Jak vybrat hlásič požáru: Přehled typů detektorů kouře
Riziko vzniku požáru v domácnosti není zanedbatelné, přesto jej mnozí majitelé nemovitostí zcela přehlíží. Nevelká investice do detektoru kouře či jiného typu hlásiče přitom může zachránit nejen majetek, ale také životy. Chtěli byste svůj dům nebo bytu před rizikem nebezpečného požáru ochránit a poohlížíte se po kvalitním požárním hlásiči? Přečtěte si, jaké typy existují a podle čeho je vybírat.
Rozdělení požárních hlásičů podle typů podnětů
Při výběru hlásiče požáru či detektoru kouře se zaměřte na to, jaký typ podnětu dané zařízení sleduje. Některé hlásiče jsou jednoduché a nedokážou požár odhalit včas, případně budou často ohlašovat falešné poplachy. Jiné jsou na druhé straně velmi přesné, ale také drahé, a tak se v domácnostech často nevidí. Mezi základní typy hlásičů požáru patří opticko-kouřový, teplotní a ionizační.
Opticko-kouřový požární hlásič
Nejjednodušší a současně nejlevnějším typem požárních hlásičů je opticko-kouřový. Ten je vybaven optickým čidlem, který detekuje přítomnost kouře v místnosti. Spustí se ve chvíli, kdy se kouř dostane k čidlu. Proto není tak citlivý a požár často detekuje až ve chvíli, kdy je místnost plná kouře. Může reagovat i na jiné podněty, například na cigaretový kouř. Aby byl opticko-kouřový požární hlásič účinný, musí se rozmístit na více míst, ideálně tam, kde je riziko vzniku požáru největší (například do kuchyně). Tento typ detektorů kouře není vhodný do prostorů se zvýšenou vlhkostí či prašností. Proto se nehodí do koupelny nebo domácí dílny.
Teplotní požární hlásič
Jak je z názvu zřejmé, teplotní požární hlásiče jsou vybaveny čidlem, které sleduje okolní teplotu. Zpravidla se dá nastavit na požadovanou úroveň a sirénu spustí ve chvíli, kdy dojte k překročení stanovené teploty. Teplotní hlásiče dokážou upozornit na požár poměrně přesně a jen málokdy spouští falešné poplachy. Hodí se především do míst, kde je riziko vzniku požáru, a tedy i rapidní zvýšení teploty, nejvyšší. Vhodným místem k instalaci je například okolí krbových kamen nebo kotlů, kde může být zvýšení teploty kritické.
Ionizační požární hlásiče
Pokud se poohlížíte po citlivém a přesném typu požárního hlásiče, sáhněte po ionizačním. Ten totiž detekuje kouř nejen senzoricky, ale také pachově. Na požár tak upozorní mnohem dříve, než jednoduché optickou-kouřové detektory. Ionizační požární hlásič odhalí problém už ve chvíli, kdy se ještě kouř nezačal rozšiřovat po celé místnosti, navíc je často schopný detekovat požár i v okolních místnostech. Hodí se i do koupelen, dílen či průmyslových provozů, protože mu nevadí ani prašné, ani vlhké prostředí.
Kombinované hlásiče požáru
Dobrým preventivním pomocníkem pro zajištění bezpečnosti v domácnosti jsou kombinované hlásiče požáru. Ty jsou totiž vybaveny i dalšími senzory. Kromě požáru tak dokážou detekovat třeba i nadměrnou koncentraci oxidu uhelnatého, které může být také velmi nebezpečný. Pokud v domácnosti používáte plynový kotel nebo třeba plynový sporák, je pořízení detektoru na kouř i vysokou koncentraci CO skvělou volbou.
Možnosti připojení požárních hlásičů
Podle způsobu připojení dělíme požární hlásiče na autonomní, drátové a bezdrátové. Do nejlevnější kategorie patří zpravidla ty autonomní, které jsou napájené bateriovým články. Nejsou nijak propojeny s dalšími zařízeními a v případě požáru spustí integrovanou sirénu. Pokud tak k požáru dojde, budete o něm informování jen prostřednictvím pronikavého zvuku sirény. Pokud tak v okolí budovy nebude žádná osoba, nebude informace o požáru k ničemu.
Drátové požární hlásiče jsou napájeny přívodním kabelem. Mohou však být doplněny také o bateriové napájení, které funguje například při výpadku elektrického proudu. Drátové požární hlásiče se pomocí kabelů často propojují s dalšími zabezpečovacími systémy, mohou tak být propojeny i se smart zabezpečením nebo GSM centrálou. Drátové hlásiče patří k cenově dostupným, a přitom funkčním plnohodnotným řešením.
V poslední době roste obliba bezdrátových hlásičů požárů, které jsou bezdrátově propojeny s dalšími zabezpečovacími prvky, případně se systémem SMART home řízení domácnosti. Díky tomu můžete sledovat stav hlásiče z jakéhokoliv místa a reagovat na případné podněty. Moderní bezdrátové detektory kouře patří k něm nejdražší.
Je na vás, pro jaký typ detektoru kouře se nakonec rozhodnete. I ten nejlevnější detektor vás však dokáže včas upozornit na vznik požáru, a to ve chvíli, kdy se dá ještě účinně uhasit. Pokud využíváte moderní systémy pro SMART home řízení domácnosti, pořiďte si některý z bezdrátových modelů, který do inteligentního systému snadno připojíte.
Přečtěte si další články zaměřené na bezpečnost v domácnosti:
Diskuse k článku