Osvětlení domácnosti: přehled různých zdrojů světla
Technologie a trendy v oblasti osvětlení domácnosti jdou rychle kupředu, a tak není úplně jednoduché se v nich vyznat. Hlavním svítidlem v bytě stále zůstává klasický závěsný lustr nebo stropnice s teplým zdrojem světle. Dobré osvětlení je důležité pro domácí pohodu, ale i pro zdraví. Špatný osvětlení s můžete kazit zrak a v bytě vytvářet nežádoucí temná zákoutí. Při stavbě či rekonstrukci byste otázku řešení osvětlení měli řešit již od úplného počátku projektu.
Na osvětlení mnoho lidí myslí až v poslední části stavby či rekonstrukce. V takové chvíli však už bývá obtížné do něčeho zasahovat a osvětlení výrazněji měnit. Zvažte tedy zavčas, k čemu má zamýšlená místnost sloužit a jak bude uspořádaná. Ze všeho nejlepší je poradit se s projektantem nebo se poptat přímo v prodejně svítidel.
Kombinujte více zdrojů světla
Lustr je obvyklým zdrojem světla téměř v každém obytném pokoji. Dá se říci, že plní jakousi společenskou funkci. I tak je ale je vhodné rozdělit světlo do několika zón. Centrální osvětlení není vždy pro vytvoření relaxační atmosféry zcela nutné. Je dobré přidat stojací lampy nebo různá „skrytá“ LED osvětlení.
Interiérová svítidla mohou být různého provedení a dělí se dle materiálu. Obvyklá jsou svítidla přisazená, bodová, závěsná, opálová, kovová, skleněná a podobně.
Základem pro osvětlení interiéru je vzhled, kvalita a funkčnost vybraného svítidla. Při výběru osvětlení interiéru je dobré dát si na čas a důkladně vybírat. Osvětlení má přímý vliv na dojem a pohodu v interiéru, tvoří atmosféru, a proto záleží na designu osvětlení.
Osvětlení v bytě ovlivňuje zdraví i psychickou pohodu
Světelný zdroj musí být nejen designově příjemný, ale musí vyzařovat i světlo vhodné barvy. Pro umělé osvětlení domova volíme nejlépe taková, která co nejvíce připomínají denní světlo. Jsou to ta, která vydávají teplé a měkké světlo s lehce nažloutlým nádechem. Takové světlo je pro náš organismus nejpřirozenější.
Nejideálnější je kombinovat při nasvícení interiéru měkké světlo s bodovým. Měkké světlo má široký záběr a osvětluje celý interiér. Bodové světlo zase zdůrazňuje konkrétní prvek v místnosti, poutá pozornost k určitému místu v bytě, osvětluje například obraz nebo schodiště. Má dekorační funkci a podporuje dobrou orientaci v prostoru.
Typy žárovek a zdrojů osvětlení
Klasická žárovka
Klasické žárovky s wolframovým vláknem jsou u takřka minulostí. Jejich nevýhodou je vysoká spotřeba a poměrně krátká životnost. Jsou však levné. Jejich životnost je kolem 1000 hodin, pořídit se dají za cenu od deseti korun.
Halogenová žárovka
Klasické žárovce jsou nejbližší tzv. halogenky. Jejich životnost je 2000–3000 hodin a koupit je můžete za cenu od 25 korun. Jejich úspora proti klasické žárovce je 30 až 50 procent.
Kompaktní úsporná zářivka
Úsporné zářivky mají jiný tvar, hodí se spíše do zakrytých svítidel. Existují však i typy podobné žárovce. Rozsvěcejí se pomaleji, ale vydrží. Obvykle se nehodí na stmívání a musí se ekologicky likvidovat. Životnost je 6000 až 20 000 hodin svícení, cena je od 40 korun výše a úspora oproti klasické žárovce se v případě užití kompaktních úsporných zářivek šplhá k 75–80%.
LED žárovka
Led žárovky se nezahřívají, mají rychlý start i příjemné světlo a patří v současnosti k nejefektivnějším zdrojům světla. Jejich životnost je 25 až 45 tisíc hodin a pořídit je můžete za cenu od 150 korun.
VÝBĚR OSVĚTLENÍ DO JEDNOTLIVÝCH MÍSTNOSTÍ
Přečtěte si další články o osvětlení a svítídlech:
Diskuse k článku