Tvrdá voda – změkčením usnadníte údržbu koupelny a zlepšíte kvalitu pokožky
Je vaše varná konvice plná vodního kamene? Objevují se bílé stopy na koupelnových obkladech, dlažbě, vodovodní baterii a máte vodní kámen i na WC? Pak vám z kohoutku teče tvrdá voda, která snižuje životnost spotřebičů a ztěžuje údržbu sanitární techniky. Postarejte se o změkčení vody a po vápenatých skvrnách nezůstane ani památka. Poradíme vám, jak na to.
Tvrdá voda zhoršuje kvalitu vlasů i pokožky
Možná si říkáte, že vám tvrdá voda moc nepřekáží. Vodní kámen na WC odstraníte, dlažbu pořádně vytřete a konvici odvápníte. Problém však je v tom, že tvrdá voda má negativní vliv také na lidský organismus, a to jak při jejím popíjení, tak osobní hygieně.
Sprchujete se pravidelně tvrdou vodou nebo se v ní koupete? Pak počítejte se zhoršenou kvalitou vlasů a pokožky. Tvrdá voda kůži vysušuje, způsobuje tvrdnutí a v některých případech i její podráždění. Navíc podporuje vypadávání vlasů, vysoušení, šedivění, řídnutí i tvorbu ekzémů. Pro osoby s citlivější pokožkou je změkčení vody a používání přírodní kosmetiky velmi důležité.
Změkčení vody usnadní údržbu sanitární techniky
Dalším důvodem, proč usilovat o změkčení vody, je snadné čištění koupelny. Vodní kámen na WC, umyvadle nebo vaně či sprchovém koutu se těžko odstraňuje a nevypadá nejlépe. Přední evropský výrobce sanitární techniky Alcaplast nás upozornil, že tvorbě vodního kamene nelze při používání tvrdé vody zcela zabránit. I když mají moderní podlahové žlaby, vpusti, tlačítka i sifony kvalitní povrchovou úpravu, která množství usazenin výrazně snižuje, vodní kámen se zkrátka objeví.
Přesto je pořízení kvalitního vybavení do koupelny zásadní. Ověřená a precizně vyrobená sanitární technika odolává vodnímu kameni mnohem lépe než levné neznačkové produkty, a proto vydrží řadu let. Moderní sanita je navíc navržena s ohledem na snadnou demontáž a bezproblémové čištění.
Tvrdá voda způsobí vytváření vodního kamene na sanitární technice.
Iontová výměna – účinná metoda změkčení vody
Jednou z nejpoužívanějších a současně nejúčinnějších metod pro změkčení vody je iontová výměna. Jedná se o technologii, která přeměňuje kationty hořčíku a vápníku za sodík nebo vodík. Při využití iontové výměny pro změkčení vody se do rozvodu nainstalují speciální filtry, tzv. katexové. Ty obsahují změkčovací pryskyřici a umožňují ionizaci vody.
Instalace filtrů pro iontovou výměnu zabere přibližně dvě hodiny, provést ji ale musí odborný technik. Přeměna iontů je trvalá, jakmile voda přes filtr projde, už bude změkčená. Pořízení techniky pro iontovou výměnu není levné (cena za filtr se pohybuje v rozmezí od 10 do 15 tisíc Kč). Jedná se však o funkční a trvalé řešení, které se hodí do domácností s velmi tvrdou vodou. Vodní kámen na podlahových žlabech nebo vodovodních bateriích už neuvidíte.
Zařízení pro změkčování vody metodou iontové výměny.
Magnetické úpravny jsou ztrátou peněz
Na trhu jsou k dispozici i magnetické a elektromagnetické úpravny vody. Jsou poměrně oblíbené, protože se dají na trhu pořídit už za cenu kolem jednoho tisíce korun. Bohužel, jejich funkčnost je značně omezená. Na tvorbu vodního kamene mají jen minimální vliv. Po pořízení magnetické úpravny pro změkčení vody zjistíte, že prakticky nefunguje a stejně budete investovat do kvalitních filtrů.
Reverzní osmóza – kvalitní technologie vhodná zejména pro průmysl
Tvrdá voda se změkčuje také pomocí metody reverzní osmózy. Jedná se však o technologicky vyspělé zařízení, které se využívá především v průmyslových aplikacích. Filtr totiž zachytí prakticky veškeré částice větší než molekula voda, výsledkem je čistá voda bez dalších látek. Běžně se používá pro technické účely, ne však pro konzumaci nebo mytí.
Zařízení reverzní osmózy pro domácnosti dokáže čistou vodu remineralizovat a upraví ji na pitnou. Pořízení této technologie je ale značně nákladné, proto se používá spíše v průmyslových aplikacích. Iontová výměna stále patří mezi nejčastější metody úpravy vody v domácnostech.
Teče vám z kohoutku tvrdá voda? Popřemýšlejte nad možnostmi změkčení vody a snažte se na sanitární technice ani zařízení pro změkčování vody příliš nešetřit. Pořízení filtru pro iontovou výměnu je sice nákladné, ale vydrží vám roky a bude prokazatelně fungovat. Vodní kámen na WC a dalším koupelnovém vybavení se stane minulostí, navíc budete mít zdravější vlasy i pokožku.
Diskuse k článku