Jak vybrat střešní okno, které prosvětlí podkrovní prostory
Pokud plánujete přestavbu půdy na obytný prostor, neobejdete se bez střešních oken. Prosvětlení a kvalitní odvětrávání místností v podkroví je velmi důležité, proto je třeba vybírat střešní okna s opravdovou pečlivostí. Na trhu narazíte na nepřeberné množství výrobců střešních oken, kteří neustále vyvíjí nové modely s vylepšenými tepelněizolačními vlastnostmi i pohodlným ovládání. Jak vybrat střešní okno a neudělat krok vedle? Právě na to se zaměříme.
Před montáží střešního okna si zjistěte sklon střechy
Hned na úvod je třeba říci, že střešní okno není možné umísťovat na všechny typy střech. Než vůbec začnete zvažovat pořízení okna do podkroví, zjistěte si, jaký má vaše střecha sklon. Pro zajištění funkčního a vodotěsného napojení musí mít střecha sklon 15 až 90°, při nižším sklonu není instalace okna možná. S tím souvisí i výběr vhodného místa pro umístění střešního okna, se kterým by vám měl každý odborník na střešní krytiny pomoct.
Velikost oken jako zásadní parametr výběru
Do podkrovních obytných částí domu musí pronikat dostatečné množství přirozeného světla, současně musí být umožněna adekvátní akumulace čerstvého vzduchu. Z toho důvodu je třeba zvolit dostatečně velká okna, případně zvážit možnost instalace několika menších střešních oken. Odborníci doporučují pořídit okna o ploše alespoň 10 % celkové užitné plochy místnosti.
Máte-li podkrovní místnost i velikost 15 m2, měla by být plocha oken alespoň 1,5 m2, klidně i o něco víc. Chcete-li aby se přirozené světlo dostalo do každého zákoutí, nainstalujte více oken. Střešní okna jsou obzvláště praktická při umístění nad pracovní stoly, při montáži do podkrovní koupelny pak například nad vanu, kde zajistí i kvalitní odvětrávání.
Střešní okno prosvětlí podkrovní koupelnu.
Instalační výška: střešní okno se musí pohodlně otevírat
Pokud vám to prostory obytných místností umožňují, nainstalujte střešní okna tak, aby se pohodlně otevírala při natažení ruky. Výšce také přizpůsobte způsob otevírání oken. Na trhu narazíte na střešní okna s výklopným i výsuvným otevíráním. V některých případech je nezbytné umístit okno tak vysoko, že na něj běžně nedosáhnete. V takových případech je možné problém vyřešit montáží střešních oken na elektrické ovládání, počítejte však s významně vyššími pořizovacími náklady.
Výběr střešního okna podle materiálu
Máte představy o tom, kde okna umístíte, jak budou velká a jak se budou otevírat? Pak můžete přistoupit k výběru podle konkrétních technických parametrů. Střešní okna se vyrábí jak v dřevěném, tak plastovém provedení. Plastová okna se snadno udržují, jsou mechanicky odolná a nevadí jim ani vyšší vlhkost, nevypadají však tak poutavě jako klasická dřevěná okna. Právě u nich majitelé oceňují nezaměnitelný vzhled, návrat k tradičním materiálům i kvalitní konstrukce.
Dřevěná okna vynikají dlouholetou životností, vyžadují však pravidelnou údržbu, především pak lakování a ošetření ochrannými nátěry. Okna ze dřeva jsou také náchylnější na zvýšenou vlhkost, proto je nedoporučujeme instalovat například do podkrovních koupelen.
Zaměřte se na tepelněizolační vlastnosti oken
Přes výplňové otvory (okna, dveře) uniká značná část tepla, proto je třeba zajistit, aby byly kvalitně izolovaná a zbytečně nezvyšovala energetickou náročnost budovy. Při výběru nových střešních oken se zaměřte zejména na použití izolačních materiálů, technologii zasklení i skladbu okenních profilů.
Nejdůležitějším parametrem je součinitel prostupu tepla, který udává kvalitu izolace okna. Srovnejte si parametr u několika modelů a vyberte ten s nižší hodnotou. Kvalitní zateplení oceníte nejen v zimě, kdy díky tomu zaplatíte méně za vytápění, ale také během léta. Izolace totiž chrání interiéry před zbytečným přehříváním.
Odvětrávání, sítě proti hmyzu, stínění a další doplňky
Ani v případě střešních oken nezapomínejte na okenní doplňky, které zlepšují funkčnost i komfort při používání. Do této kategorie patří například větrací mřížky, které zajistí bezproblémovou cirkulaci vzduchu, dále sítě proti hmyzu nebo stínicí systémy. Na střešní okna se montují jak klasické žaluzie, tak speciální protisluneční sítě. Stínění je zejména u střešních oken důležité, protože právě podkrovní prostory mají tendenci se rychle přehřívat.
Výběr a nákup nových střešních oken považujte za dlouhodobou investici a nebojte se připlatit několik tisíc za model s lepšími izolačními vlastnostmi a komfortnějším ovládání. V následujícím článku se zaměříme na to, jaké druhy otevírání střešních oken existují a čím se vyznačují.
Přečtěte si další články o oknech, které jsme pro vás v minulosti připravili:
Diskuse k článku