Pohlcovač pachu oceníte i v koupelně a na WC
Domov má vonět čistotou, avšak najdou se místa, kde tomu tak není a snahy o udržení alespoň přijatelného odéru jsou skutečně vyčerpávající. Nejčastěji se s pachy bojuje v kuchyni, ovšem odpad může být nepřítelem také v koupelně. Navíc o toaletě se snad není ani třeba zmiňovat, zejména v panelových domech to bývá častý problém.
V boji s pachy můžete důvěřovat chemickým pomocníkům z drogerií i radám z dob našich babiček spoléhajících se na přírodní zdroje. Nejspolehlivěji dosáhnete požadovaného výsledku, pokud budete kombinovat obojí.
Neutralizace pachu
Podstatou boje s nepříjemnými zápachy je jejich neutralizace. Princip je stejný jak u průmyslových přípravků, tak u těch, které si můžete připravit během několika minut doma. Ani jedna varianta vás nezruinuje, sumy za tyto přípravky (případně propriety nutné k použití) nejsou nikterak vysoké. Pamatujte si jedno zásadní pravidlo: přípravek musí pachy pohlcovat, nikoliv pouze překrývat. Ve druhém případě by to byl marný a hlavně také zbytečný boj.
Rady našich babiček
Ocet jako pohlcovač pachů
Univerzálním pomocníkem v boji proti zápachu je ocet, bez kterého se žádná domácnost neobejde. Jeho použití je skutečně široké – od vaření, přes praní, až po udržování příjemného vzduchu. Rozmíchaný s vodou v přiměřeném poměru (záleží na velikosti místnosti) umí pohlcovat plachy. Je spíše specialistou na nelibé vůně vznikající v kuchyni, poslouží ale i v případě toalety a koupelny, kde se může odpařovat nonstop. Vodou s octem lze také proplachovat odpad. V poměru 1:1 a s přimícháním soli dokáže směs přivedená k varu zázraky.
Na úklid voda s citronem
Osvědčený úklidový prostředek let minulých postačí na závěrečné vytření podlahy. Zbytek taktéž můžete nalít do odpadu poté, co jej propláchnete horkou vodou.
- pozor na čističe WC: schopnost zbavit toaletu pachu deklaruje také celá řada WC čističů. Ty mohou účinně desinfikovat, nikoliv však likvidovat pach. V naprosté většině jej pouze překryjí.
- chemické pohlcovače pachů: u hojně využívaných likvidátorů pachů dbejte na to, aby zasahovaly hned u zdroje zápachu. Prochází přísnými testy a musí splňovat celou řadu norem tak, aby neškodily životnímu prostředí a nedráždily alergiky (případně nedávaly důvod pro vznik alergických reakcí).
Odsávání přímo z WC mísy
Pro únik zápachu lze použít variantu s odsáváním přímo z mísy, jedná se však o nákladnou záležitost, a pokud se zrovna nechystáte renovovat koupelnu, tak i docela složitou. Se zápachem s WC mísy se potýkají hlavně ti, kdo mají propojenou koupelnu s toaletou. Řešení je to ale nejlepší a situaci vyřeší na dlouhá léta.
Při odstraňování pachů se zaměřujte na původ jejich vzniku. V mnoha případech jeho odstranění znamená konec starostí s nelibými vůněmi. Jestliže se ale rozhodnete bojovat s pomocí přírodních či chemických pomocníků, pak pamatujte, že pachy musí pohltit a ne pouze překrýt.
Diskuse k článku
Růža8