Odvzdušnění radiátorů krok za krokem
Neustále klesající venkovní teploty a první mrazy nastartovaly topnou sezónu. Jenže pokud jste přípravu na ni podcenili, nebo jste zkrátka zapomněli, pak vás nyní může čekat nepříjemné překvapení v podobě zavzdušněných radiátorů. Ty pak hřejí málo, nebo dokonce vůbec. V takovém případě vám přijde vhod návod na odvzdušnění radiátoru, který najdete v dnešním článku.
Příčinou zavzdušnění jsou vzduchové bubliny, které se do radiátoru dostanou třeba skrze netěsnící sváry trubek nebo při rychlém napouštění vodou. Ať je primární důvod jakýkoliv, je třeba s tím něco udělat. Nejprve zkontrolujte, zda má vaše topení ventil, pokud ne, budete se muset spolehnout na to, že se o odvzdušnění radiátoru postarají sousedé ve vyšších patrech. Jestliže ventilem disponuje, pak už nic nebrání tomu dostat vzduch ven. Jak?
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele. |
1. Domluvte se na hromadném odvzdušnění radiátorů
V panelákových domech je nezbytné, aby všichni obyvatelé na odvzdušnění radiátorů spolupracovali. Po několik nocí je nutné, aby všichni otevřeli termoventily na nejvyšší možnou hodnotu. Tak se dosáhne toho, že vzduch i z nejnižších pater vystoupá vzhůru, tedy k radiátorům s ručními výpustními ventily.
2. Připravte si nádobu na zachycení vody a hadr
Jakmile bude splněn první krok, přichází na řadu samotné odvzdušnění radiátoru. Zajistěte si k ventilu dobrý přístup a na podlahu pod ním položte silnější hadr. Doporučuje se odvzdušňovat večer, kdy se vypnou čerpadla s výměníkovou vodou, zpravidla okolo 22. hodiny. Topení by však mělo být ještě zahřáté.
3. Pomalu uvolněte ventil a vypusťte vzduch
Povolíte-li odvzdušňovací ventil, začne nejprve vycházet vzduch, následně s prskající vodou, kterou zachytávejte do připravené nádoby. V momentě, když začne voda vytékat plynule, jsou vzduchové bubliny pryč.
Čtěte také: JAK POZNAT ZAVZDUŠNĚNÝ RADIÁTOR
4. Při novém pokusu zatopit radiátory zkontrolujte
Následující den po odvzdušnění radiátoru zjistěte, zda už všechna tělesa hřejí naplno a po celé ploše, nebo naopak. Jestliže se i po odvzdušnění nachází na zahřátém radiátoru studená místa, je nutné celý proces zopakovat. Někdy se požadovaného výsledku dosáhne až po několika dnech opakování.
Názory, rady a tipy, jak odvzdušnit topení se různě liší. Někdo preferuje možnost, kterou jsme vám zde uvedli i my, tedy postarat se o radiátor v době, kdy je vypnuto čerpadlo přivádějící oběhovou vodu. Setkáte se však i se zcela opačným doporučením, a to že odvzdušnění je nejlepší provádět při zcela otevřených ventilech a během dne. Ať už zvolíte jakoukoliv možnost, pamatujte na to, že je třeba postupovat od spodních pater směrem vzhůru.
A pokud se topení nerozjelo naplno ani po několika odvzdušňovacích pokusech, zavolejte raději odborníky. Někdy je na vině i špatně vyprojektovaná soustava, což vyžaduje mnohem náročnější zásahy, než jakým je obyčejné odvzdušnění radiátoru. A nezapomeňte si také přečíst, jak lze za topení výrazně ušetřit, třeba jen tím, že posunete nábytek o pár centimetrů jinam.
Diskuse k článku
Marek