Rybenka domácí – vyzkoušeli jsme různé způsoby, jak se jich zbavit
Milují tmu i vlhko a na naší planetě se vyskytují už 300 milionů let. Řeč je o rybenkách domácích, které mnozí z vás moc dobře znají. Drobný bezkřídlý hmyz s dlouhými tykadly není mezi lidmi dvakrát oblíbený, i když ve skutečnosti nijak neškodí. Rybenky nepřenáší choroby ani neznečišťují prostor. Pokud na pár rybenek doma narazíte, nic si z nich nedělejte. Jiná situace však nastává ve chvíli, kdy se rybenky přemnoží a jsou na každém kroku. Sami jsme se do takové situace dostali a vyzkoušeli několik postupů. Máme pro vás rady, jak se zbavit rybenek, které vychází z reálných zkušeností.
Vanilkové lusky rybenky z bytu nevyhnaly
Prošli jsme nespočet postupů i banských rad a vyzkoušeli ty, které se nám zdály nejefektivnější. S rybenkami jsme začali bojovat pomocí vanilkových lusků. Mnozí nám doporučovali pravý vanilkový lusk podélně rozříznout, nakrájet na kousky a umístit do koutů místností, kde se rybenky vyskytují. Přesně to jsme udělali a nezbývalo nám než čekat, jestli rybenky domácí náš byt opustí. Bohužel, ani po dvou týdnech nezmizely a vesele lezly i přímo v okolí vanilky. Příště, až doma budeme mít rybenky, drahý vanilkový lusk raději využijeme v kuchyni.
Nastrouhaná brambora proti rybenkám opravdu zabrala
Nenechali jsme se prvním nezdarem odradit a v boji s rybenkami jsme pokračovali. Tentokrát jsme vyzkoušeli mnohem levnější prostředek proti rybenkám – bramboru. Babská rada praví, že se má brambora nahrubo nastrouhat a umístit do rohu místnosti. Rybenky se během noci k bramboře vydají a zahrabou se do ní. To se opravdu stalo.
Už druhý den jsme v hromádce nastrouhaných brambor našli hned několik rybenek, které jsme i se zbytkem brambor jednoduše vyhodili. Bramboru jsme nastražili několik dní po sobě, a zbavili se tak mnoha rybenek, které se u nás objevily. Nastrouhaná brambora proti rybenkám opravdu zabrala, na druhé straně nemůže být řeč o žádném masivním hubení. Tato metoda nám však přišla humánní a jednoduchá, a tak ji můžeme rozhodně doporučit.
Pastička na rybenky
Po několika dnech vyhazování rybenek zahrabaných v bramboře jsme se rozhodli pro likvidaci zbylých kusů vyzkoušet přípravu pastičky, která by měla rybenky přímo hubit. Používat chemikálie se nám nechtělo, a tak jsme vyzkoušeli další lidovou radu spočívající ve smíchání dílu melasy a dvou dílů octa. Protože jsme věděli, z jakých škvír rybenky pořád ještě vylézají, pastičku z husté kaše jsme nastražili přímo ke škvírám. Čekali jsme, co se bude dít. Další den jsme opravdu našli uhynulé rybenky, moc jich ale nebylo a pohled na ně nás příliš netěšil. Mnohem efektivnější bylo odstraňování rybenek pomocí nastrouhané brambory.
Pořádný úklid a prevence na prvním místě
Po intenzivním boji s rybenkami pomocí brambor a pastiček z octa a melasy se nám je podařilo z domácnosti vyhnat. Po týdnech snažení se rybenky zkrátka přestali v koupelně a na toaletě pohybovat. Rozhodli jsme se proto udělat preventivní opatření, abychom přemnožení rybenek do budoucna zabránili. Základem je pravidelná dezinfekce místností, časté větrání a vytírání dosucha. Rybenky se množí tam, kde je teplo, vlhko a tma.
Čtěte také: Úklid koupelny bez chemie
Boj s rybenkami domácími pro nás byl úspěšný. Protože místnosti pravidelně dezinfikujeme a vytíráme do sucha i v rozích a místech spár, jejich výskyt nás už netrápí. Pokud se v budoucnu přece jen nějaká rybenka objeví, likvidovat ji nebudeme (pokud jich nebude velké množství jako v minulosti). Rybenky v domácnosti totiž přináší i jednu podstatnou výhodu – pojídají roztoče. Jsou tak přirozenými čističi, o kterých ani nevíme. Roztoči mohou být na rozdíl od rybenek pro člověka rizikem, a tak občas do našeho obydlí nějakou tu rybenku ponechme, aby s roztoči zatočila.
Přečtěte si další články zaměření na boj se škůdci a hmyzem, který se v domácnostech často vyskytuje:
- Jak bojovat proti otravnému hmyzu v domácnosti?
- Rybenka domácí v koupelně nebo na toaletě – jak se jí zbavit
- Rybenka domácí neškodí, jen její přítomnost není nejpříjemnější
- Komáři - nepříjemní letní spolubydlící
- Bylinky ne okně a na zahrádce jako přírodní bariéra proti hmyzu
- Kdo s koho: proti červotočům jste ve výhodě vy
- Mol šatní do skříně určitě nepatří
- Vosy k příjemnému létu nepatří, zlikvidujte jejich hnízdo včas
Diskuse k článku
maty
//reklama odstraněna//