Perlátor k vodovodní baterii pomáhá šetřit vodu
Téma úspor při provozu domácnosti je aktuální nejen z hlediska financí, ale také v otázce životního prostředí. Způsobů, jimiž lze snížit spotřebu energií nebo třeba vody, je doporučováno poměrně hodně. V případě vody se do popředí zájmu dostal především perlátor. Jedná se o malé přídavné zařízení, které se instaluje na vyústění vodovodního kohoutku, a princip jeho fungování pomáhá šetřit i desítky litrů třeba při mytí nádobí.
O tom, že ušetřit v domácnosti můžete zcela jednoduše, jsme již psali. Chcete-li si tyto zajímavé informace připomenout, přečtěte si článek „10 tipů, jak ušetřit v domácnosti snadnou změnou návyků“ nebo „Cena i spotřeba stoupá: jak ušetřit za vodu?“, kde se dozvíte i o dalších možnostech týkajících se přímo nakládání s vodou. Mezi ně patří i perlátory, kterými se zabývají následující řádky.
Jak perlátor k vodovodní baterii funguje?
Principem perlátoru je jeho schopnost mísit vypouštěnou vodu se vzduchem, tím získá na objemu, a tak se sníží skutečný průtok. Navíc při mytí rukou nebo sprchování je takto „upravená“ voda velice příjemným požitkem. Perlátor má také menší otvory pro tekoucí vodu, čímž se v kombinaci se vzduchem zvyšuje i rychlost, s jakou z kohoutku vytéká. Prakticky to tedy znamená, že proud je intenzivnější, avšak ne za cenu větší spotřeby, právě naopak. Jednoduché perlátory se dají přišroubovat na každou běžnou baterii. Jejich cena začíná na několika desítkách korun. Pokud se ovšem chcete vyvarovat největšímu nešvaru, tedy ucpávání vodním kamenem, investujte do antivápenné varianty. U levnějších typů si mimo to uživatelé stěžují i na korodování vnitřních součástek. Nabízí se proto i perlátory s plastovým nebo gumovým vnitřkem, u kterých toto riziko nehrozí.
Podle čeho perlátor vybrat?
Na předcházejících řádcích již bylo naznačeno, jak a podle čeho perlátor vybrat. Máte-li doma příliš tvrdou vodu, pak se nedoporučuje vybírat ty nejlevnější typy, které mají s ucpáváním problémy. Pokud vás vodní kámen obecně trápí, přečtěte si článek ZDE, ve kterém najdete tipy, jak proti němu bojovat. Perlátor můžete volit i podle dodatečných funkcí. Některé varianty lze různě nastavovat, a tak proud uzpůsobovat dle aktuálních požadavků. Vždy by však měl mít vámi vybraný perlátor atest hygienické nezávadnosti.
Využívat perlátor je jednou z nejjednodušších možností, jak doma šetřit vodu. Pokud ho navíc zkombinujete s úspornou baterií, pak se kýženého snížení nákladů dočkáte již za velmi krátkou dobu.
Diskuse k článku