Chystáte rekonstrukci bydlení? Přinášíme 5 tipů, na co byste si měli dávat pozor
Pokud se rozhodnete pustit se do rekonstrukce domu či bytu, připravte se na to, že to nebude zrovna procházka růžovou zahradou. S rekonstrukcí se pojí spousta plánování a práce, které vám dříve či později začnou přerůstat přes hlavu. Proto jsme pro vás připravili 5 tipů, na které byste si při rekonstrukci měli dávat obzvlášť pozor.
1. Hledejte kvalitní zdroje financování
Ještě než se pustíte do rekonstrukce, měli byste popřemýšlet nad zdrojem financování, se kterým budete schopni pokrýt alespoň část nákladů. Nejbezpečnější a zároveň nejvýhodnější cestou je platba celé rekonstrukce z vlastních úspor. Nemusíte platit úroky ani další poplatky a nezatížíte svůj rozpočet na budoucí léta.
Pokud však dostatečné úspory nemáte a rekonstrukce je nevyhnutelná, můžete si část nebo celou částku vypůjčit. Klíčová je zejména kvalita úvěru a jeho poskytovatele – získáte tak jistotu, že na vás nebude čekat platba skrytých poplatků či jiná nepříjemná překvapení.
V ideálním případě by vybraná půjčka na rekonstrukci bytu měla být hlavně levná. Nejdůležitějším ukazatelem pro vás tedy bude RPSN neboli roční procentní sazba nákladů, která shrnuje téměř všechny náklady spojené s půjčkou v průběhu roku. Patří sem například úroková sazba nebo poplatek za poskytnutí či správu půjčky. Obecně platí, že čím je míra RPSN nižší, tím levnější půjčku získáte.
2. Vypracujte si podrobný plán rekonstrukce
Jak jsme již nakousli, velkou část rekonstrukce tvoří její plánování, díky kterému se můžete vyhnout nepříjemnostem či zpoždění stavby. Při pečlivém plánování pro vás bude mnohem jednodušší i odhadnutí potřebného materiálu – zbytečně tedy nebudete utrácet za množství, které nespotřebujete.
Kromě toho si připravte i rozpočet, se kterým budete moci během rekonstrukce počítat. Zpravidla byste do něj měli zahrnout i menší rezervu, která dokáže pokrýt nečekané výdaje během stavby – kdykoliv se může stát, že se něco nepovede, nebo bude potřeba více materiálu, než se zprvu očekávalo.
Plán by měl mimo jiného obsahovat i časový harmonogram, který vám pomůže s plánováním jednotlivých kroků či vyjednáním termínů se stavební firmou a řemeslníky. Podrobný plán rekonstrukce a její rozpočet po vás mohou vyžadovat i někteří poskytovatelé úvěrů.
3. Počítejte se všemi detaily
Největší chybou během rekonstrukce je ignorování detailů, což vás může přijít pěkně draho. Pokud si hned zpočátku nepřizvete na pomoc odborníky, je možné, že zapomenete i na takovou samozřejmost, jako jsou rozvody elektřiny či odpadu. Následně pro vás může být složité najít místo, kam zapojíte myčku či pračku.
Pozornost věnujte i vytápění, se kterým je třeba počítat již od úplného začátku. Zaměřte se i na dotační programy nabízené vaší obcí, státem či Evropskou unií. Ve výsledku lze ušetřit i desetitisíce až statisíce korun, které můžete investovat například do kvalitnějšího materiálu.
4. Vybírejte mezi ověřenými profesionály
Velká část lidí se pouští do rekonstrukce svépomocí, což často brzy vzdají a raději vše nechají na profesionálech. Ti pak ale mají mnohem více práce, než kdyby u rekonstrukce byli přítomni od samého začátku. Jestli nemáte se stavbou či rekonstrukcí žádné zkušenosti, nechte si poradit od zkušených profesionálů.
V některých případech si můžete práci s řemeslníky či stavební firmou rozdělit a jednodušší úkony dokončit po svém. Pozor si dejte i na výběr samotných profesionálů, kteří by měli být ověření a disponovat převážně pozitivními referencemi – nechte si poradit od svých známých nebo si projděte dostupné recenze na internetu.
5. Zaměřte se na kvalitu
Během výběru materiálu pro rekonstrukci se zaměřte především na kvalitu. Pokud chcete, aby vám zrekonstruovaná část domu či bytu sloužila opravdu dlouho, je třeba vybírat materiál, který je odolný a disponuje dlouhou životností.
V souvislosti s tím počítejte i se současnou situací, která ceně materiálů moc nepřeje. Ta v průběhu posledních několika měsíců výrazně vzrostla a je pravděpodobné, že se bude zvyšovat i nadále.
Diskuse k článku
Jůlča