Podlahové žlaby do koupelny: rozdělení podle typů a parametrů
Podlahové žlaby stále častěji nahrazují klasické sprchové kouty s vaničkou. Dobře vypadají, nenarušují jednotný styl koupelny, navíc se snadno udržují a jejich montáž je jednoduchá. Na trhu ale existuje hned několik typů podlahových žlabů, správný výběr proto nemusí být tak snadný, jak se na první pohled zdá. Přinášíme vám stručný přehled konstrukčních provedení a také seznam parametrů, které jsou při výběru nového žlabu stěžejní.
Základní parametry a konstrukce podlahových žlabů
Rozhodli jste se pro pořízení podlahového žlabu? Výběr konkrétního typu proveďte ještě před tím, než se pustíte do návrhu nové koupelny. Aby byl podlahový žlab funkční a sloužil jako alternativa k vaničce sprchového koutu, musí mít dostatečný průtok, který se uvádí v litrech za minutu.
Používáte-li klasickou sprchu, bude kapacita průtoku většiny podlahových žlabů dostatečná. Při pořizování speciálních masážních panelů, stropních růžic a dalších zařízení náročných na spotřebu vody ale vybírejte žlaby s vyššími hodnotami. Kromě průtoku vás při výběru žlabu budou zajímat také tyto parametry:
-
-
-
- Šířka a délka žlabu
- Rozměry zápachové uzávěry
- Celková stavební výška
- Minimální tloušťka betonu
- Třída zatížení
- Průměr odpadního potrubí
-
-
Designový podlahový žlab s perforovaným roštem.
Podlahové žlaby s různými typy zápachových uzávěrů
Při výběru podlahových žlabů do koupelny se zaměřte na konstrukční provedení zápachových uzávěrů. Ty slouží k zabránění zpětného tahu z odpadu do prostoru koupelny a tedy k eliminaci zbytečného zápachu. Standardní podlahové žlaby s obyčejnou konstrukcí obsahují pouze jednu zápachovou uzávěru.
Přední výrobce podlahových žlabů Alcaplast vyvíjí nerezové žlaby se systémem dvou odtokových komor s vyjímatelnými dílci. Sifon má zdvojenou zápachovou uzávěru, která jednak stoprocentně eliminuje zápach z odpadu a jednak umožňuje rychlé a jednoduché čištění odtokových komor až po odpadní trubku. Díky tomu se frekvence potřebného čištění žlabu snižuje na polovinu.
Podlahové žlaby s nízkou stavební výškou
Podlahové žlaby se instalují do podlahy, z toho vyplývají i nároky na stavební výšku, resp. na výšku betonové vrstvy. Standardní žlaby vyžadují minimální stavební výšku 85 mm. Na trhu jsou však i speciálně upravené typy s nízkou stavební výškou kolem 55 mm. Tyto modely jsou určené zejména pro rekonstrukce koupelen, kde je profil betonové vrstvy podlahy úzký.
Provedení s izolačním límcem pro obklad stěny
Chtěli byste nainstalovat podlahový žlab přímo ke stěně sprchového koutu? Pak vybírejte mezi speciálními typy s vertikálním izolačním límcem. Moderní žlaby s límcem umožňují nastavení podle tloušťky obkladu, takže se případné rozdíly nemusí vyrovnávat vrstvou lepidla. Některé žlaby umožňují i přichycení přímo do stěny sprchového koutu, límec se následně překryje hydroizolací a obkladem. Díky tomu je izolační schopnost na vysoké úrovni a nedochází ke zbytečnému vlhnutí stěny.
Podlahové žlaby mají své využití i v exteriérech.
Žlaby vybírejte také podle typu a provedení roštu
Podlahové žlaby jsou oblíbené především díky svému modernímu vzhledu. Zatímco konstrukční část je očím skrytá v podlaze, rošt je vidět a dotváří styl koupelny. Proto se rošty podlahových žlabů vyrábí v různých provedeních, od jednoduchých po speciální designové. Na trhu jsou k sehnání například:
- perforované ocelové rošty s různými geometrickými tvary,
- plné rošty s masivní deskou z oceli, skla, mosazi či kamene,
- rošty s vaničkou pro vložení dlažby,
- plastové rošty.
Při výběru nového podlahového žlabu vycházejte jak z technických parametrů, tah designu, který se hodí do vaší koupelny a ladí s ní. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství různých typů, takže pečlivě vybírejte a nezapomeňte, že existují i speciální konstrukční provedení. Bez problémů tak můžete nainstalovat žlaby i ke stěně, do nízké podlahy nebo do rohu.
Diskuse k článku