Připravte se na chřipkové období. Pěstujte bylinky, které pomáhají proti kašli i nachlazení
Také vás každý podzim nebo zimu skolí chřipka nebo nachlazení? Možností, jak se na chřipkové období preventivně připravit, je řada. Příjem vitamínových doplňků nebo očkování proti chřipce riziko onemocnění minimalizují. Proti nemocem však můžeme preventivně bojovat i užíváním bylinek, které si snadno vypěstujeme na zahrádce i v květináči na okenním parapetu. Mnohé byliny působí léčebné i v průběhu nachlazení a zmírní kašel, vysoké teploty a další příznaky chřipky a nachlazení. Vybrali jsme pro vás 5 různých bylinek, které si snadno doma vypěstujete i vy.
Tymián
Tymián obecný se hojně využívá v gastronomii, díky svým léčivým účinkům je vhodný i v oblasti přírodní medicíny. Tymián je nízký polokeř dorůstající výšky 20 až 30 cm a kvete od května až do září. Aby nezvadl, je třeba pravidelně ostříhávat odumřelé listy. Tymián působí proti průjmu a nadýmání, ale také mírní kašel a působí protizánětlivě. Je dobrým pomocníkem i pří léčení infekcí močových cest a močového měchýře.
Jak užívat tymián: Ze sušených lístků tymiánů si připravte odvar a při bolestech v krku jej kloktejte. Z kvetoucích lístků tymiánu si můžete připravit i čaj, který pomáhá při nachlazení i trávicích potížích. Čaj z tymiánu pomáhá také při bolestech hlavy.
Jak pěstovat tymián: Tymián můžete pěstovat ze sazenic nebo ze semen. Tymián je nenáročný na pěstování a dobře se mu daří i v květináči. Daří se mu v suché dobře propustné půdě. Květináč umístěte na slunné místo bez přímého působení větru.
Rýmovník
Rýmovník pochází z Austrálie, kde roste jako keř. Dnes se však pěstuje na všech kontinentech a u nás je oblíbenou pokojovou rostlinou. Listy rýmovníku obsahují silice, které uvolňují dýchací cesty. Proto je ideální bylinou při boji s rýmou a nachlazením. Rýmovník se rychle rozrůstá a snadno se rozmnožuje řízkováním. Po několika měsících tak budete mít dostatek listů rýmovníku, které využijete v domácí přírodní léčbě.
Jak užívat rýmovník: Listy rýmovníku lze zpracovávat různými způsoby. Dají se sušit a použít k přípravě bylinného čaje. Stejně tak se dají použít pro výrobu bylinného sirupu, tinktury nebo léčivé masti. Odvar z rýmovníku můžete používat ke kloktání i pro použití na obklady při nachlazení a zvýšené teplotě.
Jak pěstovat rýmovník: Rýmovník je nenáročnou bylinou na pěstování, vyžaduje však dostatek slunečního záření. Proto se bylinám daří na okenních parapetech, kde během dne svítí dostatek slunce. Denní teploty pro pěstování by měly být v rozmezí od 22 do 28 °C. Rýmovník pravidelně přihnojujte pomocí tyčinkových hnojiv na bylinky. Rostliny snadno rozmnožíte řízkováním.
- Návod na pěstování a rozmnožování rýmovníku
- Rýmovník: Všestranný pomocník nejen v boji s rýmou
- Jak si vyrobit rýmovníkový sirup a mast
Šalvěj
Šalvěj lékařská je aromatická rostlina s přímou lodyhou a vstřícnými řapíkatými listy. Jako koření a cenná léčivka je šalvěj známá už od dob starověkého Řecka. Šalvěj má dezinfekční účinky, urychluje hojení a působí proti krvácení z dásní. Pomůže vám však i během podzimních a zimních dnů, protože ulevuje při chřipce a nachlazení. Ve vyšších dávkách však působí toxicky, proto je třeba hlídat užívané množství. Šalvěj se nesmí užívat těhotné a kojící ženy.
Jak užívat šalvěj: Díky silnému aroma se šalvěj hodí pro použití v aromaterapii i k inhalaci. Uvolňuje dýchací cesty. Z šalvěje si také můžete připravit odvar, který budete následně několikrát denně kloktat. Kloktání šalvěje je vhodné v případě, že vás trápí škrábání v krku nebo chrapot.
Jak pěstovat šalvěj: Šalvěj se nejčastěji pěstuje na zahradě, bude se jí však dařit i v květináči. Bylinka má ráda slunné stanoviště a dobře propustný substrát, který je vhodné provzdušnit dílem perlitu. Šalvěj je náročná na živiny a zavlažování, proto by půda neměla nikdy vyschnout. Během letního období doporučujeme šalvěj jednou za 14 dní přihnojovat. Bylinu můžete rozmnožovat řízkováním.
Meduňka
Meduňka lékařská je vytrvalá rostlina, která dorůstá výšky až 150 cm. Má řapíkaté listy, které příjemně voní po citrónu. Nať z meduňky je možné využívat také jako koření. A jakými účinky se tato bylina pyšní? Snižuje stres, zlepšuje kvalitu spánku, má protivirové účinky a ulevuje od bolestí hlavy. Pokud se potýkáte s podzimními depresemi a výkyvy nálad, účinky meduňky jistě oceníte.
Jak užívat meduňku: Z listů meduňky si můžete připravit meduňkový čaj. V některých regionech má tradici příprava léčivého bylinkového likéru.
Jak pěstovat meduňku: Vzhledem ke své velikosti se meduňka nejčastěji pěstuje na záhonu, bude se jí však dařit třeba i na balkóně v truhlíku. Rostlinu umístěte na slunné stanoviště, protože intenzita slunečního svitu ovlivňuje sílu aroma listů. Meduňku nevystavujte průvanu. Při pěstování v květináči použijte dostatečně velkou a hlubokou nádobu, proto koření až ve 30 cm. Pěstování je možné ze semen i sazenic. Lístky meduňky se sklízí ještě před rozkvětem, kdy obsahují největší množství silic.
- Meduňka lékařská
- Meduňka - léčivá rostlina, ze které si snadno připravíte čaj, sirup i domácí meduňkový olej
- Meduňka lékařská nejen krásně voní. Má uklidňující účinky a odstraňuje stres
Aloe vera
Aloe vera je svými léčivými účinky známá už několik tisíců let. Dnes se používá po celém světě a bez problémů roste i v našich klimatických podmínkách. Používá se pro urychlení hojení ran, snižování hladiny krevního cukru i jako projímadlo. Pomáhá však zlepšovat obranyschopnost imunitního systému a bránit organismus proti infekcím, proto byste měli mít aloe po ruce i během podzimu a zimy.
Jak užívat aloe vera: Aloe vera lze užívat zevně i vnitřně. Z listů rostliny se připravují čaje, likéry, bylinné gely a masti, nálevy, odvary a podobně. Hojně se využívá i v komerčním odvětví pro přípravu potravinových doplňků či kosmetických přípravků.
Jak pěstovat aloe vera: I když má aloe vera exotický původ, pěstování v našich podmínkách není nijak náročné. Jde o sukulentní rostlina, která pochází z pouštních oblastí. Proto potřebuje lehkou dobře propustnou půdu a nevyžaduje nadmíru zálivky. Naopak přehnaná zálivka jí může uškodit. Přihnojovat můžete rostlinu až do začátku zimy. Pro rychlý růst potřebuje dostatek slunce, a to ve všech ročních obdobích. Rostlinu si snadno namnožíte řízkováním.
Diskuse k článku