Pokládka plovoucí podlahy snadno a rychle v pěti krocích
Plovoucí podlahy jsou velmi oblíbené, protože jsou nabízeny v rozmanitých variantách i cenových relacích. A co více – pokládka plovoucí podlahy není tak náročná, jak se na první pohled může zdát. Stačí se držet zřetelných instrukcí, následovat tipy odborníků a pokládka bude úspěšná tak, jak očekáváte. Jakých základních kroků se při instalaci plovoucí podlahy držet?
Pokládka podlahy mnohé děsí. Obávají se totiž nedokonalého výsledku, který by mohl zničit nejen veškerou snahu, ale také samotnou podlahu. V tomto článku však najdete připomenutí pěti základních kroků, které se vyplatí při pokládce následovat, abyste už od začátku měli jistotu, že výsledek rozhodně nebude katastrofou, ba naopak.
1/ Plovoucí podlahy se potřebují aklimatizovat
Ano. V nejlepším případě se podlaha po nákupu bude aklimatizovat v místnosti, kde bude posléze položena, po dobu 2 až 3 dní. I když má každý materiál svá specifika, obecně se doporučuje, aby v dané místnosti byla stálá teplota okolo 18 °C a vlhkost v maximální hodnotě 75 %. Tímto krokem tak předejdete nepříjemnostem, kdy by se podlaha přizpůsobila okolí až po pokládce, což by mohlo znamenat různé nerovnosti apod.
Zásady při aklimatizaci plovoucí podlahy:
- balík s podlahou musí být neporušený
- povrch, na němž je balík umístěn, musí být suchý, pevný a rovný
- balík musí stát nejméně 1 metr od stěny
2/ Před položením plovoucí podlahy musí být provedena důkladná kontrola
Ať už se jedná o otevření balíku s podlahou, nebo kontrolu místnosti, kde bude pokládka podlahy probíhat, buďte pečliví. Jednotlivé kusy po rozbalení ihned prozkoumejte. V případě poškození postupte reklamaci. Také povrch, na který budete podlahu montovat, musí být zbaven nečistot a všeho, co pod podlahu rozhodně nepatří. A to ani malý kamínek, který odpadl z bot.
Podklad musí být:
- suchý (u betonového nesmí vlhkost přesáhnout 2 CM %, u anhydritového 0,3 CM %)
- rovný (nerovnost nesmí přesáhnout 2 mm na 2 m délky)
- opatřen vrstvou, která dorovná případné nerovnosti (pro tyto potřeby bývá nejčastěji využíván Mirelon)
- opatřen parotěsnou zábranou
3/ Pokládka plovoucí podlahy s rozmyslem
Před započetím samotného položení je nutné popřemýšlet nad tím, jakým způsobem k položení dojde. Obvykle se pokládka plovoucí podlahy provádí nejlépe ve směru, v jakém do místnosti dopadá světlo, případně zleva doprava. Aby byl zachován doporučený odstup od zdí, je vhodné ke zdem položit plastové či dřevěné špalíčky, které připomenou a dodrží odstup do stěny přibližně 7 až 10 mm. Vybranou vzdálenost se vyplatí dodržet i v případě překážek (topení, sloupy apod).
Na začátku pokládky nezapomeňte, že:
- první řadu plovoucí podlahy musíte pokládat drážkami rovnoběžně vůči stěně
- první tři řady jsou nejdůležitější pro konečný stav celé podlahy, proto nespěchejte a buďte pečliví
- systém pokládky podlahy je podobný jako u cihel, proto následující řadu začínejte vždy o polovinu kratší lamelou (není-li možné to dodržet, měl by být rozdíl alespoň 30 cm)
4/ Poslední řada podlahy vyžaduje řezání lamel
Je téměř pravidlem, že u poslední řady se lamely nevejdou v rozměru, v jakém jsou připraveny. Proto je nutné vše proměřit a následně dle daných hodnot lamelu zpracovat. Křivost zdí může způsobit, že jednotlivé lamely budou vyžadovat jiný ořez, proto si dejte tu práci a měřte pokaždé.
5/ Pokládka plovoucí podlahy nekončí poslední řadou
Po položení poslední lamely je před vámi ještě konečný úkol, na jehož konci se bude místnost (a vlastně i vy) pyšnit zcela novou podlahou. Tímto úkolem se myslí dokončovací práce, které obvykle znamenají instalaci lišt, začištění a opravu míst, která pokládce překážejí.
Jak správně tedy pokládku podlahy zakončit?
- pokud je nutné položit podlahu okolo trubek topení či jiných nepravidelných tvarů, připravte si vždy šablonu z papíru, dle které po vyzkoušení zpracujete lamelu
- s pomocí lišt schováte spáru u zdí (také mají drážku, do níž je možné ukrýt kabely)
- zkracování lišt se nejlépe provádí pomocí elektrické, nebo ruční pokosové pily
- lišty je možné přilepit montážním lepidlem, nebo připevnit pomocí hmoždinek a šroubů
- přechodové lišty pomáhají spojit navazující podlahy či místnosti
- pokud vznikla mezi zdmi a lištami mezera, je možné ji zapravit akrylátovým tmelem (po aplikaci urovnáte navlhčeným prstem či příhodným nástrojem)
Zajímavé tipy:
- plovoucí podlahy nakupujte s minimálně 10% rezervou oproti naměřeným hodnotám
- při výrazném vzorku plovoucí podlahy položte podlahu nejprve na zkoušku, abyste viděli, jak bude daný vzor ve finále vypadat
- jestliže jste pokládali podlahu s pomocí lepení drážek, nechte vše 24 hodin proschnout, až poté na podlahu vstupujte
- lemovací lišty se montují pouze na stěnu, nikoliv k podlaze
Diskuse k článku