Letní vedra v podkroví – jak s nimi bojovat
Bydlení v podkroví je příjemné a pohodlné až do chvíle, než přijdou velká neustávající letní vedra. V tu chvíli se pobyt v podkrovních bytech či místnostech stává nesnesitelným. Podle prováděných měření může teplota bezprostředně pod střešní krytinou dosahovat v nejparnějších dnech až 80 °C. Není proto divu, že se část tepla přenáší i do interiérů. Dá se s vysokými teplotami pod střechou bojovat a alespoň částečně je snížit? Máme pro vás několik tipů, jak si pobyt v podkroví během léta zpříjemnit.
Přehřívání podkroví zabrání kvalitní izolace
Hned v úvodu je říct, že vyšším teplotám se v obytných částech umístěných pod šikmou střechou zcela nevyhneme. Jediným stoprocentně funkčním řešením je montáž kvalitní klimatizace, která zajistí ochlazení místnosti na požadovanou teplotu. Pokud však chcete přehřívání předcházet a investici do klimatizace neplánujete, pořiďte si kvalitní izolaci střechy.
Obecně platí, že čím tlustší vrstva izolačního materiálu bude pod krytinou nainstalovaná, tím delší dobu bude trvat, než se teplo dostane do vnitřních prostorů. Izolační vrstva by tak měla být tlustá alespoň 30 cm. Na trhu narazíte na různé druhy izolačních materiálů. Stále vyhledávanějším řešením je použití kamenné vlny, která je nehořlavá a prodyšná. Běžně se používá také polystyren, minerální vata, dřevěné desky a dalšími materiály.
Pokud vás dlouhodobě trápí vysoké teploty v podkrovních prostorách, zkontrolujte typ použité izolace, a pokud je nedostatečná, zvažte její úpravu. Izolaci oceníte i v zimním období, kdy omezíte úniky tepla z vnitřních prostorů ven.
Nepodceňte výběr oken
Druhým nejvýznamnějším stavebním prvkem ovlivňujícím míru přehřívání podkrovních prostorů jsou okna a typ stínění. Je třeba říci, že v případě střešních oken jsou jejich izolační vlastnosti velmi důležité. Šetřit na střešních oknech se rozhodně nevyplácí. Důležitá je jak konstrukce, tak kvalita okenní výplně. Při výběru oken se zaměřte na hodnotu součinitele prostupu tepla. Čím menší hodnota, tím lépe.
Na okna také můžete naistalovat speciální protisluneční folie, které fungují jako zrcadlo. Zevnitř jsou průhledné (okna však mírně zatmaví), z vnější části však tvoří zrcadlovou vrstvu, která značné množství slunečního záření odrazí pryč.
Venkovní žaluzie ochrání před teplem víc než vnitřní
Velmi důležité je také kvalitní stínění oken. Na střešní okna jsou neúčinnější venkovní rolety a markýzy. Naopak vnitřní žaluzie nefungují tak efektivně. Na trhu narazíte na různé typy stínění střešních oken, některé jsou navíc vybaveny i systémem automatické regulace a naklápění lišt podle směru slunečního svitu. V nejparnějších vedrech se vyplatí střešní okna zcela zatemnit, a to i za cenu nedostatku světla v interiéru.
Další možnosti, jak se vypořádat s přehříváním podkroví
Použití kvalitní tepelné izolace, oken s izolačními skly a účinného systému stínění je naprostým základem. Dosažení tepelné pohody v podkrovních prostorách můžete podpořit i dalšími způsoby, například použitím střešních tašek s mikropigmenty. Nechcete-li investovat do drahé nástěnné klimatizace, pořiďte se alespoň výkonné ventilátory.
Dražším, ale efektivnějším řešením je mobilní klimatizace, která však má i řadu nevýhod. V průběhu dne rozhodně nevětrejte, zato nezapomeňte vyvětrat ve večerních či nočních hodinách, kdy je venkovní teplota o pár stupňů nižší než teplota v podkroví. Při stavebních úpravách a dodržení základních rad bude pobyt v podkroví v průběhu léta o poznání příjemnější.
Diskuse k článku