Jak na novou studni? Pomůže vám proutkaření
Mít vlastní studnu je sen každého, kdo se snaží žít nekonzumní způsob života a nebýt závislý na cizích zdrojích. Proces hloubení studny není jednoduchá záležitost a má několik různých pravidel. Než se ale pustíte do samotného hloubení studny, budete muset najít zdroj vody. Přemýšlíte, na koho se v takové chvíli obrátit? Máte dvě možnosti, můžete využít služeb hydrologa, nebo vsadit na proutkaření. Jsou proutkaři spolehliví a vyplatí se do jejich služeb investovat? Na to odpoví následující článek.
Vlastnictví studny má pro domácnost hned několik hlavních výhod. Nemusíte spoléhat na dodávku pitné vody, což oceníte zejména v případě havárie vody. Pokud narazíte na hluboký vrt, pravděpodobně také získáte vodu bez chemických látek. Zda je nežádoucí chemie ve vodě přítomná se dá snadno zjistit chemickým rozborem.
Pokud budete při hledání vody úspěšní, ale najdete jen užitkovou vodu, nemusíte zoufat. Voda se dá kromě pití použít i na zalévání zahrady. S vlastní studnou ulehčíte vašemu rozpočtu a také zvednete hodnotu nemovitosti. Studna je tedy rozhodně vhodná investice, jak ale najít vodu? Pojďme se podívat, co to vlastně zmiňované proutkaření znamená.
Proutkaření pomáhalo za druhé světové války
Proutkaření se lidé pravděpodobně věnovali už před osmi tisíci lety. V libyjské jeskyni Tassili n´Ajjer byla objevena malba, která zobrazovala člověka, držícího v ruce rozvětvenu hůlku. Za senzibily byli v minulosti také považovaní někteří známí vědci, například Thomas Alva Edison nebo Albert Einstein. Hledání vody pomocí proutku v minulosti využil i americký generál George S. Patton. Za druhé světové války našel díky proutkařům zdroj vody pro vojsko v marocké poušti.
Schopnost proutkaření se většinou dědí
Senzibilita se většinou dědí. Někoho k ní výchovou přivedou rodiče, někdo ji ale v sobě objeví až během života. Senzibilové jsou lidé, kteří mají mimosmyslové vnímání. Některé zdroje uvádí, že takoví lidé jsou kromě hledání vody schopní objevit i drahé kovy nebo další předměty. Tady už ale záleží na úsudku každého.
Jak hledání vody vypadá? Proutkaření má svá pravidla
Proutkaři při hledání vody používají buď virguli z ocelových drátků, nebo vrbový, lískový, či jiný proutek. Virgule má tvar písmene L nebo V, záleží, co komu vyhovuje. Hledači vody mohou pracovat samostatně nebo ve dvojici. Díky své citlivosti vnímají geofyzikální anomálie v podloží a podle toho určují výskyt vody.
Proutkaření jako stálá práce? Pro většinu senzibilů spíše koníček
Internet je plný nejrůznějších nabídek na hledání vody. Některé nabídky jsou solidní, z jiných byste mohli být zklamaní. Jak tedy vybrat správného proutkaře a nevyhodit peníze z okna? Nejlepší je řídit se zdravým rozumem a dát na doporučení blízkých. Vždy je lepší pozvat si na zahradu člověka, který je třikrát odzkoušený od vašich známých než senzibila, který má na internetu nekonečně hodnocení, ale neznáte ho.
Jste k senzibilům skeptičtí a bojíte se, že jejich práce budou vyhozené peníze? Řešením může být pozvat si dva nezávislé proutkaře a nechat je každého říct svůj názor. Práce proutkaře vyjde levněji než hydrogeologické měření, nic tím tedy nezkazíte. Výsledky proutkařů bývají různé, někdy se trefí a správně určí polohu vaší studny, jindy je v podloží něco splete a hledání vody se nezdaří.
Hledání vody svépomocí? Úspěchy nečekejte
Hledání vody pomocí drátku nebo proutku si můžete vyzkoušet i sami. Většina odborníků se ale shoduje, že bez předchozího tréninku nemáte prakticky žádnou šanci vodu najít. Proutkaření se totiž stejně jako všechny dovednosti musí natrénovat. Pokud v sobě ale cítíte mimosmyslové schopnosti, proutek si určitě do rukou vezměte. Možná v sobě objevíte netušené schopnosti nebo získáte novou zálibu.
Diskuse k článku