Vanička a zástěna – části, bez kterých se sprchový kout neobejde
Sprchový kout ocení majitelé malých koupelen, kam se vana zkrátka nevejde, ale také ti, co vědí, že by ji nevyužili. Ušetřené místo tak může sloužit například pračce nebo skříňce s dalším úložným prostorem, jehož není nikdy dost. Jaké existují vaničky a zástěny pro sprchový kout a dle čeho by se měl odvíjet jejich výběr?
Sprchové kouty jsou nabízeny v různých variantách, od těch obyčejných až po luxusní s vymoženostmi a doplňky, které se mnohým mohou zdát zbytečné. Na počátku veškerého rozhodování tak určitě stojí zamyšlení se nad tím, co má sprchový kout poskytovat. Komfort při sprchování, nápaditý vzhled, nebo snadnou údržbu? Či snad kombinaci zmíněných vlastností?
Sprchový kout – základem je vanička
Sprchový kout je možné kupovat po částech, tedy zvlášť vaničku, zvlášť zástěnu a zvlášť také baterii. Lépe je však minimálně první dva prvky koupit zároveň, od jedné značky. Jen tak snížíte možné riziko, že díly nebudou pasovat, na minimum.
Stejně jako sprchový kout obecně i vaničky je možno sehnat levnější, dražší, obvyklých i méně obvyklých materiálů a tvarů. Vedle akrylátové a smaltované (výhody obou materiálů si můžete připomenout zde) tak můžete koupelnu vyzdobit mramorovou či keramickou, která se řadí mezi nejkvalitnější, ovšem poněkud finančně náročnější varianty oproti smaltovaným a akrylátovým typům.
Zástěna je pro sprchový kout lepší skleněná
Zástěny je možné sehnat plastové a skleněné. Druhé jmenované se pyšní mnohem lepšími vlastnostmi. I když je nutno připomenout, že i v případě zástěny pro sprchový kout se za kvalitu platí. Odměnou za vyšší investici však bude zástěna, co se bude snadno udržovat díky speciální povrchové úpravě, co odvádí vodu, která tak na zástěně neutváří mapy a skvrny z vodního kamene.
U zástěny se nesmí podcenit ani materiál, z něhož je vyrobena konstrukce. Z hlediska kvality se tak doporučují rámy hliníkové či z chromu. U těch plastových dochází k rychlému opotřebení s následkem například nedoléhavosti dveří. Výjimkou však nejsou ani zástěny bez rámu. Jejich řešení spočívá ve vsazení do postranních úchytů, kdy pevnost a stabilitu zajišťuje právě pouze zástěna sama.
Jaké zavírání?
Sprchový kout musí mít oporu zdí minimálně ze dvou stran. S tím souvisí i způsob, jakým bude možné kout zavírat a otvírat. Volba systému by se měla odvíjet od tvaru a dispozic místnosti. Určitě není vhodné pořídit si pro sprchový kout klasické otevírání, které by si v případě malého prostoru navzájem překáželo s dveřmi od koupelny. V takovém případě vybírejte mezi teleskopickým a posuvným typem zavírání, které nevyžaduje další místo.
Výběr sprchového koutu bývá limitován vlastnostmi koupelny, ale také finančními prostředky. Pokud se však nebudete bát kompromisu a promyslíte si, jakým způsobem budete sprchový kout využívat, rozhodně nešlápnete vedle.
Diskuse k článku