Ochrana dřeva chemicky, přírodně i fyzikálně
Dřevo je krásný a oblíbený materiál, který dokáže vytvořit jedinečnou atmosféru. Každý, kdo jej začlenil do interiéru však ví, že je potřeba se o něj i náležitě starat. Škůdci a dřevokazné houby umí napáchat velké škody. Předcházet se jim dá používáním ošetřujících přípravků – přírodních i chemických. Jaké jsou tedy možnosti?
Hlavní ochranou dřeva je ochrana konstrukční. Měla by být vždy upřednostněna před dalšími možnostmi, které se používají až ve druhé fázi. Dřevo si díky ní zachová dlouhou životnost a spolehlivost. Proces zahrnuje projektovou přípravu, dopravu, skladování i montáž. Následná údržba je však také důležitá.
Fyzikální ochrana dřeva
První krok, díky němuž můžete prodloužit životnost dřeva, je způsob jeho použití – design, umístění nebo použití prvků, které zabrání pronikání vlhkosti. Použité dřevo by proto mělo být dostatečně vysušené s dostatečnou izolací proti vlhkosti. Dřevěné trámy se také musí stavět s ohledem na požární bezpečnost.
Optimální vlhkost dřeva v %
Stavební konstrukce |
15 - 22% |
Okna, dveře |
12 - 15% |
Nábytek v lehce vytápěných místnostech |
10 - 12% |
Nábytek ve velmi vytápěných místnostech |
8 - 10% |
Dýhy, překližky |
5 - 7% |
Chemická ochrana dřeva
Správně vysušené dřevo musí mít obsah vlhkosti pod 20%. To znamená, že bude sice zamezeno šíření hub, hmyz to však neodradí, napadá totiž dřevo vysušené i na hodnotu pod 10%.
Chemické prostředky se dělí na:
- Insekticidy (proti hmyzu)
- Pesticidy (proti houbám)
Obsahují účinnou látku a rozpouštědlo, navíc pak například barvu nebo pojivo. Neuchylujte se k nim ale okamžitě, lepší je využívat je jen v krajních případech, kdy ostatní metody selhaly. Chemická ochrana se nanáší tlakovou impregnací, namáčením, povrchovým natíráním nebo působením mikrovln.
Přírodní ošetření dřeva
Přírodní látky, na rozdíl od chemických, nezatáhnou póry dřeva, které tak může i nadále dýchat. Většinou se jedná o oleje, které sice zvýrazní kresbu dřeva, ale také lehce pozmění jeho barvu. Známý je dřevěný tér, jenž se ale hodí jen na venkovní použití. Povrch dřeva v interiéru minimálně zabarví tungový a světlicový olej. Na nábytek se často používá lněný olej, který je zároveň nejlevnější. Povrch ale ztmavuje, a po čase může vzniknout až jantarová barva, stejně jako v případě kaméliového oleje.
Další nátěry
Kromě výše zmíněných úprav se na dřevo dále nanáší nátěry, jež mají za cíl jen zlepšení vzhledu, tedy funkci zušlechťovací, případně dokončovací. Často se používají také proti mechanickému poškození dřeva běžným používáním.
V některých případech je žádoucí i protipožární nátěr. Díky němu se ze dřeva stane těžce hořlavý materiál vlivem látek, jež v kontaktu s kyslíkem a plamenným tepelným zdrojem dokáží potlačit vznícení a vzplanutí.
Produkty pro ošetření dřeva se nanáší na čistý povrch otřený vlhkým hadříkem. Po uschnutí aplikujte připravený roztok, v případě olejů opakujte nanášení i třikrát po sobě v rozestupu jednoho dne. Pro nanášení se nejvíce hodí štětce s dlouhými chlupy. Spolehlivá ochrana se vám vrátí v podobě prodloužení životnosti i oživení vzhledu.
Diskuse k článku
Tomáš Skladec