Marmoleum – přírodní a odolná podlaha
Nároky na vlastnosti podlahové krytiny se v každém domě či bytě ve větší, nebo menší míře liší. Způsob využívání daných prostor předurčuje, jaký typ podlahy bude nejvíce vhodný. Marmoleum přináší kombinaci čistě přírodního materiálu s vysokou odolností a životností. Takže pokud je marmoleum na seznamu vašich přání pro zařízení domácnosti, určitě ho nevyškrtněte.
Marmoleum je momentálně jedním z nejvyhledávanějších typů krytin a je o ně velký zájem. Může za to obecný trend používání ekologicky nenáročných materiálů a také neustálé hledání nových možností. I když je nutné podotknout, že prvotní zmínky o tom, že bylo marmoleum využito jako podlaha, pocházejí už z 19. století. Masové oblibě se marmoleum ale těší až nyní.
Základem je lněný olej
Jak bylo zmíněno výše, marmoleum je z ryze přírodních ingrediencí. Hlavní složka se získává ze lnu, která se přidáním kyslíku mění na lněnou fermež, aby se následně rozpouštěla s borovicovou pryskyřicí. Do vzniklé směsi dále náleží především moučka z dřeva a korku, přírodní barviva a vápenec. Aby však bylo možné s materiálem pracovat, lisuje se na jutovou textilii, která je posléze rubem podlahy. Výsledná tloušťka se obvykle pohybuje okolo 2 až 3,5 mm.
Marmoleum: výhody a nevýhody
Marmoleum vykazuje některé specifické vlastnosti, jež jsou zároveň výhodami. Z těch primárních určitě nesmí být opomenuta skutečnost, že marmoleum vykazuje životnost, kterou je možné počítat na desítky let, a to průměrně 30 až 50. S dobrou a pravidelnou péčí vydrží marmoleum i déle. Díky bakteriostatickým vlastnostem neuškodí marmoleum žádnému alergikovi či astmatikovi. Další nemalou výhodou je i odolnost vůči mechanickému poškození. Tu zaručuje ochranná vrstva polymeru, která je pro marmoleum typická. Případné narušení tak stačí lehce přebrousit nebo seškrábat, opětovně natřít a podlaha vypadá jako nová. V neposlední řadě je to také pestrá barevná škála, z níž je možné podlahu vybírat, nebo snadná údržba, která převážně tkví v pouhém setření prachovým či navlhčeným mopem. Marmoleum pak vypadá opět jako nové.
Na druhé straně existují samozřejmě i nevýhody. Jednou z těch výrazných je bezpochyby pořizovací cena, která začíná na částce okolo 500 Kč/m2. V případě, že se po podlaze pohybují domácí mazlíčci a stane se jim nehoda, zanechá to na podlaze skvrnu, kterou nelze odstranit. Protože se jedná o přírodní materiál, co neustále pracuje, mohou se na podlaze objevit menší i větší skvrny a fleky související s odlišnými barevnými odstíny na různých místech marmolea.
Je zřejmé, že marmoleum je podlaha, která uspokojí i větší nároky, i když v určitých směrech vyžaduje marmoleum ohleduplnost a ochranu před poničením. Příjemným bonusem je fakt, že do prostoru vdechne marmoleum originalitu a neotřelost, která je dílem přírodních ingrediencí, z nichž je tato krytina vyráběna.
Diskuse k článku