Krbové vložky jsou vyhledávané pro kvalitní výkon i vzhled
Udržování tepelné pohody v obydlí je pro spoustu domácností klíčovým tématem. Ne vždy se ale daří naplnit představy o tom, jaké má být doma teplo. Možností, jak lze vytápění domu nebo bytu řešit, existuje celá řada, mimo elektrického topení či klasických kamen jsou ve středu pozornosti i krbové vložky, které jsou navíc nápaditým doplňkem interiéru, protože se obezdívají.
Krbové vložky jsou v očích mnoha majitelů domů nejvhodnějším řešením, i když jejich instalace vyžaduje i stavební zásahy a další úpravy. Součástí krbové vložky může být i výměník, a tak je možné napojit ji na již stávající tepelné rozvody. Krbové vložky tak nabízejí možnost vytápět celé obydlí, ne pouze konkrétní místnost. Jak lze základně krbové vložky rozlišit, jaké existují druhy a co je třeba zvažovat před výběrem? I o tom informuje dnešní článek.
Krbové vložky – základní rozlišení
Rozdělit krbové vložky do kategorií je možné s ohledem na různé parametry, jedním z těch nejhlavnějších je jistě materiál, z něhož jsou vyrobeny. Existují především tedy:
- krbové vložky litinové
- krbové vložky ocelové
- krbové vložky kombinované
Dále je samozřejmě možné odlišovat krbové vložky například podle výkonu nebo velikosti, tvaru či pláště. Co se týče uvedených materiálů, každý z nich vykazuje určité přednosti, na druhé straně může však mít jisté nedostatky. U litinové krbové vložky se předpokládá velká životnost, dobré akumulační vlastnosti, avšak materiál jako takový je křehký, takže musí být stěny mnohem silnější než u jiných druhů, což se promítá do konečné ceny.
Ocelové typy vykazují velmi dobré vlastnosti v otázkách odolnosti a snášenlivosti teplotních výkyvů, které mohou být pro jiný materiál problémem. K nevýhodám se u ocelové krbové vložky řadí především horší akumulační vlastnosti, tedy kratší čas, po který je vložka schopna produkovat nahromaděné teplo. Z výše uvedených důvodů je proto vhodné pořídit vložku kombinovanou z různých typů materiálů, čímž se znásobí dobré vlastnosti a od takové krbové vložky lze poté očekávat kvalitní výsledky.
Krbové vložky jednoplášťové a dvouplášťové
Vedle primárního materiálového rozlišení je možné kategorizovat krbové vložky, jak už bylo zmíněno výše, i podle typu pláště na jednoplášťové a dvouplášťové. U prvního typu se lze setkat s názorem, že je daleko vhodnější pro teplovzdušné vytápění, protože se povětšinou nemusí užívat krbového ventilátoru, aby se teplo dostalo do potřebného oběhu. K rozehřívání dochází pomaleji, oproti tomu však po delší čas akumuluje teplo. U dvouplášťové krbové vložky se vzduch ohřívá mezi dvěma plášti a odtud putuje do vyhřívaného prostoru. Často vzpomínanou komplikací u tohoto typu je riziko přehřátí, které je třeba snižovat ochlazováním, a to většinou ventilátorem. Tím je krbová vložka svým způsobem závislá na dodávce elektrického proudu, což nemusí mnohým uživatelům vyhovovat.
Na co pamatovat před výběrem krbové vložky
O správné volbě krbové vložky však nerozhoduje pouze její materiál, velikost či zpracování, ale také dispozice prostoru, kam ji chce uživatel umístit. Stěžejní je samozřejmě otázka, zda a jakým způsobem je možné do dané místnosti přivádět vzduch, nezbytnost pro spalování. Dostatečná mezera pro instalaci krbové vložky by měla být samozřejmostí. Není to však jen prostor pro její vložení, ale také volné místo pro ochlazování a odvětrávání. Netřeba ani připomínat, že ve zdi, která bude za krbem, nesmí vést rozvody pro vodu, elektřinu či plynu. Důležitý je také bezpečný komín s minimální účinnou výškou okolo 5 až 6 metrů, do něhož se zapojí vždy jeden krb. Výkon krbové vložky ovlivňuje také izolační materiál, použitý v obezdívce. Ten je proto vhodné volit vždy s ohledem na okolní prostředí a stav budovy. Daná izolace musí odolávat vysokým teplotám, aby nehrozilo riziko vznícení.
Jaký výkon lze od krbové vložky očekávat?
To, jak bude konkrétní typ krbové vložky zvolený prostor vytápět, závisí na množství faktorů, především takových, které se týkají stavu, v jakém je celá budova. Je tedy jasné, že novostavby, u nichž se izolování řeší již při projektování, nebudou mít s udržováním tepelné pohody žádný větší problém oproti starším domům, u kterých mohou být nekvalitní okna, tepelné mosty a absence dobře řešeného zateplení. Výkon krbové vložky je možné orientačně odhadnout s ohledem na velikost místnosti, resp. její objem. U dobře zateplených domů je tedy možné počítat s tím, že 1 kW vytopí zhruba 35 až 40 m3, u budov s nedokonalou izolací vytopí 1 kW prostor přibližně 15 až 20 m3.
Chystáte-li se řešit vytápění vašeho obydlí pomocí krbové vložky, určitě se obraťte na odborníky, kteří poradí, jakou vložku a kam umístit, aby byla nejen výkonná, ale samozřejmě také bezpečná. Amatérská montáž či nesprávné umístění je hazardem, který v konečném důsledku může způsobit škody nejen na majetku, ale také na lidském zdraví. Pamatujte tedy před výběrem krbové vložky i na toto a budete mít jistotu, že zvolený krb bude skvělou dominantou místností, co nezklame.
Diskuse k článku