Filtrovaná voda: od vlastností přefiltrované vody po výběr filtračního systému či konvice
Říkáte si, jestli pít vodu přímo z kohoutku, nebo ji raději prohnat filtrační konvicí? Kolem pitné vody koluje řada mýtů a pověstí, které se nezakládají na pravdě. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, co se v kohoutkové vodě skutečně nachází (a co nikoliv), proč vodu filtrovat a jaký typ filtrační konvice či filtrační láhve na vodu pořídit. Už teď vám prozradíme, že v naprostém pořádku je jak pití vody z kohoutku, tak z konvice!
Jak je to s těžkými kovy a chemikáliemi v kohoutkové vodě
Často slýcháváme, že bychom nepřevařenou vodu z kohoutku neměli vůbec pít, protože obsahuje spoustu chemikálií, a především těžkých kovů. Je třeba zdůraznit, že i když se tyto kovy, například měď či olovo, ve vodě skutečně nachází, jde o zanedbatelné množství.
V České republice prochází kohoutková voda přísným testováním a musí splňovat normy, aby byla poživatelná a zdravotně nezávadná. Namístě je také zmínit, že z některých hledisek jsou požadavky na kvalitu kohoutkové vody přísnější než na vodu balenou, a tak může být v některých domácnostech dokonce kvalitnější než kupovaná.
Filtrovaná voda je jednoznačně chutnější
Z výše uvedeného plyne, že pití vody z kohoutku nepředstavuje žádné zdravotní riziko. To však neznamená, že nemá smysl vodu filtrovat, ba právě naopak. I drobné příměsi kovů a dalších látek totiž mohou negativně ovlivňovat chuť vody. A právě v tu chvíli přichází na řadu filtrační konvice a jiné systémy, které tyto látky úspěšně přefiltrují.
Čtěte také: Máte doma tvrdou vodu? Poznáte to jednoduše
Voda z filtrační konvice je zkrátka chutnější, navíc vodu zbaví přechodné tvrdosti. Přefiltrovanou vodu byste proto měli používat třeba i do varných konvic nebo žehliček, zabráníte tak vytváření vodního kamene. Voda z kohoutku může mít také chlorový nádech, i toho se použitím filtračního zařízení zbavíte. Zejména patříte-li mezi příznivce kvalitního čaje nebo kávy, měli byste používat vodu filtrovanou. Chuť vody totiž zásadním způsobem ovlivní chuť celého nápoje.
Chcete si vychnutnat kvalitní čaj? Použijte přefiltrovanou vodu
Vodovodní a bateriové filtry jako dlouhodobé řešení
Chcete-li filtrovanou vodu používat ve své domácnosti vždy a všude, budete muset sáhnout po řešení v podobě vodovodních filtrů. Ty se umísťují na vstupu, a tak přefiltrují vodu pro celou domácnost. Důležité jsou zejména pro ty, kteří čerpají pitnou vodu ze studny. Zajistí totiž odstranění organických i anorganických nečistot, které mohou kvalitu vody zhoršovat.
Nainstalovat je však můžete i v případě, využíváte-li vodu z řádu. Zajímavou alternativou jsou pak bateriové filtry, které se umísťují zpravidla pod dřez. Postarají se o to, že vám z kohoutku poteče přefiltrovaná voda. Pokud byste však chtěli vodu filtrovat v dřezu i umyvadle v koupelně, museli byste pořídit dva bateriové filtry. Myslete také na to, že filtrační zařízení je třeba pravidelně udržovat a filtry obměňovat.
Většina domácností si vystačí s filtrační konvicí
Nejjednodušším způsobem, jak získat chutnou přefiltrovanou vodu, je používat filtrační konvici. Takové řešení je vhodné právě pro přípravu čaje, kávy či občasné pití kohoutkové vody. Filtrační konvice se vyrábí o různém objemu, takže si její velikost zvolte podle počtu členů v domácnosti o frekvence využití. Počítejte s tím, že i v konvici budete muset pravidelně měnit filtry. Proto pořiďte hojně rozšířený typ konvice, u které nebudete mít se sháněním náhradních filtrů žádný problém. Důležitým parametrem je také rychlost filtrování. Některé starší typy konvic přefiltrují litr vody za tři až pět minut, ty moderní s pokročilejšími typy filtrů to zvládnou během pár vteřin.
Zajímavou alternativou ke konvicím jsou filtrační lahve
Pokud se naučíte pít vodu z kohoutku (ať už přefiltrovanou, či ne), ušetříte spoustu peněz za nákup vody balené a ulehčíte životnímu prostředí. Přefiltrovaná voda bude rozhodně chutnější a zdravější, ale ani ta kohoutková vám nijak neublíží.
Přečtěte si další související články:
Diskuse k článku