Jaké škody může napáchat kuna v domě a na pozemku?
Pokud se u vás zabydlí kuna, pak vás čeká nejen hledání možností, jak se jí co nejrychleji zbavit, ale také likvidace následků jejího řádění. Kuna vám dokáže život znepříjemnit mnohými způsoby a nejedná se pouze o majetkové újmy, často jde i o narušování pohody a klidu při spánku, protože žije především v noci. Abyste mohli učinit preventivní opatření, je třeba o těch nejběžnějších problémech, co přítomnost kuny v obydlí zapříčiní, vědět. Potřebné informace přináší dnešní článek.
Již dříve jste se mohli dočíst, jak lze kunu z pozemku vyhnat, jak se jí zbavit. Nyní se tedy zaměříme na to, jaké škody může její řádění po sobě zanechat. Budete si tak moci zkontrolovat všechna místa, kde by se mohla usídlit, a tak případně rychle zasáhnout a ušetřit si spoustu trápení.
Kuna v domě = zápach a hluk
O tom, že máte doma nezvaného hosta v podobě kuny, vás zpravidla informuje zápach z výkalů a také podivný hluk a šramot objevující se především v noci a brzy ráno. Většinou bude vycházet z půdy. Škrábání, kousání a dupání vás nenechá pořádně vyspat. Nepříjemný zápach navíc nejde běžně dostupnými prostředky, jako jsou osvěžovače vzduchu, překrýt. Pokud se výkaly nasáknou do stěn či izolace, pak je to o to horší. Často si kuna do svého úkrytu přemisťuje i potravu, která se tam začne rozkládat.
Babské rady, jak na kunu v domě
Na půdě může kuna zničit drahou izolaci
Kuna však s sebou nepřináší pouze problémy, které se týkají vašeho smyslového vnímání. Může způsobit desetitisícové škody, zejména v případě, že máte na půdě izolaci z polystyrenu nebo jiných výplňových hmot. Kuna ji může rozkousat a rozškrábat (může si z takového materiálu stavět své hnízdo), že v konečném důsledku nepomůže nic jiného, než izolaci plošně obnovit, což vyžaduje opětovnou investici. Prokouše se i kabeláží a dalšími snadno překonatelnými prvky.
Kuna je velkým nebezpečím pro drůbež
Mimo výše zmíněného je kuna postrachem i pro slepice a kuřata, ohrožuje ale také holuby a nepohrdne vajíčky. Často se stává, že si dělá zásoby, a tak usmrcuje velké množství živočichů, aniž by byla schopna je posléze zkonzumovat. Jakmile však začnou těla tlít, nevšímá si jich. Dokáže také zničit záhony, protože se ráda popelí, poláme i větvičky okrasných květin a keřů. Pochutná si i na ovoci, takže vám může ve sklepě poničit zásoby jablek apod.
I když je boj za vypuzení kuny z vašeho pozemku často zdlouhavý a marný, nevzdávejte ho. Jak je zřejmé z výše uvedeného, i tak malé zvíře, jakým kuna lesní nebo kuna skalní je, dokáže napáchat škody, které znatelně ohrozí váš rozpočet. Je také nutné zmínit, že především v zimě se ráda ukrývá v místech okolo motoru v autě, kde jí je teplo. Tam také může poničit různé kabely a hadičky. Proto je vhodné zpozornět, pokud kolem auta uvidíte odpadky, různé chomáče nebo malé stopy.
Diskuse k článku
Vlasta
Předem vám děkuji