Moka konvička: její historie i návod na přípravu kávy
Moka konvičku, jak ji známe dnes, vynalezl v roce 1933 italský konstruktér Luigi de Ponti, který ji navrhl pro odborníka na zpracování hliníku…
Rádi si pochutnáte na šálku dobré kávy, ale nechcete investovat do drahého kávovaru? Pak byste rozhodně měli vyzkoušet přípravu v moka konvičce, která nesmí chybět v žádné italské domácnosti. Příprava kávy je otázkou pár minut a její chuť vás mile překvapí. Přečtěte si základní fakta o historii této kultovní pomůcky. Poradíme vám, jak moka konvičku správně používat a na co si dát pozor.
Moka konvička existuje už téměř 90 let
Moka konvičku, jak ji známe dnes, vynalezl v roce 1933 italský konstruktér Luigi de Ponti, který ji navrhl pro odborníka na zpracování hliníku Alfonsa Bialettiho. Právě po něm se jmenuje kultovní značka Bialetti, pod kterou najdete moka konvičky prodávané po celém světě. V současné době však na trhu narazíte na konvičky v různých tvarech, velikostech a provedeních od mnoha výrobců, je tak na vás, která vám nakonec padne do oka.
Na jakém principu moka konvičky fungují
Moka konvička se skládá ze tří samostatných částí. Do spodní části (A) se naleje voda, a to do úrovně ventilu, který slouží pro odvod přebytečné páry. Na spodní část se nasadí trychtýř s děrovaným dnem (B), do kterého se po okraj nasype jemně (ale hruběji než na espresso) namletá káva. Na spodní část s trychtýřem se následně našroubuje horní část konvičky (C), která na spodní straně obsahuje jemné sítko a těsnění. To je třeba po nějakém čase vyměnit za nové.
Zdroj: Wikipedia.org
Takto připravená moka konvičku s kávou se umístí na sporák. Jakmile voda ve spodní nádobce začne vřít, vznikne v ní podtlak a začne se přes trychtýř s kávou tlačit směrem do horní nádobky. Horká voda při působení tlaku projde mletou kávou a horní nádobka se naplní. Pak už nezbývá než hotovou kávu nalít do šálku a vychutnat si ji.
Klasické hliníkové moka konvičky nefungují na indukci
Tradiční moka konvička italského stylu se vyrábí z hliníku. Ten dobře vede teplo a dodává konvičkám charakteristický vzhled. Pokud však doma používat indukční varnou desku, hliníková konvička na ní fungovat nebude. V takovém případě si budete muset pořídit moka konvičku z nerezu, případně z kombinovaných materiálů, kde je horní nádobka hliníková a spodní nerezová.
Moka konvičky se vyrábí v různých velikostech
Na trhu narazíte na moka konvičky různých velikostí, které jsou určené pro přípravu od jedné do více než deseti šálků kávy. Počet šálků však odpovídá velikosti italské kávy. Z konvičky určené pro jeden šálek tak uvaříte kávu do malého šálku na espresso. Pokud si chcete pochutnat na větší porci silné kávy, pořiďte si alespoň konvičku určenou pro přípravu tří šálků. Káva z moka konvičky je však výrazná a silná (ale méně než espresso). Jste-li zvyklí pít velký hrnek kávy, nařeďte ji s horkou vodou. Vytvoříte nápoj podobný kávě lungo či americano.
Nejlepší kávu v moka konvičce připravíte na horách
Podle odborníků chutná káva nejlépe při extrakci za teploty kolem 93 °C. Protože u moka konvičky musí voda začít vřít, podle některých je káva lehce nahořklá (extrakce probíhá až při 100 °C). Jak je známo, ve vyšších nadmořských výškách je bod varu vody o několika °C nižší. Pokud si kávu v moka konvičce připravíte v horské oblasti ve výšce kolem 2000 metrů, bude káva extrahovaná při teplotě kolem 94 °C, a tak by měla být lahodnější. Až vyrazíte na dovolenou do hor, moka konvičku si s sebou přibalte a přípravu kávy v ní rozhodně vyzkoušejte.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku