Příprava kávy: proč nevařit turka a čím ho nahradit
Možností, jak si doma připravit kávu, je celá řada. Některé jsou jednoduché a levné, jiné složitější a drahé. Pokud stále patříte mezi popíječe proslulé turecké kávy, pokusíme se vás přesvědčit, že to jde i jinak. Lépe, chutněji a stejně rychle. Nemusíte být kávovými odborníky ani utratit tisíce za drahé přístroje, abyste si připravili dobrou kávu.
Není turek jako turek
Spousta odborníků přes kávu poctivého českého turka jednoduše zavrhne. My nebudeme tak přísní, pokud vám turek chutná a nevadí vám v něm obsáhlý lógr, nic proti gustu. Český turek (nejde o tureckou kávu v pravé slova smyslu, ta se vyrábí ve speciální nádobě zvané džezva) má totiž jeden zásadní problém. Tím je právě káva, eventuálně lógr, který v kávovém nápoji zůstává po celou dobu jeho popíjení.
Proč není „turecká káva“ dobrá ani zdravá
To je hlavní problém, protože káva by se měla extrahovat jen určitou dobu. Pytlíkový čaj musíte po několika minutách z hrnku odebrat, jinak by byl silný a hořký, stejně tak je tomu i u kávy. U turka ale není technicky možné kávu z hrnku odstranit. Při exktrakci kávy delší než 4 minuty se do nápoje začnou uvolňovat látky, které jsou škodlivé pro náš organismus a dráždí trávicí trakt. Tyto látky neprospívají ani játrům a žaludku.
Proto mnoho popíječů českého turka trápí pálení žáhy a jiné potíže. Při zalití vařící vodou navíc dochází až ke spálení kávy, což chuť negativně ovlivní. Co z toho plyne? Kávu si doma připravte tak, aby kávová sedlina nezůstávala v hrnku po celou dobu popíjení. Možností je několik.
Nejjednodušší příprava pomocí překapávače
Nejjednodušším způsobem, jak připravit chutnou kávu bez dlouhého louhování v hrnku, je použití obyčejných filtrů na kávu. Za pár korun jsou v každém obchodě s domácími potřebami k sehnání jednoduché plastové nálevky, do kterých vložíte papírový filtr na kávu.
Nálevku umístěte na hrnek nebo větší nádobu, nasypte požadované množství kávy a zalijte horkou (nikoliv vařící) vodou. Ta se přes kávu přefiltruje a v hrnku vám zůstane čistá silná káva, která se už dále nebude koupat v kávovém lógru. I z obyčejného filtru připravíte vynikající kávu a nebude to trvat ani stát víc než český turek.
Postup správné přípravy v překapávači na kávu:
-
Papírový filtr propláchněte horkou vodou
-
Nasypte požadované množství jemně namleté kávy (60 g/l)
-
Zalijte menším množství horké vody
-
Po několika vteřinách krouživým pohybem dolévejte vodu
-
Odstraňte filtr a kávu nalijte do šálků
Příprava kávy – french press
French press je jednoduché a levné mechanické zařízení pro přípravu kávy, které existuje už téměř sto let. K sehnání je za pár stovek a připraví spoustu chutné kávy. French press se skládá z nádoby z varného skla, pístu a víčka. Na rozdíl od přípravy ve filtru potřebujete kávu mletou nahrubo, kterou v obchodě běžně neseženete. Pak si můžete zrnkovou kávu namlít sami, což je rozhodně nejlepší řešení (káva bude opravdu čerstvá), nebo navštívíte pražírnu, kde vám ji namelou podle přání.
Postup správné přípravy ve french pressu:
-
Do nádoby nasypte požadované množství kávy (60 g/litr)
-
Zalijte horkou vodou, promíchejte a nasaďte víčko s pístem
-
Stlačte píst tak, aby byl pod hladinou přibližně jen 2 cm
-
Nechte louhovat 4 minuty, poté stlačte píst až ke dnu
-
Kávo přelijte do hrnků a užijte si skvělou kávu
Moka konvička aneb příprava kávy jako v Itálii
Příprava kávy v tzv. moka konvičce je už sofistikovanější metodou, přesto je příprava rychlá a káva je opravdu delikátní. Moka konvičky v různých velikostech pořídíte už od stokoruny, takže váš rozpočet rozhodně nenaruší. Na trhu jsou k sehnání nejčastěji hliníkové nebo nerezové konvičky. Skládají se ze tří dílu – spodní díl je určen na vodu, střední filtr na kávu a do horního se káva nakonec přefiltruje.
Postup přípravy kávy v moka konvičce:
-
Do spodního dílu konvičky napusťte po rysku studenou vodu
-
Na spodní díl nasaďte sítko a naplňte po okraj jemně namletou kávou, nijak ji nepěchujte ani neutlačujte
-
Nasaďte horní díl, zašroubujte a dobře utáhněte
-
Položte konvičku na rozpálenou plotýnku sporáku
-
Při prvních pokusech nastavte plný výkon. Pokud by extrakce trvala krátce, při další přípravě výkon snižte
-
Exktrakce by měla trvat přibližně 5 minut. Poté začne káva přebublávat do horní části
-
Vypněte sporák a kávu přelijte do hrnku, bude silná a aromatická
Představili jsme vám tři základní postupy, pomocí kterých zvládnete přípravu dobré kávy rychle, levně a jednoduše. Samozřejmě existují i další náročnější metody, například aeropress, chemex, vacuum pot a jiné, ty jsou vhodné spíš pro kávové nadšence. Nepotřebujete žádné elektrické kávovary, pomocí mechanických postupů je káva mnohdy i chutnější. Nejdůležitěší je samozřejmě výběr kávy, kterému budeme věnovat další samostatný článek.
Diskuse k článku