Skleněný obklad za kuchyňskou linku – vyplatí se?
Pokud vás od pořízené velkorysého skleněného obkladu odrazuje obava z rozbití, uklidníme vás. Pro výrobu skleněných obkladů se totiž běžně využívá…
Jestli vás čeká realizace nové kuchyně, možná si lámete hlavu nad tím, jakým materiál použít za kuchyňskou linku. Možností je opravdu hodně: s oblibou se využívají keramické obklady, betonové stěrky i velké prosklené tabule. A právě na ty se podrobněji zaměříme. Skleněné obklady za kuchyňskou linku se totiž v moderních kuchyních objevují stále častěji, a to i přes jejich poměrně vysokou cenu. Přečtěte si, jaké jsou jejich vlastnosti a sami si udělejte jasno v tom, jestli se vám investice vyplatí.
Skleněný obklad jen tak nerozbijete
Pokud vás od pořízené velkorysého skleněného obkladu odrazuje obava z rozbití, uklidníme vás. Pro výrobu skleněných obkladů se totiž běžně využívá sklo kalené, které je díky tepelné úpravě kalením velmi pevné a téměř nerozbitné.
Pokud při neopatrné manipulaci ťuknete hrncem do obkladu, nemusíte se bát, že by se vám prasknul – to byste museli udeřit opravdu silně. Právě tato úprava povrchu skla však materiál prodražuje, a tak velkoplošné obklady nebývají nejlevnější. Narazíte-li na nabídku, která bude výrazně nižší než u konkurence, zjistěte si, jde-li skutečně o pevné kalené sklo, které vydrží takřka vše.
Obklady ze skla vypadají opticky čistě a jednolitě
V moderním bytovém designu dlouhodobě vede jednoduchý, čistý a funkční styl. K tomu se skleněné obklady skvěle hodí, proto je s oblibou doporučují i mnozí bytoví designéři. Ze skla je totiž možné zhotovit obklady dlouhé i několik metrů, a to bez jakýchkoliv spár či předělů. S tím souvisí i další výhoda skleněných obkladů, a to jednoduchá údržba.
Ze snadné údržby budete nadšení
Skleněné obklady dostávají plusové body také za velmi snadnou údržbu. Na rozdíl od dlažeb menších formátů naprosto odpadá problém s čištěním spár, které se snadno zamastí či jinak zašpiní a jejichž údržba zabere spoustu času. I čištění plochy skla je snadné. Použít můžete běžné čističe a odmašťovací, sáhnout můžete i po parním čističi nebo jiném pomocníkovi. Z povrchu skla jde dobře dolů mastnota, skvrny od potravin i prach. Při čištění byste však neměli používat drátěnky a jiné ostré předměty, kterými byste mohli povrch poškrábat.
Skleněné obklady jsou dostupné v mnoha barvách i dekorech
Pro obložení prostoru za kuchyňskou linkou se nejčastěji používají kalené skleněné plotny v bílé barvě. Ta je neutrální, prostor kuchyně opticky zvětší a dobře se kombinuje s nejrůznějšími materiály. Výrobci však nabízí skleněné obklady v libovolném odstínu z rozsáhlého vzorníku barev. Bez problémů tak můžete svou kuchyň vyšperkovat i červeným, modrým, šedým či béžovým obkladem. Vždy si dejte pozor na to, aby zvolený odstín navazoval na jednotný styl kuchyně a dobře k němu pasoval.
Skleněné obklady se dokonce vyrábí i s různými dekory a grafickými prvky. Na výběr máte z řady geometrických tvarů i přírodních motivů, v případě zájmu si pak můžete nechat zhotovit skleněné obklad s grafickým prvkem dle dodané fotografie.
Obklady ze skla využijte i při renovaci staré kuchyně
Pokud se vám nechce investovat do nové kuchyně, ale rádi byste jí trochu obměnili a ozvláštnili, skleněné obklad může být vhodným prostředkem. Stačí jen odstranit původní obklady a nechat si zhotovit skleněné plotny na míru do daného prostoru. Počítejte s tím, že čím větší počet otvorů pro zásuvky a jiné prvky bude potřeba vyrobit, tím bude obklad dražší.
Chcete znát i další trendy a vychytávky ze světa kuchyní? Přečtěte si některý z dřívějších článků:
- Lesklá, nebo matná kuchyně? Záleží i na konkrétním materiálu
- Kuchyňský nábytek: 5 moderních vychytávek do kuchyně
- Plánujete novou kuchyň? Inspirujte se 7 různými styly
- Rohové skříňky do kuchyně – jaké typy existují?
- Kuchyně propojené s obývákem jsou v kurzu
- Kuchyně ve skandinávském stylu vynikají jednoduchostí
Diskuse k článku