Jak vyčistit zlato? Stačí znát pár triků!
I ten nejhezčí zlatý šperk ztratí po nějaká době svůj lesk a bude vypadat zašle a opotřebovaně. Než se vydáte se svým zlatým prstenem, náramkem či řetízkem do klenotnictví, kde se postarají o profesionální vyčištění, vyzkoušejte jednu z šetrných metod čištění, které zvládnete doma během chvilky. Při čištění zlatých šperků však vždy postupujte opatrně a nepoužívejte tvrdé a hrubé předměty, které by mohly povrch poškrábat.
Ruční leštění – vaše šperky se budou zase blýskat
Někdy stačí pro navrácení původního lesku zlatých šperků opravdu málo. Stačí vzít do ruky jemný bavlněný hadřík a pečlivě s ním kousek po kousku přejíždět po zlaté náušnici, prstenu nebo řetízku. Na trhu seženete i speciální lešticí hadříky určené pro čištění zlata. Jsou napuštěné látkou, která odstraní i drobné nečistoty i mastnotu a zlatý povrch vyčistí a vyleští během chvilky. I když je zlato tvrdé a odolné, vždy používejte jen jemné a dokonale čisté hadříky. Vyhněte se leštěním tvrdým papírem a nepoužívejte abrazivní prostředky.
Mýdlová voda odstraní špínu i mastnotu
Při častém nošení zlatých šperků dochází k jejich znečištění prachem, špínou různého původu, stejně tak i mastnotou. Pokud se zlatými prsteny třeba i vaříte nebo pracujete, mastná vrstva se na nich vytvoří opravdu brzy. Jak v takovém případě postupovat? Opět není třeba hledat žádné zvláštní postupy. Stačí si do misky napustit teplou vodu a přidat do ní trochu mýdla. Na několik minut ponořte do mýdlové vody své zlaté prstýnky, náušnice, řetízky a jiné šperky a nechte působit. Pokud jsou na zlatém povrchu viditelné usazené větší nánosy špíny, použijte jemný kartáček. Díky tomu odstraníte špínu i z rytiny, záhybů či vrypů. Omyté šperky vysušte a vyleštěte bavlněným hadříkem.
3 babské rady na čištění zlata, které fungují
Když nepomůže jednoduché leštění a omytý mýdlovou vodou, vyzkoušejte jednu z mnoha babských rad. Zlato se pro výrobu šperků používá odnepaměti a už naši předci řešili problém s jejich čištěním. Ve většině případů si tak vystačíte s přípravky, které máte doma běžně po ruce.
1) Citron odstraní zelené skvrny
Na zlatých špercích se mohou po nějaké době objevit i nevzhledné zelené skvrny, které ani po omytí mýdlovou vodou nezmizí. Jedná se o jistý druh rzi, který vzniká chemickou reakcí při kontaktu s jinou látkou. Ve většině případů je odstraníte pomocí citronu, respektive kyseliny citronové. V misce s vodou rozmíchejte kyselinu citronovou v prášku a ponořte do ní šperky, které potřebujete vyčistit. Nemáte-li kyselinu citronovou, vymačkejte do misky šťávu z citronu. Zlato nechejte v roztoku několik hodin, poté jej vyjměte, opláchněte vlažnou vodou, omyjte mýdlem a vyleštěte bavlněným hadříkem.
2) Popel z cigaret jako účinné leštidlo
Věděli jste, že zlato během chvilky vyčistíte i pomocí cigaretového popela? Starší generace tento trik moc dobře zná, dnes se na ni však už často zapomíná. Přesto je jednoduché a velmi účinní. Stačí jemný popílek z cigaret smíchat s troškou vody a dobře rozmíchat. Vznikne řídká šedá kaše, se kterou odstraníte ze zlatého povrchu i silné nánosy špíny, šperky tím navíc dokonale vyleštíte. Nezapomeňte pak zlato důkladně omýt a rušně doleštit suchým hadříkem.
3) Jedlá soda dokáže divy
Jedlá soda je oblíbeným pomocníkem při čištění nejrůznějších povrchů v domácnosti a úspěšně se používá i při čištění zlata. Jak vyčistit zlato pomocí sody? Stačí na dno misky vložit kus alobalu, na něj vyskládat zlaté šperky a zasypat je jedlou sodou. Poté šperky zalijte horkou vodou a nechejte 10 minut působit. Uvidíte, že pak bude zlato vypadat opět jako nové.
Máte na šperku kameny? Pak raději navštivte odborníka
Z čištění zlatých šperků nemusíte mít velký strach. Při opatrném zacházení k jejich poškození nedojde, zlato je pevné a chemicky i mechanicky odolné. Jiná situace však nastává v případě, jsou-li na prstenech nebo přívěscích i kameny. Umělé kamínky, diamanty i polodrahokamy jsou mnohem náchylnější, proto bychom při jejich čištění měli postupovat obzvláště opatrně. Chcete-li vyčistit šperk s kamenem, pak doporučujeme použít jen mýdlovou vodu a při větším znečištění se obrátit přímo na profesionální klenotnictví, kde zlato vyčistí pomocí ultrazvuku a dalších šetrných metod.
Když už víte, jak vyčistit zlato, přečtěte si i náš dřívější článek zaměřený na postup při čištění stříbra.
Diskuse k článku