Na plíseň v koupelně platí zejména prevence

Plíseň v koupelně, věčné téma týkající se spousty domácností. Může se objevit na mnoha místech i bez zjevné příčiny. I proto je považována za jeden z nejobtížněji řešitelných problémů, co přímo ovlivňují kvalitu bydlení. V neposlední řadě je obecně plíseň v bytě i spouštěčem různých nepříjemných onemocnění. Jak plíseň v koupelně zničit?

Neexistuje univerzální návod, jak na plíseň v koupelně vyzrát. Způsob odstranění plísně se totiž vždy odvíjí mimo jiného i od charakteristiky místa, kde se objevuje. Někde je tak možné zbavit se této nepříjemnosti pouhou změnou návyků při bydlení, jinde může dojít až na stavební úpravy. Plíseň v koupelně se drží zejména ve spárách obkladů, u okrajů vany či sprchového koutu nebo na na zdi. Boj vůči ní musí být soustředěn nejen na odstranění již vzniklého útvaru, ale také na odhalení příčin vzniku.

Proč plíseň v koupelně vzniká?

To je otázka, na kterou je velmi těžké nalézt jednoznačnou odpověď. Plíseň v koupelně se však objeví, pokud má ke svému vývoji potřebné zázemí. Takové zázemí utváří především teplo, vlhkost a organické živiny, na nichž plíseň v koupelně roste. Těmito živinami mohou být šupinky kůže, vlasy, chlupy apod. Pokud je tedy v koupelně nadměrné vlhko, teplo a špína či prach, pak je velmi pravděpodobné, že dříve nebo později se plíseň v koupelně objeví.

Plíseň v koupelně – nepřítel zdraví

Už výše bylo nastíněno, že výskyt plísně v obydlí souvisí i s lidským zdravím. Není tedy žádným tajemstvím, že plíseň v koupelně, potažmo plíseň v bytě, je jednou z příčin vzniku ekzémů, alergií, vyrážek, nemocí dýchacích cest, opakovaných bolestí hlavy nebo podráždění očí. Za to mohou nejen látky, které uvolňuje, ale také právě ona samotná. Rozmnožuje se totiž výtrusy, které se ve větší či menší míře koncentrují v ovzduší. Uživatel takové koupelny (či jiné místnosti, kde se plíseň v bytě objevila) tedy plísně vdechuje, čímž je dostává přímo do svého organismu.

Rychlé řešení v podobě speciálních přípravků

Když už na plíseň v koupelně narazíte, je třeba konat rychle. Nejsnadnější způsob zahájení boje proti těmto nechtěným „spolubydlícím“ představují speciální protiplísňové přípravky, kterých je na trhu celá řada. Ošetření probíhá většinou tak, že se na postižené místo nastříká (či jinak aplikuje) daný prostředek a nechá se působit buď po konkrétní dobu, nebo neomezeně. Při tomto rychlém zásahu se rozhodně nedoporučuje plísně mechanicky na sucho odstraňovat, protože by došlo k uvolnění výtrusů, které by se v ovzduší ještě více rozptýlili. Vynaložená snaha by tak mohla být zmařena výskytem plísně na jiném místě.

Když se plíseň v koupelně opakovaně vrací

Jestliže se plíseň v koupelně objevuje opakovaně i přes vaši snahu proti ní bojovat, pak nezbývá, než přistoupit k důkladnějšímu řešení, které bude stát nejen peníze, ale také čas. To, že se plíseň vrací, znamená, že je prorostlá daným místem do hloubky a použití protiplísňového prostředku odstraní pouze povrch. Typickým příkladem jsou spáry mezi dlaždicemi a obklady, silikon ve spárách u van, umyvadel a sprchových koutů nebo stěny jako takové. U spár mezi obkladovým materiálem je třeba výplň odstranit a nanést novou, případně „udusit“ původní vrstvu novým nánosem, u takového postupu je však nutné, aby bylo novou vrstvu kam umístit. Jestliže plíseň v koupelně napadne silikonové výplně spár u umyvadel, van apod., pak je opět nutné udělat spárování znovu, nejlépe kvalitním silikonem, co je určen právě pro vlhká a náchylná prostředí. Plíseň na zdi je problém, který je potřeba podchytit co nejdříve. Plíseň totiž postupně prorůstá nátěrem a v konečné fázi i omítkou. Je tedy jen na rychlosti vaší reakce, zda bude stačit oškrábání nátěru nebo budete muset řešit i omítku. V obou případech je vhodné uvažovat o aplikaci materiálů, které jsou schopné možnost vzniku plísně co nejvíce eliminovat svým speciálním složením.

Nejúčinnější zbraní na plíseň v koupelně je prevence

Vůbec nejlepší je samozřejmě stav, kdy není nutné plíseň v koupelně řešit, protože nevzniká. Jak toho ale docílit? Nevytvářením příhodných podmínek pro růst plísní. Znamená to tedy starost o:

  • teplotu
  • vlhkost
  • čistotu

Ideální je samozřejmě mít koupelnu s oknem, což je však pro paneláky jen nedosažitelným přáním. A tak nezbývá, než klima regulovat pomocí správného nastavení přídavného topení nebo topení v ostatních místnostech. Nevystavujte koupelnu tepelným šokům a výkyvům. Pokud se sprchujete či myjete příliš horkou vodou, pomůže změna těchto návyků na vodu o nižší teplotě. Co se týče vlhkosti, ta je pro plíseň v koupelně stěžejní. Proto je potřeba větrat a také otírat vlhká a náchylná místa do sucha. Po koupeli se doporučuje krátké a intenzivní větrání 10 až 15 minut s dokořán otevřenými dveřmi, případně oknem nebo přídavným větrákem a dalším možným větracím systémem. Mnohé také vyřeší sušení po koupeli vlhkých míst. Zdá se to otravné, ale nezabere to více než pár minut denně, což je oproti budoucímu boji proti plísni zanedbatelná hodnota.

„S vlhkostí si poradí i speciální pohlcovače vyráběné do koupelen a jiných problematických míst.“

Jak lze i bez měření poznat, že je v koupelně moc vlhkosti?

  • obklady schnou po koupeli velmi pomalu
  • ručníky a další textil zůstávají dlouho vlhké
  • v místnosti je cítit jakýsi zatuchlý zápach
  • v místnosti se hůře dýchá

Udržování čistoty, to je samozřejmost, které by se měl držet každý uživatel koupelny. Pokud je prostor viditelně náchylný ke vzniku plísní, pak je dobré frekvenci provádění očisty těchto míst zvýšit a používat prostředky s přídavnými složkami, které jsou určené právě pro provádění prevence v tomto tématu. Je lepší dělat více častých a méně náročných úklidů než jednou za dva týdny velký a důkladný, protože čím větší prodleva, tím škodlivější (ale pro plísně příznivé) prostředí, ve kterém se v období mezi dvěma úklidy pohybujete.

Plíseň v koupelně se nesmí podceňovat. Její působení na lidské zdraví může mít velmi negativní dopady. Netřeba také připomínat, jak je plíseň v koupelně odpudivá a kazí celkový dojem z jinak pěkného interiéru. Pokud však učiníte potřebné zásahy včas, bude mít váš boj pozitivní výsledky zaručené.

 



Diskuse k článku

  • Petra

    12:28 14. 9. 2014 0
    Pokud je už na pozdě a plíseň máte, zkuste použít ........................................... Sama je používám i na jiné věci a zatím jsem naprosto spokojená.

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...