Rejsek v domě – nezvaný host, který musí pryč
Objevilo se u vás malé zvířátko s podlouhlým rypáčkem? Pak vás navštívil rejsek, jeden z nejmenších existujících savců vůbec. Rejsci nevydrží delší dobu hladovět, proto se schovávají do tepla a hledají něco k zakousnutí. Rejsek obecný se tak může v průběhu celého roku objevit ve sklepech i chatových objektech. Je hmyzožravcem, proto vám ve spižírně velkou škodu nenadělá, i tak nemusí být jeho přítomnost nejpříjemnější. Jak se ho zbavit?
Rejsek patří mezi nejhojnější savce u nás
Rejsek patří mezi nejhojnější savce u nás. Existuje hned několik druhů rejsků, nejčastěji se setkáte s rejskem obecným a rejskem malým. Rejsci obývají různé lesy, parky, zahrady, louky i pole. Není proto neobvyklé, že ze zahrady nebo pole zavítá rejsek i do domácnosti. Do domů a bytů se obvykle přesouvá v chladných zimních dnech, protože se chce zahřát. Rejsek v zimě nehibernuje, proto je čilý a aktivní i v prosinci nebo lednu.
Spousta lidí si plete rejska s myší. Nemají ale nic společného. Rejsci mají mnohem blíže k netopýrům nebo ježkům než k myším. Rejsek je hmyzožravec, nikoliv hlodavec. Proto se nemusíte bát, že by vám vyjedl spíž. Rejsci musí sníst během dne opravdu velké množství potravy, jinak mohou zemřít. Proto prošmejdí každý kout a pátrají po potravě.
Přečtěte si také, jak se zbavit kuny
Rejsek obecný a rejsek malý
Mezi nejčastější druhy rejsků u nás patří rejsek obecný a rejsek malý. Na první pohled se od sebe liší svou velikostí. Rejsek obecný váží přibližně 5 až 12 gramů a dorůstá délky až 8 cm. Oproti němu rejsek malý váží jen 2,5 až 7,5 gramů a dorůstá délky až 6 cm. Možná vás potěší, že rejsci jsou tvorové silně teritoriální, takže nestrpí přítomnost jiného kolegy. Pokud máte doma nebo na zahradě rejska, bude tam jen jeden.
Rejska můžete na zahradě bez obav ponechat
Pokud jste na své zahrádce narazili na rejska, nemusíte ho hned vyhánět. Pokud mu na své zahrádce vyhradíte vhodné místo, ubytuje se v něm a na zahrádce vám bude pomáhat se škůdci. Bude pojídat slimáky, hraboše i myši. Přítomnost rejska je tak mnohem příjemnější než přítomnost myši.
Rejsek v domě – jak ho poslat zpátky na zahradu?
Pokud jste zjistili, že se vám rejsek přestěhoval do domu a nechcete ho tam mít, zpátky do přírody ho přesunete poměrně jednoduše. O rejscích se ví, že jsou poměrně hloupými tvory. Stačí do igelitového pytle nasypat dřevěné piliny a umístit kus masa. Rejsek nebude dlouho čekat a do pytle si sám vleze. Vy ho pak jednoduše přesunete na zahradu nebo do přírody a necháte ho žít vlastním životem.
Včelaři, dejte pozor na rejsky
Rejsci mohou potrápit i včelaře. Ne každý totiž ví, že rejsek dokáže vlézt do včelího úlu a hodovat. Nelekejte se však, rejsek vašim včelám neublíží, ty by mu to nedovolily. Rejsek v úlu vyjídá jen těla mrtvých včel. Pokouše je a sní nohy a křídla. I když rejsek včelám neublíží, rozrušuje je a nedopřává jim klid, který potřebují. Pokud chcete zabránit vstupu rejska do úlu, jednoduše snižte výšku česna na 6 mm.
Rejsek obecný ani rejsek malý provoz vaší domácnosti nijak významně nenaruší. Pokud se u vás objeví, snadno ho lapíte a přenesete do přírody. Mnohem větší škody může napáchat kuna. Přečtěte si, jakými způsoby se můžete kuny v domě zbavit.
Diskuse k článku