Jak rozmístit více svítidel, když máte jen jeden vývod? Použijte lištové systémy
Častým problémem starých bytů a domů, ale také některých typových staveb je nevhodně řešené rozmístění interiérového osvětlení. Pokud se ve velké…
Chtěli byste kvalitně osvětlit prostor celé místnosti, ale máte uprostřed stropu jediný vývod pro připojení svítidla? Nemusíte hned povolat řemeslníky a pustit se do přestavby rozvodů elektřiny. Vcelku jednoduchým řešením pro rozmístění většího počtu svítidel nebo jejich přesunutí na jiné místo je použití lištových systémů. Pojďme se zaměřit na to, na jakém principu fungují a jaké typy existují.
Jedno světlo pro osvícení místnosti nestačí
Častým problémem starých bytů a domů, ale také některých typových staveb je nevhodně řešené rozmístění interiérového osvětlení. Pokud se ve velké místnosti nachází uprostřed stropu jediný vývod na osvětlení, těžko zajistí adekvátní prosvětlení celého prostoru.
Od jednoho centrálního osvětlení se ustupuje a dává se přednost většímu počtu reflektorů, které osvítí i ten nejtemnější kout místnosti. K jednomu vývodu můžete bez problémů připojit i větší počet svítidel. Aby nebyla kabeláž viditelná, používají se moderní lištové systémy často vybavené kolejnicemi. Vhodným rozmístěním jednofázových nebo třífázových lišt vytvoříte zajímavý prvek, který se stane součástí interiérového designu.
Do stropní lišty můžete připojit různé typy svítidel
Lištové systémy se dají různě kombinovat a tvarovat, takže je můžete vést po celé místnosti, dokonce i po stěnách. K lištám můžete navíc připojit odlišné typy svítidel. Do prostoru jídelny lze použít závěsné reflektory, obývák osvětlíte výkonnějšími svítidly a zbytek prostoru větším počtem bodových světel, které dokonale rozprostřou světlo po celé ploše.
Lištové systémy navíc bývají často vybaveny i kolejnicemi, díky kterými lze namontovaná světla posouvat a natáčet podle potřeby. Jednoduše si nastavíte světelnou kompozici bez složité instalace. Pokud v budoucnosti přesunete nábytek do jiné části místnosti a budete potřebovat změnit i způsob nasvětlení, jednotlivé reflektory jednoduše posunete na požadovanou stranu.
Lištové systémy se dodávají v jednofázovém i třífázovém provedení
Pokud máte v místnosti jeden klasický jednofázový vývod na svítidlo, použijte kompatibilní jednofázový systém lišt. Na trhu jsou však i kvalitní třífázové lišty, které jsou určené pro připojení vývodu na tři fáze. To znamená, že pomocí jedné lišty jednoduše vytvoříte až tři okruhy svítidel, které můžete ovládat nezávisle na sobě. S takovým řešením budete muset zřejmě počítat už při přípravě elektroinstalace.
Kolejnicové systémy na tři fáze mají nesporné výhody, které spočívají zejména ve správném dimenzování zatížení. Zapojení všech osvětlení v dlouhé řadě přímo do jedné fáze může totiž způsobit přetížení elektrické sítě. V době rekonstrukce navíc nemusíte mít důkladně promyšlené rozmístění jednotlivých svítidel, ta v prostoru rozprostřete až při montáži lištového systému.
Jednodušší variantou je kompletní svítidlo na liště
Lištový systém pro instalaci různých typů svítidel je univerzálním řešením, jeho instalace je však pracnější. Pokud chcete na jeden vývoj připojit více světel, ale nechcete investovat do složitého systému lišt, zvolte si zkompletované svítidlo s několika reflektory na liště. Takové svítidlo může mít tři, čtyři, ale třeba i více žárovek. Stačí jej snadno připevnit ke stropu a rozsvítit.
Problematice interiérového osvětlení se dlouhodobě věnujeme. Přečtěte si i některý z dalších článků:
- Osvětlení domácnosti: výběr pro jednotlivé místnosti
- 5 tipů na zajímavé osvětlení interiéru
- Osvětlení domácnosti: přehled různých zdrojů světla
- Moderní bodové osvětlení je vysoce funkční a efektní
- Zahradní osvětlení a jeho výběr
- Osvětlení do bytu: jak ho správně vybrat
- Jak vybrat osvětlení do koupelny
Diskuse k článku