Základní pravidla zavlažování zahrady v nejparnějších dnech

Základní pravidla zavlažování zahrady v nejparnějších dnech

Zavlažování zahrady je obzvláště v letním období, kdy je půda vyschlá, velmi důležité. Jenže zaléváním uprostřed parného dne můžeme rostlinám spíše ublížit. Zavlažování během horkých letních dnů má zkrátka svá pravidla. A právě na ty se na následujících řádcích zaměříme. Přečtěte si, jak dodat rostlinám dostatek vody a neublížit jim při tom.

Zeleninové záhonky nepřemokřujte

Pokud na zahradě pěstujete zeleninu, rozhodně ji pravidelně zalévejte, ale s množství vody ro nepřehánějte. Doporučujeme dodávat vodu přímo ke kořenům, aby se listy rostlin nepřemokřovaly a nevytvářely dobré podmínky pro výskyt hub. Za tímto účelem je ideální kapková závlaha, díky které se voda dostane přímo ke kořenovému systému.

Je důležité, aby nebyla dlouhodobě přemokřená ani půda, kde zeleninu pěstujete. Opět se totiž vlhký substrát stane rodištěm houbovitých chorob, které mohou sny o bohaté úrodě překazit. Během největších veder zalévejte zeleninu v podvečer každý druhý den. Pokud občas zaprší a nejsou vedra neúnosná, stačí pak zeleninovou zahradu zalévat jednou za týden.

Jak na zavlažování trávníku v létě?

Chcete mít výstavní trávník a bojíte se, že by jej mohly ostré sluneční paprsky spálit? Pak rozhodně nepodceňujte zavlažování, a to ani v parných letních dnech. Obecně platí, že je lepší zalévat méně často, za to větší dávku vody.

Při zalévání trávníku je důležité zvolit ideální dobu. Pokud byste zavlažovali uprostřed dne, začnou kapky vody fungovat jako lupa. Slunce pak stébla trávy spolehlivě sežehne. Nedoporučujeme zavlažovat ani večer nebo v noci, protože hrozí způsobení dušnosti trávníku. Při nočním nebo večerním zavlažování je vysoké riziko šíření různých chorob a výskytu hub. Stejně tak se vytvoří dobré podmínky pro život hmyzu, který může váš trávník zpustošit.

Jak tedy trávník v létě zavlažovat? Pořiďte si vhodný zavlažovací systém a zalévejte vydatně vždy v ranních hodinách. Uvidíte, že bude tráva krásná až do podzimu. Během léta si dejte pozor na sekání trávníku. Pokud byste jej posekali příliš nízko, je riziko spálení vysoké.

6 základních pravidel letního zavlažování

Obecná pravidla zavlažování zeleniny i trávníku jsme již nastínili. Je třeba zalévat ve vhodnou dobu, ideálně ráno, a to vydatně a méně často. Kromě samotného zavlažování můžete zahradu na velká vedra připravit různými způsoby. Řiďte se těmito 6 pravidly letního zavlažování:

1. Nezalévejte na přímém slunci

Květiny, zeleninu ani trávník nikdy nezalévejte, když svítí silné sluneční paprsky. Kapky vody fungují jako lupa a dokážou vegetaci spolehlivě sežehnout. Její oživení je pak obtížné.

2. Používejte mulčovací kůru

Chcete zpomalit odpařování vody a zamezit rychlému růstu plevele? Pak ke keřům i stromkům přisypte mulčovací kůru. Ochrání kořeny a zajistí, že budou mít dostatek závlahy po delší dobu.

3. Vytrhávejte plevel

Plevele byste se měli na zahradě zbavovat i během letního období. Počkejte do večera, až se vám bude na zahradě lépe pracovat, a pusťte se do vytrhávání. Plevel nejen že nevypadá nejlépe, ale také zbytečně ubírá rostlinám velké množství vody.

4. Mírné kropení z konve nemá význam

Říkáte si, že rostlinám dodáte alespoň trochu vody a pokropíte ji konví? Vězte, že to nemá žádný význam. Pokud rostlinám dodáte jen trochu vody, odpaří se dřív, než se stihne dostat ke kořenovému systému.

5. Pořiďte zavlažovací systém

Chcete-li si usnadnit práci se zavlažováním, pořiďte si alespoň poloautomatický zavlažovací systém. Bude pak stačit, když ráno otočíte kohoutkem, a dodáte vodu všem rostlinám na zahradě. Pokud to se zavlažováním myslíte opravdu vážně, investujte do kvalitní kapkové závlahy. Zajistí dodávku vody přímo ke kořenům.

6. Nesekejte trávník na nízko

Pokud se rozhodnete během léta posekat trávu, vždy nastavte nůž na vyšší úroveň. U vyšší trávy je riziko spálení silným sluncem podstatně menší než u trávníků posekaných nakrátko.

Budete-li se držet výše uvedených rad, bude vaše zahrada vzkvétat i během parného léta. Nenechte si ujít ani další články zaměřené na zavlažování:



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...