Jaký filtr vody je ten nejvhodnější
Každý filtr vody by měl umět snižovat obsah volného i vázaného chloru, organického znečištění, nárazového znečištění (např. olovem nebo tenzidy), odstraňovat (nebo alespoň snížit množství) dusičnanů a přitom je třeba, aby zachoval potřebné mikrobiologické vlastnosti vody. V neposlední řadě je důvodem pro jeho pořízení i zlepšení vlastní chuti vody. Pozor ale na případnou demineralizaci.
Možností, jak zkvalitnit kohoutkovou vodu tak, aby byla chutná a nenacházely se v ní žádné nežádoucí látky, je hned několik. Některé jsou levnější, jiné dražší a jak už to tak bývá, všechny mají své výhody i nevýhody.
Z čeho vybírat
Filtr třetího kohoutku
Tento filtr na vodu se umísťuje pod nebo těsně nad kuchyňskou linku a často bývá prezentován jako ta nejlepší varianta. Také je potřeba měnit filtry, jejichž cena je však příznivější (vzhledem k množství vody, která jimi projde), než u konvice. Navíc existuje možnost regenerovat ty starší. Základní filtry vydrží i dva roky, ty, jež odstraňují i dusičnany mají životnost kratší (cca půl roku). K dispozici je i možnost přepínání mezi vodou na pití a vodou třeba jen na mytí nádobí.
Cena: od 6000 Kč
Další variantou je pak filtr umístěný až k výtoku, tedy přímo na kohoutek. Devízou je příznivá pořizovací cena a snadná montáž, s výdrží a účinností je to už ale horší – se zneškodňováním dusičnanů to není nijak slavné. Filtr ale vydrží o něco déle než u konvice.
Cena: od 500 Kč
Nádobové vodní filtry (filtrační konvice)
Cena: od 400 Kč; objem: 1- 3 litry
Konvice různého vzhledu se skládají ze dvou součástí – do jedné nádobky napustíte vodu, do druhé se přefiltruje. Hodí se hlavně pro ty, kterým vadí výraznější chuť a zápach chloru (ačkoliv ani tato voda není nikterak závadná), protože ji toho dokáží zbavit. Současně se ale mění i složení životadárné tekutiny a změny zaznamenáte i na pH, tedy kyselosti. Levnější konvice odstraní jen chlor, ty dražší umí zničit širší spektrum nežádoucích látek. Přibližně jednou za 4 týdny pak musíte vyměnit filtr. I ty vybírejte pečlivě, protože některé by mohly do vody uvolňovat stříbro, jež se používá kvůli svému bakteriostatickému účinku.
Dbejte na čistotu nádoby!
Pozor! Ani filtrovaná voda se nehodí pro kojence do půl roku věku! Ty nejlepší mají schválení od půl roku, většina však až od jednoho roku dítěte. |
Filtr u přívodu vody
Cena: od 500 Kč
Stěžejní otázkou je, zda je skutečně potřeba filtrovat veškerou vodu. Zpravidla se využívá jen pro odstranění mechanických nečistot, a jeho uplatnění je kupříkladu u vody ze studní.
Oblíbené jsou i UV filtry. Seženete je pro použití v domácnosti i na cestách. V prvním případě voda protéká kolem UV reaktoru, jenž se nachází ve speciální trubici. Cestovní UV lampy jsou přístroje o velikosti kapesní svítilny, které fungují na baterie. Stačí je zapnout, ponořit do nádoby s vodou, chvíli míchat a následně už můžete bez obav pít.
Diskuse k článku
Adam E.
Marty Nový
zajímavý článek o filtrované vodě naleznete zde -
http://www.stolnivoda.cz/stranka/14-mineralni-a-filtrovana-voda-v-cem-se-lisi
Erik A.
Slatík1