu i speciální hmoždinky do sádrokartonu, betonu či polystyrenu, které mají pro dané materiál mnohem lepší vlastnosti kotvení.
Přečtěte si, jak opravit stržený závit
Univerzální hmoždinky často postačí
Mezi nejrozšířenější typ hmoždinek patří univerzální. Jsou předurčené pro použití do různých materiálů, zejména do zdiva, betonu, pórobetonu, plné cihly i sádrokartonových desek. Snadno se používají a při běžném zatížení vystačí. Obvykle jsou doplněny o různé výstupky a křidélka, která mají zajistit pevné uchycení v materiálu. Po zašroubování vrutů se totiž hmoždinka roztáhne, a tak zabrání v jejímu vytažení.
Oblíbené jsou také univerzální hmoždinky s límečkem, u kterých nehrozí riziko zapadnutí. Jednoduše je nasadíte do vyvrtaného otvoru a přiklepnete. Pokud se chcete vyhnout starostem s výběrem vhodného typu vrutů, potěší vás zatloukací hmoždinky, které se prodávají společně s vruty. Vynikají snadnou a rychlou montáží a jsou vhodné i pro pozdější demontáž.
Zatloukací hmoždinky
Kdy je třeba sáhnout po speciálním typu hmoždinky
Univerzální hmoždinky by měl mít vždy po ruce každý kutil. Čas od času však budete potřebovat provést kotvení, které bude vyžadovat použití speciálního typu hmoždinky. Ty jsou důležité zejména v případě kotvení velmi těžkých břemen. Například na trhu seženete speciální hmoždinky do betonu, při velmi velkém zatížení byste pak měli sáhnout po ocelových kotvách. Jaké jsou další speciální typy hmoždinek?
Hmoždinky do sádrokartonu – pro montáž do sádrokartonu zajistí lepší kotvení než univerzální typ. Svým tvarem připomínají širokého šneka a zavrtají se do struktury sádrokartonu, která má tendenci se vydrolovat. V případě většího zatížení nad cca 8 kg pak doporučujeme použití kovových hmoždinek.
Čtěte také: Jak vybrat hmoždinku do sádrokartonu |
Hmoždinky do polystyrenu – jsou určeny pro kotvení lehčích břemen v polystyrenu. Hmoždinka je měkká a také má spirálovitý tvar. Zpravidla se vyrábí z nylonu a má bílou barvu.
Hmoždinky do pórobetonu – ačkoliv se pro kotvení do pórobetonu běžně používají i univerzální hmoždinky, při větším zatížení doporučujeme použití speciálního typu hmoždinek. Ten existuje v různém provedení, obvykle má žebrování ve tvaru spirály a zařízne se do stavebního materiálu. Při větším zatížení je opět namístě použít speciální ocelové kotvy.
Ocelové kotvy.
Základem úspěchu při práci s hmoždinkami je nejen výběr samotného typu a vhodného průměru, které snese adekvátní zatížení, ale také kombinace se správným vrtákem a vrutem. Právě na to se zaměříme v pokračování článku.
JAKÉ VRTÁKY A VRUTY SPRÁVNĚ POUŽÍVAT
Přečtěte si i další články z rubriky Domácí dílna:
Diskuse k článku