Červotoč a jeho likvidace – jak na to?
Dřevěný nábytek je i v dnešní době, navzdory upřednostňování moderních a levných materiálů, stále velmi oblíbený. Kombinace přírodního vzhledu a dlouhé životnosti je pro spoustu lidí tím nejdůležitějším pozitivním argumentem. Pokud se však do dřeva dostane červotoč, může dojít až k jeho úplnému zničení. Co tedy dělat, když tohoto dřevokazného škůdce ve svém vybavení objevíte?
To, že se do nábytku červotoč pustil, je možné poznat poměrně jednoduše. Malé dírky, chodbičky a nepatrné hromádky dřevěného prachu jsou hlavním znamením, že něco není v pořádku. Často se k tomu přidá i v tichu slyšitelný zvuk „chroupání“. Pokud se navíc jedná o prostory, kde se drží vlhkost a kde je převážně klid, pak vzniká pro červotoče to nejpříhodnější prostředí. A nemusí se jednat jen o starožitné nebo již vyřazené kousky, které jste přestěhovali k doužívání na chatu. Červotoč se například z podlahy může dostat i do nově koupených kousků.
Likvidace červotoče se neobejde bez chemie
Zjistíte-li, že je v nábytku červotoč, je nutné ihned začít jednat, a to s pomocí speciálních přípravků proti dřevokazným škůdcům. Těch je na trhu k dostání celá řada, některé z nich nejsou určené jen pro hubení, ale poslouží i jako následná ochrana před případnými budoucími pokusy červotoče o zničení dřeva. Po důkladně očistě daného kusu nábytku se tímto přípravkem nábytek natře, případně lze injekční stříkačkou vpravovat roztok přímo do chodbiček. Jedná-li se o menší kusy, například dřevěné figurky, kostky apod., pak je možné je v přípravku celé namáčet.
Pravidelná kontrola je nejlepší prevencí před červotočem
Vůbec nejlepší je ale červotoče nepustit do svého příbytku. Pravidelná kontrola, aplikace ochranných nátěrů, dostatečné větrání a celkové udržování čistoty v obydlí, to všechno pomůže, aby červotoč a jeho likvidace nebyla reálným problémem. Pravdou je, že larvy tohoto škůdce dokážou ve dřevě přežít klidně i 3 roky. Nezvládnete-li ho zlikvidovat, může se jednoho dne nábytek zcela rozpadnout, protože bude červotočem uvnitř zcela prokousán.
Na červotoče platí i ozařování
Moderní technologie se však nevyhýbají ani této problematice, a tak se lze setkat i s odbornějšími postupy, kterými lze účinně hubit červotoče. Jedním z nich je využití ionizujícího gama záření. Dle odborníků je tato metoda vhodná nejen na likvidaci červotoče, ale obecně všech podobně škodících brouků. Celý proces probíhá ve speciální ozařovací komoře, kam lze jednotlivé kusy nábytku přenést. Obvykle trvá celé 2 dny a cena za tuto službu závisí na tom, jaké množství je potřeba takto ošetřit. Uvádí se, že za židli zaplatíte přibližně 300 Kč.
Červotoč a jeho likvidace, to je často téma, co nedá mnohým spát. Pokud však využijete dostupných prostředků a možností, můžete si být jisti, že boj proti tomuto škůdci bude úspěšný. Nejdůležitější radou však je – reagovat rychle, protože červotoč je schopen ničit nábytek systematicky každý den.
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Diskuse k článku
Maruška
Dana Čapková