Jakých zásad se držet při natírání dřeva?
Natírání dřeva je jednou z nejčastějších činností, co jsou spojeny s bydlením, o které se majitel domu nebo bytu stará i vlastním přičiněním a nutnými zásahy. Je jedno, zda se jedná o renovaci skříňky, co už nevypadá v interiéru dobře, nebo o dodání potřebného ochranného nátěru zahradnímu nábytku. V každém případě závisí výsledek na dodržení určitých pravidel.
Dřevo, které je třeba natřít, se musí nejprve patřičně připravit, aby nátěr splnil to, co se od něj očekává. Ať už se jedná o barvy, laky nebo nějaké speciální přípravky určené k ochraně, vždy je třeba mít trpělivost a dodržet postupy vázající se ke konkrétnímu využití daného přípravku. Také je nutné pamatovat, že dřevo je materiál reagující na okolní vlivy, je také velmi savý, a tak je třeba vybírat kvalitní barvy, laky či lazury, které mu dodají péči, co potřebuje.
Úprava dřeva před natíráním
Vykazuje-li předmět nebo konstrukce známky poškození plynoucí z nešetrného zacházení či pouze ze stáří, bude potřeba ho před aplikací nátěru správně opravit. I když je nutné připomenout, že jakákoliv úprava je pouze polovičatým řešením, od kterého u materiálu, jakým dřevo je, nelze očekávat stoprocentní kvalitu, vždy bude patrné. Pro zakrytí rýpanců a dalších podobných škod se využívá tmelu, který se v současnosti vyrábí ve formě prášku či pasty. Pokud je potřeba nanést tmel v několika vrstvách, pamatujte na to, že vždy je žádoucí nechat jednotlivé vrstvy pořádně proschnout. Postačí-li zbroušení, pak na výsledek nespěchejte a kontrolujte, jak jste s úpravou daleko, abyste se posléze nezhrozili, že je dřevo zbroušené příliš - je v něm prohlubeň.
Jak správně natírat?
Když už se přistoupí k aplikaci nátěru, je vhodné nepodcenit nejen to, jaké barvy, laky apod. zvolíte, ale také výběr štětců. Vyvarujte se takovým, z nichž vypadávají chlupy, investujte do kvalitnějších, co vydrží. Natíráte-li například dřevěný nábytek, aplikujte barvy, laky nejdříve na detailní prvky (menším štětcem), co se na daném kousku nachází, a poté přejděte k větším plochám s využitím většího štětce. Nikdy nenatírejte tak, že je štětec ve svislé poloze kolmo vůči rovině natíraného předmětu. Vždy je nutné uchovat sklon a úhel, co svírá dřevo s konečky štětin štětce, by měl být ostrý. Směr tahů je dobré vést po létech – tedy tak, jak vedou vlákna dřeva.
Pokud výsledek neodpovídá představám, může to být zapříčiněno různými vlivy. Ty podstatné a časté shrnuje následující tabulka:
Vada | Možná příčina |
Zákal ve vrstvě laku |
|
Nerovnosti v nátěru |
|
V nátěru jsou bublinky apod. |
|
Nátěr není rovnoměrný, je skvrnitý |
|
Natírání dřeva a předmětů z něho vyrobených je dobré věnovat pozornost. Především pak výběru vhodných prostředků. Barvy, laky, lazury i napouštěcí oleje a další jsou k dostání v pestré a široké nabídce od velkého množství výrobců. Vyplatí se vsadit na kvalitu, což často znamená připlatit si, ta je ale zárukou toho, že nátěr dřevu prospěje a neztratí se po několika měsících.
Diskuse k článku