Lis na PET lahve usnadní třídění odpadu
Odpad, který každá domácnost produkuje, je pro životní prostředí velkou zátěží. Proto je třeba se postarat o co nejefektivnější likvidaci, která spočívá v racionálním třídění. Velkým pomocníkem se v takovém případě může stát lis na PET lahve, díky kterému je možno tyto použité obaly jednoduše a bez námahy lisovat. Tím lze ušetřit spoustu času, aby se třídění odpadu stalo běžnou a nenáročnou součástí provozu domácnosti.
O možnostech a smyslu ekologické likvidace odpadu jsme vás již informovali v zajímavém článku „Třídění odpadu v domácnosti není náročné. Víte, jak na to?“, kde se také můžete dočíst spoustu užitečných rad. Na následujících řádcích toto téma otevíráme znovu. Přiblížíme vám v něm zařízení zvané lis na PET lahve.
Jak lis na PET lahve funguje?
Plastové obaly jsou v dnešní době hojně využívané, protože jsou lehké a jejich výroba není náročná. Pokud se správně likvidují, mohou být zapojeny do ekologicky pozitivního procesu recyklace. Jenže k tomu je třeba ukládat je do speciálních kontejnerů (ve žluté barvě). Pokud PET lahve vyhazujete do běžných popelnic na směsný komunální odpad, zbytečně zatěžujete životní prostředí, protože v takovém případě musí být likvidovány v rámci postupů, při kterých je do ovzduší vypouštěno mnoho škodlivin. Pokud vás od třídění odrazuje představa, že byste někde měly v obrovském pytli skladovat PET lahve, pak právě lis váš postoj může změnit.
Lis na PET lahve funguje na pákovém principu (tlakem je lahev lisována), jednoduché ruční typy určené do domácností se připevní na zeď nebo jednoduše položí na zem, jejich rozměry jsou okolo 20 x 10 x 50 cm (šířka x hloubka x výška). Nezaberou tak téměř žádné místo, co více – dokážou ho ušetřit. PET lahve zdeformují až na 20 % jejich původního objemu. Z neskladného kousku se tak během několika vteřin díky lisu stane neobjemný kus plastu. Při lisování můžete na lahvích nechávat víčko, zařízení slisuje část pod ním. Jak už bylo napsáno výše, pákový princip umožňuje deformovat tento odpad bez námahy, jedná se tedy o pohyb, kdy rameno lisu (páku) přemístíte z jedné polohy do druhé (jako když se řadí v autě). Ve výsledku je tak možné tyto malé kusy skladovat v pytli, aniž by bylo nutné hledat speciální místo pro jeho umístění, jako by tomu bylo v případě, že byste ukládali PET lahve v celém jejich objemu. Netřeba ani připomínat, že lisování v rukách nebo sešlápnutím vyžaduje sílu. Lis na PET lahve se tak zdá být velice vítaným a neotřelým pomocníkem, díky jemuž nebudete muset chodit vynášet vytříděný odpad tak často.
PET lahve lze nápaditě využít v zahradě
Pravdou ale je, že PET lahve nemusíte vyhazovat, a to v případě, že máte zahradu. Na té se vám mohou stát levnými a snadno dostupnými pomůckami. Příkladem za vše může být jejich využití jako zavlažovací systém, zejména pro situace, kdy odjíždíte na dovolenou a o zeleň se nemá kdo starat. PET lahvi uřízněte dno a víčko na několika místech propíchejte, aby jím mohla v tenkých pramíncích protékat voda. Poté lahev zasuňte do půdy hrdlem u květiny či záhonku, kterému chcete dodávat vodu. Pak stačí jen naplnit lahev a voda z ní bude vytékat postupně a pomalu.
Jestliže doma používáte výrobky v PET lahvích, určitě se lis stane zajímavou pomůckou, co usnadní třídění odpadu. Pro jeho použití hovoří i cena, ta se zpravidla pohybuje okolo 800 Kč. Investice do prostředí, ve kterém všichni žijeme, tak není až tak velká, na druhé straně může znamenat moc pro naši přírodu.
Diskuse k článku
Karin