
Jak vybrat pilový plátek do přímočaré pily
Přímočará pila patří mezi základní dílenské vybavení každého kutila i profesionálního řemeslníka. Pila vyniká svou univerzálností, protože se hodí na řezání nejrůznějších materiálů od dřeva přes plasty po kovy. Aby však fungovala na výbornou, je nutné osadit ji vhodným kvalitním pilovým plátkem. Jaké typy existují a podle čeho je vybírat? Na to se zaměříme na následujících řádcích.
Výběr podle tvaru upínací stopky
Pokud se rozhodnete pro pořízení nových pilových listů, musíte vybrat takové, které budou s vaším typem přímočaré typy kompatibilní. V současné době narazíte na trhu na dva typy upínání, které se liší svým tvarem. Nejrozšířenějším typem upínací stopky je ta ve tvaru písmene T, jejíž použití je příznačné zejména u nářadí vyšší kvality a renomovaných výrobců nářadí.
Druhým typem jsou upínací stopky ve tvaru písmene U, které se považují za univerzální. Z renomovaných značek je najdete u některého nářadí Black&Decker, hojně rozšířený je pak u neznačkových a levných přímočarých pil. Z hlediska funkčnosti typ upínací stopky nehraje velkou roli, vždy však musíte pořídit kompatibilní provedení.
Domácí ponk do dílny – návod na výrobu pracovního stolu, který vydrží věčnost
Plátky se vyrábí z různých materiálů
Plátky do přímočarých pil jsou dostupné v různých délkách a vyrábí se z mnoha materiálů. Právě v závislosti na použitém materiálu je plátek určený pro řezání jiných materiálů. Čím tvrdší materiál chcete řezat, tím tvrdší plátek budete potřebovat.
Nejlevnější pilové plátky se vyrábí z uhlíkové oceli (HCS). Není příliš tvrdá, ale pro řezání měkkých dřevin jsou dostačující. Patří k cenově nejlevnější. Listy určené pro řezání kovů (železných i neželezných) se vyrábí z rychlořezné oceli (HSS). Na řezání velmi tvrdých materiálů pak použijte bimetalové plátky, které se vyrábí kombinací uhlíkové a rychlořezné oceli. Speciálním typem listů jsou ty z tvrdokovu (HM), které jsou vhodné pro řezání sádrokartonu nebo laminátových desek.
Zaměřte se na tvar řezu, tloušťku i délku
Přímočará pila je vhodná jak na provádění rovných dlouhých řezů, tak těch kruhových či obloukových. Podle způsobu řezání byste však měli vybírat i samotný pilový plátek. Budete-li primárně řezat oblouky, kruhy či půlkruhy, vsaďte na co nejužší a současně kratší typ. Při řezání se v místě ohybu nebude příliš svírat a umožní pohodlné zatáčení pilou. Tlustší typy listů jsou pak vhodnější právě pro delší a rovné řezy. Počítejte však s tím, že při řezání bude větší množství materiálu odebíráno.
Důležitým parametrem je samozřejmě i délka pilového plátku. Čím silnější materiál budete řezat, tím musí být list delší. Pokud byste však pro řezání tenkého materiálu používali příliš dlouhý plátek, mohl by se rozkmitat a hůře by se s ním při práci manipulovalo.
Tvaru řezu ovlivní i geometrie zubů
Pokud se na pilový list podíváte podrobně, všimnete si charakteristické tvarování zubů. Podle technologie výroby se zuby dělí na frézované a broušené.
Frézované zuby mohou být rozvedené, ty jsou pak vhodné na hrubé řezy do měkkého dřeva, plastu a neželezných kovů. Pro jemné řezání jsou naopak vhodné frézované zvlněné zuby, kterými vytvoříte perfektní řez do překližky nebo hliníku. Na rychlé řezy do dřeva se používají také broušené rozvedené zuby. Potřebujete-li ve dřevě či plastu vytvořit velmi jemné a hladké řezy, zvolte břit s broušeným úhlem a ozubením.
Přečtěte si i další články zaměřené na dílenské vybavení:
Diskuse k článku