Lesklá, nebo matná kuchyně? Záleží i na konkrétním materiálu
Pokud se vám líbí lesklé povrchy kuchyňských dvířek, ale máte obavy z náročné údržby, můžete být v klidu. Nejčastější mýtus, že lesklé bílé kuchyně…
Pokud vás čeká zařizování nové kuchyně, možná stojíte před těžkým rozhodnutím, máte-li dát přednost lesklé, nebo naopak matné kuchyni. Výběr je o to složitější, protože existují skupiny zastánců i odpůrců obou řešení. Co se lépe udržuje? Jaké jsou aktuální trendy? Na co si při výběru materiálu dát pozor? I na tyto otázky najdete na následujících řádcích odpověď.
Častý mýtus – lesk se špatně udržuje
Pokud se vám líbí lesklé povrchy kuchyňských dvířek, ale máte obavy z náročné údržby, můžete být v klidu. Nejčastější mýtus, že lesklé bílé kuchyně se velmi těžkou udržují, se na pravdě příliš nezakládá. Ano, na lesklém povrchu je opravdu vidět špína a případně i otisky prstů, údržba je však velmi jednoduchá. Kvalitní lesklý materiál stačí jen otřít utěrkou z mikrovlákna a otisky budou pryč.
To se však u všech matných povrchů říct nedá. Na těch možná nejsou nečistoty na první pohled až tak vidět, ale jakmile se objeví, jejich odstranění bude žádat větší péči. Mnohé matné povrchy bez dodatečné úpravy budete muset pečlivě omýt a až v dalším kroku vyleštit. Ve výsledku vám tak údržba matné kuchyně může zabrat podstatně více úsilí.
Náročnost údržby kuchyně: závisí na konkrétních materiálech
Co se týče údržby kuchyní, nejde ani tak o to, jsou-li lesklé, nebo matné, ale jaká je jejich finální povrchová úprava. Kvalitní lesklé kuchyně, ať už lakované, nebo akrylátové, mají dokonale hladký povrch, který se čistí velmi snadno.
Z hlediska kvality materiálů je pak třeba být na pozoru zejména v případě matných dvířek, kde se povrchy kvalitativně liší. Některé typy matů jsou na dotek drsnější a pórovité, a tak se v nich špína více usazuje a čištění je složitější. Moderní typy supermatů jsou však opatřeny speciální povrchovou úpravou, který čištění usnadňuje. Náročnost údržby je pak v případě velmi kvalitních materiálů srovnatelná jak u lesklé, tak matné kuchyně.
Pozor na tmavé odstíny, a to jak u lesklé, tak matné kuchyně
Obecně platí, že světlejší kuchyně v čele s bílou se udržují snáze než ty tmavé. Platí to jak v případě lesklých, tak matných kuchyní. Možná se bojíte, že na bílé kuchyni půjde vidět každý otisk nebo prach, ale opak je pravdou. Na údržbu jsou nejnáročnější velmi tmavé kuchyně, zejména pak ty černé. Na černé lesklé kuchyni uvidíte každé smítko prachu, lesklý efekt pak viditelnost nečistot ještě zdůrazní. U velmi tmavých (šedých, černých) matných kuchyní jsou pak velmi viditelné otisky prstů. Problémem jsou mastné otisky, kterých se jen tak nezbavíte ani po několikaminutovém čištění.
Lesklá kuchyně vás okouzlí hrou světla a stínu
Velkou předností kuchyní zhotovených ve vysokém lesku je jejich schopnost hry se světlem. Dopadající paprsky umělého i přirozeného světla se odráží a vytváří v prostoru zajímavé barevné kompozice. Pokud však máte v kuchyni i další lesklé povrchy, může být odrazivých ploch až příliš. S výběrem lesklé kuchyně proto buďte obezřetní zejména při kombinaci s leštěnou dlažbou. Celá kuchyň pak může připomínat spíše zrcadlové bludiště.
Nežádoucí efekt nadměrného množství lesklých ploch však můžete rozbít kombinací dalších materiálů, které světlo úspěšně pohltí. Dvířka ve vysokém lesku proto zkombinujte s výraznou matnější pracovní deskou v dekoru dřeva nebo drsněného kamene, nebojte se také jedno řadu horních skříněk zhotovit v jiném než bílém dekoru. Výhodou bílého lesku je skvělá kombinovatelnost s dalšími materiály. Různé struktury dřeva, kamene či kovu tak budou slušet jakékoliv kuchyni v lesku.
Trend matných a supermatných kuchyní je opět na vzestupu
Zatímco donedávna dominovaly v segmentu kuchyní ty ve vysokém lesku, trend se postupně ubírá k matným a supermatným kuchyním. Matný povrch dokáže pohltit světlo a navodit komornější atmosféru. Vzhled bude stejný při jakýchkoliv světelných podmínkách, což ocení zejména konzervativnější uživatelé. Matné povrchy jsou také na pohled měkčí a skvěle se hodí k oblíbenému skandinávskému stylu.
Je na vás, rozhodnete-li se pro lesklou, nebo matnou kuchyni. Vybírejte zejména podle svých preferencí a kýženého efektu působení světla. Pokud zvolíte kvalitní materiály, z náročné údržby nemusíte mít obavy ani u lesklých, ani matných kuchyní. Dejte si však pozor na výběr velmi tmavých odstínů, jejichž údržba může být v obou případech podstatně složitější.
Přečtěte si další články na téma zařízení kuchyně:
Diskuse k článku