Jak připravit zahradu, aby ježci nestrádali
Chtěli byste mít na zahradě ježky, kteří se postarají o úklid a zajistí přirozenou rovnováhu? Pak jim musíte v zahradě připravit ideální podmínky pro život. Současný trend dokonale upravovat zahrady a čistit je těmto tvorům totiž zrovna nesvědčí. Nemají se kam schovat a zimu často nepřežijí. Podle dostupných statistik je jejich úmrtnost přibližně 60 až 80 %. Máme pro vás několik tipů, jak připravit zahradu tak, aby v ní ježci nestrádali a dobře se jim žilo.
DÁLE NA TÉMA: 4 DŮVODY, PROČ JSOU JEŽCI UŽITEČNÍ
Vytvořte zákoutí, kam se mohou ježci schovat
Pokud chcete, aby se ježkům na vaší zahradě dobře žilo, připravte jim v prostoru dostatek míst, kam se mohou v případě potřeby schovat. Čím větší rozlohu vaše zahrada má, tím více příbytků by měli ježci mít. Rozhodně nestačí vytvořit vhodné zázemí jen na jednom místě. Ježci jsou totiž samotáři a často se sami pohybují na ploše několika hektarů.
Pokud má po svém revíru ježek více příbytků, nemusí překonávat velkou vzdálenost a schová se tam, kde mu to zrovna vyhovuje. Stačí, když na zahradě rozmístíte několik hromádek větviček, kamení nebo listí. Ježek se rád schovává také do houští nebo poléhavých keřů. Někdy se vydá i na kompost nebo do staré kůlny. Ježkům pak můžete na zahradě vytvořit i příbytek ze dřeva, do kterého se mohou během zimy schovat.
Hromady listí dodatečně nelikvidujte
Pokud jste na zahradě shrabali listí a vytvořili velkou kupu, rozhodně ji nepalte. Už do několika dnů po vytvoření hromady listí se do ní totiž mohl ježek zahrabat a ukrýt. Dodatečným úklidem byste mu proto mohli ublížit.
Ježky můžete krátkodobě přikrmovat
Pokud chcete ježkům pomoct s hledáním potravy, můžete po zahradě zdroje obživy dodatečně rozmístit. Mělo by se však jednat o krátkodobou a spíše nárazovou akci, aby si ježci na příkrmy nezvykli a na hledání potravy svépomocí nezapomněli. I když jsou ježci roztomilí, nejsou domácími zvířaty, na to byste měli myslet.
Přikrmovat by se měli ježci oslabení a hladoví, kteří se zmateně pohybují kolem svých brlohů. Můžete jim kolem brlohu dát například vařené ryby nebo vajíčka. Dobrým zdrojem energie a bílkovin jsou také konzervy pro psy nebo kočky. Ježkům můžete připravit i misku s vodou, kterou budete pravidelně obměňovat. Ježci jsou aktivní v noci, proto byste jim dodatečnou stravu měli připravit navečer.
Malé a nemocné ježky ošetřete a zavezte do záchranné stanice
Zimu přežijí jen statní a dostatečně velcí ježci. Pokud na zahradě narazíte na osiřelá mláďata, která ztratila svou matku, musíte se o ně ihned postarat. Pokud najdete zraněnou kojící matku, musíte ji ošetřit a do 24 hodin vrátit zpět do příbytku, aby mláďata nestrádala.
Jak poznat, že je ježek malý a zimu pravděpodobně nepřežije? Pokud se dospělý ježek vejde do vaší dlaně, zimní měsíce se pro něj stanou osudnými. Po celé republice je v provozu mnoho záchranných stanic, které se zaměřují na péči o ježky. Pokud si myslíte, že jim něco chybí, jsou zranění nebo malátní, převezte je do stanice a poraďte se s odborníky. Dobu ošetření zbytečně neprodlužujte. Čím dřív o ně bude postaráno, tím se zvýší pravděpodobnost, že přežijí zimu.
Přečtěte si další články o zvířatech v domě na zahradě:
Diskuse k článku