Litá podlaha a její kouzlo minimalismu
Litá podlaha rozhodně nepatří jen do továren a výrobních hal. Její kouzlo objevili už i bytoví designéři a často ji tak doporučí také jako řešení pro naše domovy. Výborně se hodí například do kuchyně, vhodný je také jako podklad pro pokládku další vrstvy podlahy. Hotová a připravená k použití je během čtyřiadvaceti hodin, což je její další nespornou výhodou.
Tento typ podlahy zaujme hlavně svou jednoduchostí, jež se přesně hodí do současného trendu minimalismu. Lze ji tónovat podle potřeb a požadavků, takže se nemusíte obávat unylého a sterilního vzhledu. Hodí se však nejen do novostaveb, oceníte ji i v případech, kdy potřebujete rychle upravit starý povrch sanovaných, narušených nebo jakýmkoliv jiným způsobem nevyhovujících podlah.
Rozdíl mezi litou a stěrkovou podlahou
Název obou podlah trochu klame – obojí se totiž lije a zároveň i stěrkuje. Stěrková podlaha je však pouze podkladem pro další pokládku, kdežto litá podlaha už může zůstat tak, jak je a není potřeba další vrstvy. Na její povrch se už jen dodatečně upraví a vše je hotovo.
V rodinných domcích a bytech se nejčastěji setkáte s podlahou anhydritovou. Jedná se o vysoce tekutou hmotu složenou ze síranu vápenatého a kameniva s hrubostí maximálně 4 milimetry, vody a dalších chemických přísad. Díky různým příměsím může podlaha získat vlastnosti jako je například protiskluzovost.
Postup „pokládky“
Slovo „pokládka“ není zrovna to nejlepší – hmota se na zem pouze naleje a poté se dále upravuje.‘
- podklad musí být čistý, bez prachu, suchý a takového charakteru, aby s dalšími vrstvami dobře prolnul
- s litou podlahou se dá pracovat až 3 hodiny po vylití, i když se poměrně rychle vytvrzuje
- nanáší ve vrstvě 2 (pouze povrchová úprava) až 50 milimetrů najednou, podle toho, jak moc bude podlaha zatěžována; konečná síla by ale měla být minimálně 40mm
- v lité podlaze není nutná ocelová výztuž, nedělají se trhliny a nepodléhá deformaci
- pokud je litá podlaha finální vrstvou, pak je třeba použít speciální přípravky, s nimiž ji natřete, aby nebyl prašný
Litá podlaha v mnoha barvách
V představách má litá podlaha většinou šedivou barvou, ovšem tak tomu není. Kromě toho, že je velmi odolná proti mechanickému i chemickému zatížení, může být také pěkně barevná. Do hmoty se dají přimíchat takzvané chipsy v mnoha odstínech.
Na místě je zmínit i cenu, která se pohybuje kolem 85Kč/m2 při síle 10 milimetrů – na finální metr čtvereční tedy částku vynásobte minimálně čtyřikrát.
Výsledný povrch se snadno udržuje a čistí, což je vlastní všem bezespárovým podlahám. Podobnou designovou povrchovou úpravou bezespár je i probarvený cement. Je to stěrková hmota, jejíž kvalita však není nikterak valná, a proto se v současnosti už ani tolik nevyužívá.
Diskuse k článku