Plánování kuchyně na míru: nezapomínejte na kuchyňské zóny
Při plánování kuchyně na míru se dělá spousta chyb. Velkým problémem je špatné rozmístění nábytku, spotřebičů a jednotlivých částí kuchyně, které pohyb a práci v místnosti znepříjemní. Z toho důvodu by se při návrhu měly respektovat kuchyňské zóny, které zaručí bezproblémové a praktické využívání. Jaké kuchyňské zóny existují, k čemu jsou a jak je při plánování kuchyně využít?
Zóny vám usnadní plánování kuchyně
Příprava pokrmu někdy připomíná spartakiádu – pobíháme ze strany na stranu, otevíráme šuplíky, skřínky, myjeme, čistíme, vaříme, pečeme.... Pokud chcete chaotické pobíhání po kuchyni změnit na balet, při plánování kuchyně myslete na kuchyňské zóny. Jedná se o jednotlivé části kuchyně, které slouží ke konkrétním účelům, například k vaření, mytí, apod. Úkony při přípravě pokrmů na sebe musí navazovat, abyste nemuseli každou chvíli přebíhat z jedné strany na druhou.
Základní rozdělení kuchyně na míru podle zón
Při plánování kuchyně na míru se musí vždy vycházet z tvaru konkrétní místnosti. Rozložení kuchyňských zón však zůstává, ať už máte jednořadou nebo dvouřadou kuchyni, kuchyni s ostrůvkem nebo L, G či U kuchyni. Důležité je dodržovat pořadí kuchyňských zón, které jsou navrženy s ohledem na snadné přecházení z jedné zóny do druhé a na snadnou manipulaci. Kuchyně na míru by měly mít zóny v tomto pořadí: skladovací a zásobovací, mycí a uklízecí, přípravná a varná.
1. Zásobovací a skladovací prostory
Prostory pro zásoby potravin by měly být umístěny vlevo úplně na kraji. Do této zóny se umísťují trvanlivé potraviny, konzervy i suroviny, které využíváme každý den. Během plánování kuchyně myslete na to, že zde patří i lednice a mrazák, proto musí být zásobovací zóna dostatečně velká a současně s velkým počtem úložných ploch.
Hned vedle zóny na zásoby se umísťují skladovací prostory. Zde patří vaše talíře, skleničky, hrníčky, sklenice na víno a jiné nádobí. V moderních prostorných kuchyních navazuje na zásobovací a skladovací zóny asi 70–90 cm široká pracovní deska na odkládání nádobí i potravin.
2. Mycí a uklízecí centrum
V blízkosti nádobí a skladovacích prostorů pro potraviny se zpravidla nachází mycí a uklízecí centrum. To v praxi znamená, že v ideálních kuchyních je dřez v těsné blízkosti lednice. Potraviny máte na dosah ruky a hned je můžete umývat. Nemusíte udělat skoro žádný krok. Kuchyně, které mají lednici daleko od dřezu, jsou z tohoto hlediska nepraktické a zbytečně se v nich nachodíte.
3. Přípravná zóna
Potraviny umyjete, připravíte si nádobí a můžete se pustit do přípravy. Po pravé straně od kuchyňského dřezu má své místo přípravná zóna, tedy pracovní deska pro krájení, loupání nebo porcování. V této zóně můžete mít uloženy pomůcky, které používáte k přípravě nejčastěji – nože, koření či prkénka na krájení.
4. Varná zóna
Do pravé části kuchyně patří srdce celé místnosti – varná zóna. Nachází se po vaší pravici, můžete jednoduše míchat pokrmy a manipulovat s nimi, i když budete stát v jiné zóně. V pravé části kuchyně na míru se musí nacházet varná deska, trouba, mikrovlnná trouba, ale i hrnce a pomůcky na vaření a pečení.
Leváci zbystřete, kuchyň si zařiďte obráceně
Při plánování kuchyně podle kuchyňských zón je rozhodující otázka, jste-li praváci nebo leváci. Výše uvedené pořadí zón je totiž přizpůsobené pravákům. Ti mají po pravici od lednice k dispozici prostor k mytí, stejně tak po pravici troubu a varnou desku od místa, kde pokrmy chystají. Leváci musí kuchyně na míru uspořádat právě obráceně, tj. úplně nalevo varnou zónu, skladovací a zásobovací napravo.
Ideální kuchyně v rustikálním stylu pro leváky
Kuchyně je základnou vaší domácnosti, byla by škoda plánování kuchyně podcenit a zadělat si na zbytečné problémy. Pokud budete rozdělení na jednotlivé sektory dodržovat, budete mít jistotu, že se vám bude v kuchyni dobře a pohodlně pracovat.
Přečtěte si i další články o kuchyních, např. výhody kuchyňských ostrůvků nebo návod na rekonstrukci panelákové kuchyně.
Diskuse k článku