Kuna v domě – boj s hlodavcem pomocí babských rad i moderních odpuzovačů
Kuna v domě je nepříjemným společníkem, který vám nedá spát. Zbavit se jí může být náročným úkolem plným bezesných nocí, marných pokusů i ztracených nervů. Malé stvoření dokáže napáchat mnoho škody. V minulosti jsme se problematice kuny v domě už věnovali. Nyní jsme všechny vaše podněty a poznatky a přínášíme vám aktualizovaný článek, ve kterém najdete další rady a tipy, které vám v boji s kunou pomohou.
Na první pohled působí kuna mírumilovně, dokáže ale napáchat spoustu škody. Zvíře nemá v přírodě přirozeného nepřítele, a tak se nebojí přiblížit ani k lidským obydlím. Kuna skalní se na rozdíl od své příbuzné sestry kuny lesní nebojí lidí. Na soužití s člověkem je kuna zvyklá, navíc jí přináší mnohé benefity. V blízkosti lidí má jednoduchý přísun potravy, odpadu a hlavně skrýší pro vytvoření svého obydlí.
Drobné zvíře vyhledává opuštěné budovy, chaty, ale nezřídka i městská obydlí. Invaze kun do měst ukazuje, jak se volně žijící zvířata přizpůsobila změnám v přírodě. Jejich nebojácnost je při hubení kuny velkou překážkou.
Kuna skalní si hledá skrýše na půdách, v opuštěných chatách nebo sklepech
Ve městě mají kuny dostatek úkrytů v podobě půd, šachet a štěrbin, kde se mohou dále rozmnožovat. Nepochybným lákadlem je také dostatek potravy v podobě odhozeného jídla v odpadcích nebo potkanů. Problémem kun ve městě je, že si jídlo tahají do svých skrýších pro mláďata. Mršiny a shnilé jídlo nepříjemně zapáchají, čímž se kuna v domě rychle prozradí. Kuna skalní se zdržuje hlavně na starých místech a na půdách. Své domovy a přístupové cestičky si značkuje trusem a po nocích hlasitě šmejdí po okolí.
Kuna skalní je charakteristická svým štíhlým elegantním tělem s jemnou hedvábnou srstí a bílou náprsenkou. Díky své ohebnosti se dokáže protáhnout úzkými štěrbinami a vytvářet si tak účinné skrýše. Kunu však pravděpodobně dřív uslyšíte, než uvidíte. Noční živočich budí obyvatele škrábáním a pištěním.
Lasicovitá šelma dokáže značně znepříjemnit bydlení jak nočním hlukem, tak zápachem. Kuna skalní v domě může v domě způsobit mnoho škod, hlavně stavbu či izolaci znečišťuje svými výkaly. Nebezpečí představuje také jako nositel různých onemocnění, které mohou v určitých případech ohrozit i člověka.
Osvědčené triky našich předků
Jak se zbavit kuny řešily dávno již naše babičky a prababičky a mnohé jejich rady se drží dodnes. Léty ověřené domácí tipy na boj s kunami sice nejsou vždy 100 % účinné, ale za to jsou jednoduché a čas od času zafungují. Nechcete klást pasti a lovit kunu, ale raději ji jednoduše vyhnat? Tak vyzkoušejte některé z babských rad. Ušetříte peníze za drahé chemické preparáty, navíc můžete začít s bojem hned, jak se kuna v domě objeví.
Co použít při vyhánění kuny podle babských rad:
-
Zvířecí trus
-
Ochočení jiné kuny
-
Světlo
-
Hlasité zvuky
-
Naftalín
-
Výrazný parfém
-
Chlupy nebo lidské vlasy
-
Psí moč
Kuna v domě nemá ráda pach parfémů a cizí zvěře
Kuna skalní má velmi citlivý čich. Jednou z možností, jak se nepříjemného společníka zbavit, je použití zápachu nebo silných parfémů. Poměrně snadným řešením je využití vlastních domácích mazlíčků. Žádná rozumná kuna nebude vstupovat do teritoria psa. Musíte dostat psa na půdu, kde označuje své území, a to kuně vadí. Moč cizího zvířete ji odláká bezpečně pryč. Někteří lidé dokonce žádají zoologické zahrady o trus velkých šelem, například lvů nebo tygrů.
Kuna skalní se bojí velké zvěře i cizích kun
Lasicovitá šelma si ráda střeží své území, proto jakýkoliv náznak přítomnosti většího zvířete kunu odradí. Kromě pachu je další osvědčenou radou také posypání místa chlupy koček či psů nebo lidskými vlasy. I přesto, že se lidí na jednu stranu kuny nebojí, na drujé straně je reálná přítomnost lidských stop může vylekat.
Silný parfém nebo naftalín vyžene kunu z úkrytu
Výrazné pachy kuna skalní nemá ráda, proto proti ní můžete vyzkoušet i silný parfém. Jakékoliv nepříjemné vůně odradí kunu ze svého úkrytu. Pokud nestačí ani parfém, zkuste aromatický naftalín nebo naftu. Namočte staré látky nebo kusy oblečení do nafty a pověste na místech, kde tušíte přítomnost kuny.
Naopak nepochodíte s pepřem, chemikáliemi nebo čistícími prostředky. Savo nebo petrolej údajně proti kunám nepůsobí, tak to zbytečně nemusíte ani zkoušet. Čisticí prostředky ale můžete použít k důkladnému vyčištění prostor, a tak se pokusit kuny zbavit zničením jejího obydlí. Pachové stopy ale fungují pouze dočasně, kuna zdánlivě opustí své útočiště, ale po několika dnech či týdnech klidu se znovu vrátí.
Akustické odpuzovače a hluk
Kuna v domě ruší obyvatele rámusem, paradoxně ale sama hluk nesnáší. Pokud to nebude nadměrně vadit i vám, umístěte na půdu nebo místo, kde se zvíře pohybuje, reproduktor či rádio. Hlasitá hudba kunu vyžene z úkrytu a je šance, že po několika dnech místo opustí. Existují i speciální odpuzovače a plašiče na akustických nebo zvukových bázích. Signály jsou pro kunu velmi nepříjemné, ale po čase se často stává, že si na zvuk zvykne.
Pokud se sami kuny nebojíte, je dalším vychvalovaným způsobem ochočení vlastní kuny. Lasicovitá šelma je silně teritoriální a svoje území si pečlivě chrání a značkuje. Přítomnost další kuny donutí neochočenou kunu najít si jinou skrýš.
Halogenové světlo vyžene kunu z domu
Jestliže odhalíte, kde si kuna skalní vytvořila svůj příbytek, máte částečně vyhráno. Kuna v domě má ráda škvíry, zabydlí se klidně i mezi krytinami, kterých byste si normálně ani nevšimli. Díky svému hbitému štíhlému tělu se protáhne prakticky kdekoliv. V případě, že máte dostatek trpělivosti a času, naskýtá se řešení v utěsnění všech možných úkrytů. Důkladné odstranění všech spár musí být provedeno kvalitním materiálem, aby se do své skrýše kuna znovu nedostala a neměla šanci vytvořit si blízko nový úkryt.
K vyhnání kuny účinně pomáhá halogenové svítidlo s čidlem, které reaguje na pohyb. Silné světlo, které se náhle a nečekaně rozsvítí při sebemenším pohybu kuny v noci, ji účinně vyleká a odstraší.
Pasti nefungují opakovaně
Méně humánní metodou je odchyt pomocí klecových pastí. Malé kuny lze odchytit snadněji, za to na dospělé je potřeba dražších průchozích skopců. Nalákejte kunu na nějakou oblíbenou pochoutku, například ovoce, a doufejte, že neuskočí. Do pasti většinou chytíte jen jednu kunu, pokud jich ve vašem domě žije víc, ostatní se poučí a na nástrahu už příště asi neskočí.
Jak předejít řádění kun
Lasicovité šelmy nemají v lásce ani pořádek. Pořádným úklidem půdy nebo chalupy se zbavíte nepotřebných věcí zničíte potenciální škvíry pro kuny. Preventivně můžete proti kůnám bojovat různými způsoby:
-
Vykliďte půdu a utěsněte všechny škvíry
-
Používejte pachové odpuzovače na půdu i do aut
-
Nainstalujte akustické rušičky hlodavců
Kuna skalní je chytré stvoření. Nejen, že se nebojí lidí a vytvoří si své skrýše prakticky kdekoliv, ale také odolává lidským nástrahám. Boj proti kuně často trvá několik měsíců a stojí hodně nervů. Pravděpodobnost úspěchu se nedá předpovídat, někdy stačí jednoduchá babská rada, která pomůže hned, jindy nefunguje účinně nic. Kuna v domě si totiž dokáže na vaše pasti zvyknout a obejde je. Na půdě či chalupě si kousek od původního místa vytvoří novou skrýš a boj začíná nanovo. Nenechte se v boji s kunou odradit, pokud se nepodaří kunu vypudit na první dobrou.
Diskuse k článku