Pro zavlažování zahrady i údržbu domácnosti se vyplatí využívat dešťovou vodu
Péče o pozemek kolem domu vyžaduje dostatek času i peněz. Nákladné jsou nejen přístroje a nářadí usnadňující údržbu, výraznou položkou v rozpočtu je i spotřeba vody pro dostatečné zavlažování. To lze ovšem prakticky vyřešit – sbíráním a následným použitím dešťové vody. Dříve si lidé nechávali vodu jednoduše napršet do sudu nebo jiné větší nádoby, dnes je k dostání i speciální nádrž na dešťovou vodu, kterou lze zabudovat do země nebo umístit například do garáže či zahradního domku.
Dešťovou vodu však můžete využít nejen jako zálivku, ale také pro potřeby úklidu v interiéru i exteriéru. Někteří lidé jí dokonce splachují toaletu, čímž znatelně snižují spotřebu vody a šetří a rovněž omezují tvorbu vodního kamene, protože se jedná o velice měkkou vodu. Pokud vás vodní kámen v domácnosti trápí, přečtěte si tento užitečný článek a budete vědět, jak si s kamenem snadno a rychle poradit.
Nádrž na dešťovou vodu obsahuje filtry odstraňující nečistoty
Pokud o využívání dešťové vody vážně uvažujete, pak se vyplatí investovat do nákupu nádrží s čerpadlem, filtry a potrubím, díky čemuž bude nasbíraná voda nejen zbavená nečistot a prachu, ale také se k ní komfortněji dostanete.
Existují různé typy nádrží, liší se velikostí i možnostmi, co poskytují. Běžně se zabudovávají do země nebo umisťují do garáže. Zpravidla se využívá objem okolo 1500 až 3000 litrů (případně mnohem menší), velké typy pojmou i 10 000 litrů vody, vyrábí se však i jímky pro 30 000 litrů.
Pokud bude získaná voda sloužit pouze pro závlahu pozemku, většinou se instaluje čerpadlo, pro složitější využití v domácnosti se pak ze systému sestaví malá domácí vodárna. Nádrž na dešťovou vodu také pomáhá uchovat ji v dlouhodobějším horizontu oproti domácímu řešení v podobě starého sudu, do kterého padá listí, větvičky a hmyz a voda v něm je vystavena přímému slunečnímu záření, čímž se urychlují nežádoucí procesy v ní. Ceny těchto moderních systémů začínají u rozměrově menších (cca 3000 litrů) nádrží přibližně na 20 000 Kč.
K jakým účelům můžete tedy dešťovou vodu použít?
Dešťová voda je pro rostliny daleko vhodnější než chlorovaná z kohoutku. Pomáhá jim rychleji prospívat tím, že není tak tvrdá a nezasoluje půdu. Dále nachází dešťová voda využití i při již zmiňovaném splachování WC, může posloužit při úklidu a očistě podlah, kol nebo aut a při dalších činnostech, co nevyžadují hygienicky nezávadnou vodu. Diskuze vznikají především u tématu, zda dešťovou vodu využívat při praní. Zastánci tohoto postupu zmiňují především jednodušší rozpuštění pracího prostředku a také menší opotřebování pračky.
Ke konečnému rozhodnutí, zda do systému na sběr dešťové vody investovat, nebo nikoliv, byste měli dospět po úvaze nejen nad tím, zda budete dešťovou vodu opravdu využívat, ale také po pečlivém zamyšlení se nad oblastí, ve které žijete – tedy zda v ní často prší a jak hojné srážky jsou.
Diskuse k článku