Čeká vás zateplení domu? Nepodceňujte tloušťku izolace
Moderní izolační materiály dokážou výrazně snížit tepelné ztráty budovy. Aby však byl jejich účinek dostatečný, musí být zvolena odpovídající tloušťka izolantu. A právě v tom mnozí ve snaze ušetřit chybují. Pojďme se zaměřit na to, jaká je optimální síla tepelné izolace a podle čeho ji volit.
Čím silnější izolace, tím lépe
Obecně platí, že čím silnější vrstvu izolačního materiálu použijete, tím lépe. Čím větší vrstvou bude dům obalen, o to lépe bude izolovat a sníží vám náklady na vytápění. V létě zase zabrání zbytečnému přehřívání budovy. Při volbě správné tloušťky je třeba sledovat zejména ekonomický aspekt a s tím spojenou návratnost.
Obvykle se volí tloušťka od 12 do 20 cm, s větší sílou se setkáte jen zřídkakdy. Je třeba podotknout, že finanční rozdíly v této škále nejsou až tak výrazné, a tak se rozhodně vyplatí připlatit nějakou korunu navíc za izolant silnější o pár centimetrů. Zateplení domu vnímejte jako dlouhodobou investici, která se vám vrátí až po několika let.
Jak lze provést zateplení stropu?
Tepelná izolace potrubí je přínosnou a úspornou nutností
Zateplení snadno a rychle, to je termoizolační nátěr
Potom ale začnete šetřit a současně využívat výhod v čele s tepelným komfortem, které vám izolace přinese. Je namístě podotknout, že různé typy izolačních materiálů mají odlišnou schopnost izolace. Proto si pečlivě srovnejte různé typy izolantu a nemůžete-li si široký materiál dovolit, volte méně silný typ se stejně dobrými izolačními vlastnostmi. O tom si ale povíme zase někdy jindy.
Izolace o šířce nad 20 cm se většinou nevyplatí
Současné technologie umožňují výrobu izolačních desek až do tloušťky 20 cm. Pokud byste chtěli realizovat zateplení, které by mělo šířku izolantu ještě širší, museli byste přistoupit k její realizaci pomocí dvou vrstev zateplení.
Z hlediska návratnosti investice se tak doporučuje šířku zastropovat na 20 cm, aby bylo možné zateplení realizovat jen pomocí jedné vrstvy izolačních desek. Neúměrně by totiž vzrostly náklady nejen za samotný izolační materiál, ale také za kotvicí prvky, lišty a další nezbytné komponenty. Z hlediska návratnosti by tak bylo takové zateplení diskutabilní.
Tloušťka zateplení v rozmezí od 12 do 20 cm jako optimum
Odborníci se shodují na tom, že izolační materiály by měly mít tloušťku v rozmezí 12 až 20 cm. Obecně se doporučuje držet spíše horní hranice, protože rozdíl v ceně nebude až tak výrazný a schopnost izolace se naopak zlepší razantně.
Vynaložit náklady na zateplení silnější vrstvou izolantu se doporučuje zejména v místech, kde je cena za energii vyšší. Obecně však lze předpokládat další zdražování elektřiny i tepla, a tak má zateplování smysl takřka u všech budov. Pokud se rozhodnete zateplovat fasádu polystyrenem, doporučujeme zvolit desky o síle alespoň 15 cm. V případě zateplování minerální vatou je doporučené minimum stejné, lepší výsledky ale přinese izolant silný 18 cm.
Návratnost investic si dobře propočítejte
Zateplení domu by mělo být součástí domu nejen při realizaci novostavby, ale také při rekonstrukci. Bez návrhu a výpočtu budete izolační účinek a s tím související úspory jen těžko odhadovat. Proto se obraťte na profesionální firmu, které zohlední aktuální součinitel prostupu tepla domem a navrhne takový typ a takovou tloušťku izolace, která bude z hlediska návratnosti nejvýhodnější.
Nepodceňujte kvalitu realizace a další prvky
Kvalitní izolační materiál je základem, k úsporám ale nestačí. Důležitou roli hraje i samotná montáž izolačního systému, při které se dá dopustit mnoha chyb. Proto nedoporučujeme svépomocnou realizaci zateplení. Může dojít ke vzniku tepelných mostů, které by negativně ovlivnily schopnost izolovat a prodloužily by i návratnost investice.
Pro maximální úsporu energie zohledněte i další stavební prvky, zateplení zkrátka nestačí. Velké množství tepla může unikat přes konstrukce výplňových otvorů, tedy přes okna a dveře. Na ty jsme se podrobně zaměřili v předcházejících článcích:
- Přehledné srovnání různých typů oken
- Zdvojená okna s integrovanými žaluziemi vás nadchnou
- Jak vybrat střešní okno, které prosvětlí podkrovní prostory
- Druhy zasklení oken: dvojskla, trojskla, bezpečnostní
- Jaké jsou rozdíly mezi dvojskly a trojskly?
- Vstupní dveře, které vynikají skvělými izolačními vlastnostmi
- Typy vchodových dveří a jejich vlastnosti
Diskuse k článku
very
Redakce