Protipožární ochrana domu: Výběr hlásiče požáru a další důležitá opatření
Ať už máte novostavbu nebo rekonstruujete starší dům, měli byste v něm zajistit adekvátní protipožární ochranu. I v dnešní době se protipožární opatření velmi často podceňují, a tak dochází ke zbytečným požárům, které často končí tragicky a dosahují velkých škod. Přitom by stačilo provést několik preventivních opatření a pořídit kvalitní protipožární dveře, hlásiče požáru a další prvky, se kterými by požár vůbec nevznikl. Pojďme se podívat, jaká protipožární opatření byste měli podniknout ve svém bytě i vy.
Hlásiče požáru a hasicí přístroje jsou u novostaveb povinností
V roce 2008 začala platit vyhláška, podle které musí být všechny novostavby a čerstvě rekonstruované domy vybaveny hlásičem požáru. Podle přísné vyhlášky se musí v budově nacházet také hasicí přístroje, které umožní snadnou eliminaci vznikajícího požáru.
Tato vyhláška je v platnosti již deset let a bezpečnostní opatření domů se díky ní posunuly na vyšší úroveň. Důležitý je ale i samotný výběr hlásiče, který musí odpovídat standardům a v případě vzniku požáru nebo šíření kouře na tuto skutečnost včas zareaguje. Vyhláška stanovuje, že hlásič požáru musí být v bytech nainstalován poblíž východu. U rodinných domů a mezonetových bytů se detektory kouře montují do nejvyššího místa společné chodby.
Vybíráme hlásiče požáru
Výběr detektoru kouře nepodceňujte. Jeho pořízení nepovažujte za zbytečnou povinnost, ale za ochranný prvek, který může ochránit vaše zdraví i majetek. Na trhu najdete celou řadu výrobců hlásičů požáru, kteří se snaží reagovat na aktuální požadavky klientů. Zájem je jak o velmi levné, tak dražší přístroje.
Levné slouží pouze ke zvukové a světelné signalizaci a na vzniklý požár upozorní spuštěním sirény. Pokud ale poblíž objektu nikdo není, nejsou k ničemu. Dražší přístroje jsou propojeny s GSM sítí a o požáru informují vás nebo jinou kontaktní osobu. Požár tak můžete eliminovat i v případě, nacházíte-li se od domu daleko a v jeho okolí se žádné osoby nepohybují.
Autonomní a rádiové hlásiče požáru
Porozhlédnete-li se na trhu po detektorech kouře a hlásičích požáru, narazíte na dva základní typy. Autonomní hlásiče požáru jsou samostatně fungující elektrická zařízení, která na vzniklý požár reagují spuštěním hlasité sirény a houkající výstrahou. O výskytu požáru a kouře tak informují pouze akustickým a optickým signálem. Tento typ hlásičů je cenově dostupný, pokud se pro něj rozhodnete, doporučujeme sledovat maximální hlasitost sirény a také citlivost detekce.
Dalším typem jsou radiové hlásiče požáru, které na vzniklý oheň a kouř upozorní nejen akusticky, ale současně kontaktují majitele domu a případně zavolají i o pomoc. Rádiové hlásiče jsou sice dražší, dokáží ale majetek i zdraví zachránit v případě, že se v okolí nepohybují žádné další osoby. Rádiové hlásiče požáru zkrátka pomoc přivolají automaticky. Některé bezpečnostní agentury nabízí službu napojení rádiového hlásiče na jejich dispečink. Ten v případě detekce požáru vyšle na místo hlídku, která objekt prohlédne a v případě potřeby přivolá hasiče.
Jak zmírnit škody v případě požáru
Hlásič požáru a ruční hasicí přístroje vás na požár upozorní a umožní zabránění zbytečným škodám. Riziku požáru ale můžete předcházet i dalšími opatřeními. Patří mezi ně například:
- Protipožární dveře – jedním z důležitých ochranných prvků jsou bezpečnostní protipožární dveře. Obvykle se instalují do panelových bytů, svůj význam mají ale i v rodinných domech. Při vypuknutí požáru zabrání jeho pronikání přes dveře. Tyto dveře se zpravidla používají jako vchodové, vhodné jsou také pro umístění do dílen a dalších místností se zvýšeným rizikem vzniku požáru. Ten by se totiž přes tento typ dveří šířil do dalších místností mnohem déle.
- Protipožární sádrokarton – protipožární sádrokartonové desky zvyšují požární odolnost budovaných konstrukcí. Celistvost v případě požáru zvyšují rozptýlené skelné výstuže, které jsou umístěny v sádrovém jádru desky.
- Protipožární pěna – používají se obvykle na vyplňování spár při montáži okenních a dveřních rámů. V případě vzniku požáru zabrání dalšímu šíření přes dveře a okna, takže se výsledné škody minimalizují.
- Protipožární nátěry – plejádu bezpečnostních protipožárních stavebních úprav doplňují protipožární nátěry. Oblíbené jsou zejména protipožární nátěry na dřevo, které se aplikují na trámy a další dřevěné prvky. Díky nátěru se doba vzplanutí dřevěných a dalších částí budovy prodlužuje a opět se případné škody minimalizují.
Dodržujte bezpečnostní opatření a ochraňte svůj život i majetek před ničivým požárem.
V případě vzniku požáru je důležitá každá minuta. Čím dříve vznik požáru odhalíte, tím menší budou škody. K tomu slouží právě moderní hlásiče požáru, které vás i hasiče na požár upozorní. Další protipožární ochranné prvky pak samotné škody při požáru zmírňují a sníží tak výslednou škodu na možné minimum. Důležitá je především protipožární ochrana dveří a oken, díky které se zabrání šíření plamenů do dalších místností. Bezpečnost nepodceňujte a podnikněte alespoň základní kroky, které vám mohou zachránit majetek i životy.
Diskuse k článku