Mravenci v bytě – nepříjemnost, nad níž lze vyzrát

Mravenci v bytě – nepříjemnost, nad níž lze vyzrát

Do bytu se mohou dostat různí nezvaní hosté. Nečekaná návštěva neoblíbeného příbuzenstva, vlezlí podomní obchodníci nebo například zloději. Mezi tyto nepříjemnosti lze řadit i útok mravenců, kteří lidská obydlí tak rádi okupují. Mravenci v bytě trápí nejednu domácnost. Jak se jich zbavit jednou provždy?

 

Když se řekne mravenci v bytě, každý si určitě vybaví cestičky a dlouhé řady mravenců, kteří si to štrádují napříč kuchyní, okolo lednice nebo směrem pod postel. Co na tyto malé nezbedníky platí nejvíc? Prevence. Nedáte-li jim šanci ani důvod, aby se snažili k vám dostat, nebudete se jimi muset vůbec zabývat. Mravenci v bytě nechají vaše obydlí bez povšimnutí, když je v něm čisto, potraviny se neválí jen tak bez obalu a okna i dveře bezchybně těsní.

Mravenci v bytě – co dělat, když je objevíte?

Když už vás mravenci v bytě přesvědčí o své přítomnosti, zachovejte chladnou hlavu a zkuste vypátrat, odkud vlastně vylézají. Až prokouknete jejich systém existence u vás, bude hubení snazší a účinnější. Postupujte následovně:

  • hledejte místo, kterým se dostávají do vašeho obydlí, to následně ucpěte, utěsněte, zkrátka – zabraňte dalšímu pronikání mravenců k vám
  • sledujte cestičky po bytě či domě a likvidujte je
  • pokud to jde, pátrejte po mraveništi, abyste ho mohli též zlikvidovat

Nyní přichází na řadu důležitá otázka, a to – jakým způsobem mravence hubit? Prakticky to jde dvojím způsobem – chemicky nebo s pomocí běžně dostupných prostředků v domácnosti a tzv. babských rad. Rozhodnete-li se pro první možnost, můžete to udělat svépomocí či si zavolat odbornou firmu. K takové volbě však přistupujte až ve chvíli, kdy se mravenci opakovaně vrací a jejich počet neustále narůstá. Ušetříte a navíc nebudete svou domácnost zatěžovat množstvím chemie. Mravenci v bytě jsou otravný, ale ne neřešitelný problém. Boj proti nim však vyžaduje důslednost a trpělivost. Objevili se ve spíži? Pak je nutné ji celou vyklidit, zkontrolovat a vyčistit. Stejně jako další místa, kde se mravenci v bytě vyskytují.

Proč vás mravenci tak rádi navštěvují?

Možná se ptáte, proč se vlastně mravenci vydávají do lidských obydlí, když jim je v přírodě tak dobře? Odpověď je jednoduchá – hledají ty nejlepší podmínky pro život. A pokud jim nabízíte snadno dostupné potraviny v podobě drobků či otevřených nádob, je jejich volba jasná. Jestliže se k těmto lákadlům přidá i teplo, pak už neváhají a jsou schopni si k vám domů přestěhovat celé hnízdo.

Zbavte se mravenců bez použití chemie

Mravenci v bytě zmizí po zásahu chemie či obyčejné skořice

Už výše bylo zmíněno, že mravence lze z obydlí dostat dvojím způsobem – chemicky, nebo pomocí osvědčených z generace na generaci předávaných rad. V rámci chemických prostředků jsou to speciální spreje, pastičky či návnady, gely, prášky a tablety, které jsou k dostání v běžných supermarketech a drogeriích. Druhou možností je následovat léty prověřené rady pocházející už z domácností vašich babiček a prababiček. Před čím tedy budou mravenci v bytě prchat?

  • před nastrouhanou křídou
  • před skořicí
  • před majoránkou
  • před bazalkou
  • před mátou
  • před práškem do pečiva
  • před hřebíčkem
  • před pepřem
  • před solí
  • před pálivou paprikou
  • před jedlou sodou
  • před jalovcem

Všechny tyto silně aromatické látky jsou součástí běžného vybavení kuchyně, a tak je možné chránit se proti mravencům víceméně okamžitě. Stačí tyto látky libovolně v malých množstvích rozmístit po bytě či domě, zejména na riziková místa – okolo dveří, oken, různých škvírek a všude tam, kde se skladují potraviny. Vyplatí se také občasně vytřít zem nejen v kuchyni octovou vodou. Mravenci se orientují především svým výtečným čichem, kterému výše uvedené moc nelahodí, a tak je použití daných látek i dobrou prevencí.

Čtěte také: Nástrahy proti mravencům a jejich typy

Mravenci v bytě jsou přítěží, ale pokud budete trpěliví a svůj boj nevzdáte po prvním neúspěchu, po čase docílíte toho, že se vám obloukem vyhnou. Nebudou mít totiž důvod k vám zavítat. Základním pilířem je jako u všeho vhodná prevence, a tak na ní nezapomínejte ani v případě, že se vás problém s názvem mravenci v bytě aktuálně netýká. Takový stav může být totiž jen dočasný.

 

Zajímavé tipy proti mravencům:

  • do škvír můžete nalít prostředek na nádobí
  • do skleněných a plastových dóz se mravenci nedostanou
  • papírové pytlíky mravenci snadno prokoušou
  • udržujte čistotu – i pár malých drobků může být důvodem k nastěhování obrovského množství mravenců
  • hnízdo mravenců zničíte horkou vodou a následnou desinfekcí
  • mravenci si nalezenou potravu odnáší do hnízda, můžete ji proto otrávit
  • největší pozor dávejte na sladké a slané pečivo, vajíčka a maso
  • mravenci v bytě nesnesou mráz, můžete-li, nechte pár dní byt vymrznout
  • na chemii vždy myslete až jako na druhou možnost


Diskuse k článku

  • Rudolf Čelechovský

    10:30 18. 6. 2017 0
    No já udělal toto:
    Formitox,ještě z dob socialismu.......pár (dejme tomu tak na špetku nože) zrníček,jsem smíchal s uvařeným žloutkem,piškotem a trochou struhanky ve světle modrou kašičku.Tu jsem dal do víček od piva a nastražil na cestičku,kudy mravenci chodí.Mravenci s chutí začaly nosit tuto pochoutku domů a krmit jí královnu i nové potomstvo,které mělo smůlu........exitus.Sic to pár týdnů trvá,ale celé hnízdo prostě zajde.Pokud to uděláte hódně koncentrované,tak ochutnávači dají echo "bak,bak" a nevzmou si ani ťuk.
  • Vlasta

    08:45 1. 6. 2017 0
    Děkuji za dobrý nápad, dětský pudr určitě vyzkouším, ráno jsem vstala a na stole u PC si vesele cestovali mravenci. Na růže mi funguje slupka od banánu, dát jí lehce pod zem okolo růže a všechny potvůrky jsou pryč. Venku na okurkách zase suchý logr z kávy lehce posypat a slimáci již neožírají lístky. Ten logr zafungoval i na zrzavé mravence, kteří se mi objevili na jednom záhonku u kytiček. Nejhorší je to se sviňkama, ty se ukazují stále a užírají kořínky letniček.
  • Jarmila Šeneklová

    15:57 18. 5. 2017 0
    Někde jsem vyčetla, že mravencům vadí dětský zásyp Aviril. Je to celkem čistá voňavá záležitost, tak jsem nasypala kde to šlo, pod dečky apod., a skutečně to pomáhá. Také jsem prosypala kmeny menších stromků tam, kde se větví a mravenci jsou pryč. Problém je jen ten, že se to musí vždy po dešti opakovat. Tedy u těch stromů.
  • Jarmila Šeneklová

    15:57 18. 5. 2017 0
    Někde jsem vyčetla, že mravencům vadí dětský zásyp Aviril. Je to celkem čistá voňavá záležitost, tak jsem nasypala kde to šlo, pod dečky apod., a skutečně to pomáhá. Také jsem prosypala kmeny menších stromků tam, kde se větví a mravenci jsou pryč. Problém je jen ten, že se to musí vždy po dešti opakovat. Tedy u těch stromů.
  • Jarmila Šeneklová

    15:57 18. 5. 2017 0
    Někde jsem vyčetla, že mravencům vadí dětský zásyp Aviril. Je to celkem čistá voňavá záležitost, tak jsem nasypala kde to šlo, pod dečky apod., a skutečně to pomáhá. Také jsem prosypala kmeny menších stromků tam, kde se větví a mravenci jsou pryč. Problém je jen ten, že se to musí vždy po dešti opakovat. Tedy u těch stromů.
  • Olga

    10:22 2. 9. 2016 0
    Díky za článek, vyzkouším všechno. Objevili se včera, lezli ze škvíry z pod soklu kuchyňské linky. Jako první pomoc jsem použila domácí prostředek proti mšicím. Vystříkala jsem to místo, ale ještě během dne si našli sousedící škvíry (spáry v dlažbě). Vystříkala jsem tedy kolem celého soklu. Jejich cestičky určitě není možné vysledovat jinak, než rozebráním celé kuchyně, což mne děsí. Proto jsem ochotna vystřídat chemické prostředky i kdejakou "babskou" radu. Článek mě inspiroval a moc za něj děkuji.
  • Milena

    09:22 19. 6. 2016 0
    Já též děkuji za radu, vyzkoušela jsem chemické prostředky, na nic. Myslím, že "babské rady" budou účinnější. Vyzkouším .
  • anonym

    21:04 12. 4. 2016 0
    Já mám mravence v pokoji a nevím, kde se usídlili. Nemohu najít ani jejich cestičky. Já jen vím, že jsem vylila džus a asi jsem ho špatně vyniká z chlupatého koberce. Teď tu mám mravenců požehnaně a mám strach, že se mi usídlí v uchu nebo tak.
  • Karolina

    15:03 22. 3. 2016 0
    Musim se Vám smat pane Jiří! Takhle se rozvàšnit v tak banální věci :D. Koukàm, že Vàm o mravence už nejde. Klid. Komentàř je tři roky starej tak budu mít možná štestí, že se pán opět nerozčílí a nenapíšemi nějakej pořádnej sloh :D ..
  • Kryštof

    00:49 7. 8. 2015 0
    Děkuji autorovi za radu. Zdá se, že skořice s hřebíčkem skutečně zabraly a já snad budu mít klidnou noc :)
  • Jana Andrýsková

    21:36 16. 4. 2015 0
    Přátelé již týden bojuji s partou mravenců-dle tzv.babských rad,byt nám voní po vanilce,skořici,soli,smrdí octem.dokonce i zubní pastou...vyhrávají...a to nebydlím někde kde se mi vlí jídlo vše v dozách ale cestu nacházeji stále dveřmi nejdou zalepit.........
  • Mirek Dusin

    15:59 16. 6. 2014 0
    Vy jste na nic, clanek je v pohode a kdyz je neco znamo, tak proc to nezopakovat, tem kterym neni. Ja ziji v lese a mravence resim bezne. Vetsinou pomuze uklidit duvod.. otevreny sirup, cukr atd.. a kdyz jsem potreboval vice zalobovat.. posolil jsem misto kudy vchazeli do domu a za par dni byl klid. Takze nic neni na nic.. naopak.. PS: a kridu sice nemate bezne v kuchyni.. ale v detskym pokoji uz se celkem standardne vysktyuje :-)
  • Marty

    11:55 11. 6. 2014 0
    Článej je úplně k ničemu a je obšlehnutý ze starších článků. Babské rady nepomáhají. Kdo najde doma denně 5 mravenců, rozhodně nemá problém s mravenci. Až jich bude luxovat stovky, pak je to problém.
  • Petr Ohera

    10:37 20. 5. 2014 0
    Teda(y) mně je to jedno. Radši se předem omlouvám za překlep. (nebo raději)
  • Petr Ohera

    10:35 20. 5. 2014 0
    Lidi, co blbnete (někteří) to jste schopní se kvůli ptákovinám i pozabíjet ? Komu něco vadí, ať raději nečte, kdo chce radit, ať radí, dík za to. petr.o
    Jsem zvědavý, kolik negativních reakcí sklidím. Ať už za myšlenku, či gramatiku. Ale je mu to úplně jedno.
  • Lidmila Bártová

    19:10 1. 9. 2013 0
    Děkuji autorovi článku za jeho babské rady.Chemie se mi neosvědčila a v článku uvedených prostředků najdu přehršel.Okřídlení mravenci lezou po okenním skle,na parapetu a vůbec jsem nenašla místo,odkud lezou.
    Ještě jednou díky.
  • Lída

    10:40 27. 6. 2013 0
    Dobrý den. Mám ten samý problém, proto jsem se obrátila na internet o radu. Myslím, že každý takový článek je užitečný a autor popsal několik variant k likvidaci tohoto obtížného hmyzu. Teď už je na nás, zda takové rady využijeme. Je dost smutné, když se člověk v komentářích prezentuje takovým způsobem, jako paní Martina. :-( Možná si někteří lidé berou až moc k srdci větu, kde se píše o nepořádku v kuchyni. :-)
  • Zdeňka

    09:44 7. 6. 2013 0
    Milá Martino,mám na mravence jednoduchý a velice účinný fígl.Ucpěte jim cestičky zubní pastou.Mravenci začnou považovat toto prostředí za nevhodné a navždy odtáhnou jinam.Je to mnou osobně otestováno,zdravím Zdenka
  • Jiří z Prahy

    07:25 1. 6. 2013 0
    Milá paní "martino", jistě ve Vašem jménu jde o překlep, takže jsem Vás nepřejmenoval ani úmyslně, ani nevlastním matriku, abych tak mohl učinit, ale pouze a pouze omylem, tedy překlepem. Já obvykle píši jména, tedy křestní i rodná s velkým písmenem, takže jsem se tomu tak i učil ve škole, proto jsem asi nedal takový důraz na jméno a k Vaší nelibosti jsem si ho dovolil, já nezdvořák zkomoliti, tedy přesněji přidat písmenko "t". Když se někdo napíše s malým písmenem, asi v domnění, že je tvor malý a skoro zbytečný, tak se může stát, že člověk nevěnuje toliko pozornosti jeho jménu, když sám pisatel si svého jména váží pramálo. Jo pardon, třeba je to Vaše imič.
    Víte milá dámo, já Vám také nevyčítám Váš písemný projev, kde za interpunkcí se dělá mezera a Vy tak zjevně, jak že jste to napsala: "zřejmě jsem Vás tím komentářem tak nakrkla", zapomínáte psát. Takže, já zapomínám číst, za což se kajícně rouhám a hluboce svého činu lituji, ale Vy bohužel zapomínáte psát. No zase si umím poradit s křídou, že.
    To ale nic nemění na situaci, že arogantně reagujete na článek o mravencích. Konec konců Vám to napsala i paní Mařka. Takže, já zjevně "nakrknut" Vaší reakcí jsem byl inspirován slovenštinou, kde se jméno Pišta používá pro Štěpána, mého kamaráda. Ale to jen tak pro doplnění, kdy jste v bezesných nocích nad tím, zda umím, či neumím číst, bádala nad tím, zda jsem Vašemu jménu neuškodil víc, než mravenci Vaší kuchyni.
  • martina pišová

    18:47 31. 5. 2013 0
    Milý pane Jiří z Prahy ,vřele děkuji za přejmenování,zřejmě jsem Vás tím komentářem tak nakrkla,že jste přestal umět číst,za což se Vám tedy omlouvám. Jinak na mravence jsem použila chemii a čili,nevím co z toho pomohlo,ale už tu nejsou a doufám,že bude od nich klid. A nemusela jsem za panem školníkem pro křídu.
  • Jiří z Prahy

    09:43 31. 5. 2013 0
    martina pištová: Nechápu zjevně vaší aroganci, neboť autor článku se snažil upozornit kromě insekticidů, i na osvědčené babské rady. Pokud zrovna není vaším běžným vybavením kuchyně křída, tak to by jeden ani nevěřil. Ale autor vám dal krom té křídy vybrat i pepř, skořici, majoránku, prášek do pečiva, sůl, pálivou papriku, jalovec atd. které by jste při troše snahy v kuchyni našla. Pokud se nestravujete v hospodě. I tak při malém dýšku, vám servírka ráda přinese trochu pepře, který je jinak běžně na stole a můžete si ho "tajně" odsypat. Článek není psán pro arogantní dámy, ale pro širokou veřejnost, jak se pokusit zbavit mravenců, třeba bez chemie. Proč to tedy nezkusit. Když budete nutně potřebovat křídu, zajděte za nejbližším školníkem a při svém šarmu, jistě vymámíte kousek té křídy. Ono se totiž s ní běžně píše na tabuli.
  • Mařka

    12:20 28. 5. 2013 0
    martina pišová: Nemusíte být zbytečně tolik arogantní. Z článku je zjevné, že křída není "běžným vybavenám kuchyně". Očividně tento otravný mravenčí problém řešit nemusíte, protože jinak byste vyzkoušela asi už úplně všechno..
  • Soňa

    22:36 27. 5. 2013 0
    Já nevím tedy, já mám doma pořádek, ale stěhují se mi do orchidejí na okně a netuším vůbec proč....co tam hledají, copak je tam asi láká...
  • martina pišová

    17:14 27. 5. 2013 0
    Tak na mravence zřejmě nevyzraji, protože k mému běžnému vybavení kuchyně nepatří nastrouhaná křída, mravenci se k nám nedostali díky nepořádku a jídlu po zemi...a určitě nenechám svůj byt vymrznout
  • JACOB

    19:52 12. 4. 2013 0
    Pokud nepomohou žádné postřiky, je nezbytné likvidaci řešit deratizací. Osobně mám dobré zkušenosti s firmou - http://www.deraplus.cz/
  • Zobrazit další komentáře

Plastová okna a jejich životnost ovlivňuje i prováděná údržba

Tak v tom souhlasím, ale myslím si, že celé to začíná tam, od koho jsme okna pořídili. Když si člověk v dnešní...

Hliníková okna jsou odolná a dlouho vydrží

Souhlasím, že hliníková okna jsou dobrá, ale furt si myslím, že hodně záleží na tom, od jakého dodavatele je k...

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka: Inspirace a praktické tipy

Dobrý den, děkujeme za sdílení zkušenosti. Redakce Chytré bydlení

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Už přes rok jsem na plovoucím tarifu u bezDodavatele, to tak tomu ještě ani neříkali, a ...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...
Zobrazit všechna témata

Jak předejít ucpání odpadů: Tipy, které vás ochrání před opravami

Ucpané odpady představují jeden z nejčastějších a nejnepříjemnějších problémů v domácnosti. Když odpad neodtéká nebo se toaleta ucpe, může to způsobit nejen stres, ale i nutnost rychlé a často velmi drahé oprav...

Jak správně řezat obklady, aby nepraskly

Chystáte se obkládat koupelnu nebo třeba kuchyň? Řezání obkladů může být jednou z nejnáročnějších částí. Stačí však dodržet pár základních pravidel – žádná obkladačka nepraskne. Pojďme se podívat, jak na to, ab...

Tipy na pokojovky, které vám doma vykvetou i během zimy

Zimní měsíce bývají šedivé, chladné a často bez dostatku slunečního světla. A právě v tomto období můžeme ocenit krásu kvetoucích pokojovek, které dodají našemu domovu živé barvy a pozitivní atmosféru. Jaké ros...

Byt

Jak vybrat nádobí pro indukční desku: Kompletní průvodce

Jsou rychlé, úsporné a bezpečné. Indukční varné desky. Pokud ale zvolíte špatné nádobí, nebude vůbec fungovat, nebo nevyužijete plný potenciál indukce. Poradíme vám, jak správně vybírat nádobí, na co se zaměřit...

Jaké barvy budou hitem v roce 2025?

Ačkoliv Pantone zatím oficiálně neoznámilo barvu roku 2025, už teď se rýsují trendy, které budou příští rok v interiérech dominovat. Syté odstíny, zemité tóny a elegantní neutrální barvy – to jsou jen některé z...

Jak zazimovat oleandr, aby příští rok zase vykvetl

Oleandr je krásná rostlina, kterou si mnoho z nás oblíbilo díky jejím bohatým květům a vůni připomínající středomoří. Ale protože náš klimatický pás není ideální pro přezimování venku, je potřeba oleandru věnov...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Venkovní sauny jako oáza klidu: Jak vybrat kvalitní model pro váš domov

Toužíte po dokonalém relaxu přímo na vaší zahradě? Venkovní sauny dokážou nabídnout prostor k odpočinku i uvolnění, které si můžete dopřát kdykoliv během roku. Výběr správné sauny však může být náročný. Na co s...

Blíží se Black Friday: Co výhodně pořídit do dílny a na zahradu?

Black Friday je skvělá příležitost, jak výhodně doplnit své vybavení do dílny nebo zahrady. Ušetřit můžete nejen na drobnostech, ale i na kvalitních nástrojích či technice, která by jinak zatížila rozpočet. Na ...

Vyzdobte svůj byt sušenými květy, které vám vydrží

Sušené květiny se v posledních letech staly oblíbeným prvkem v interiérovém designu. Není divu – nejenže vydrží mnohem déle než čerstvé květiny, ale navíc přináší do domova útulnou atmosféru, která je ideální p...