Jak vyčistit gril a zbavit jej špíny a mastnoty
Už jste také zahájili grilovací sezónu? Pokud ano, nezapomeňte, že kromě mnoha radostí s sebou obsluha grilu nese starost v podobě údržby a čištění. Pokud čištění grilu podceníte a nesáhnete na něj ani jednou za sezónu, rošty se obalí tukem a někdy i zreziví. O gastronomickém zážitku pak nemůže být ani řeč. Víme, že čištění grilu nepatří mezi nejoblíbenější činnosti. Proto vám přinášíme několik tipů a rad, jak vyčistit gril rychle a efektivně.
Rošt grilu vyčistěte po každém grilování
Po každém grilování umyjete talíře, sklenice a příbory. Stejně tak byste měli vždy umýt i rošt grilu. Jedná se o nejnamáhanější součást všech grilů, ať už jsou na uhlí, na plyn, nebo elektřinu. Během grilování totiž maso pouští šťávu a mastnotu, která na něm zůstává pevně přilepená. Možná s ptáte, proč vlastně rošt čistit pokaždé, když bude po dalším grilování zase celý umaštěný a zalepený. Důvodů je hned několik:
- Grilování vnímáme všemi smysly – pokud grilujete, měli byste si to užívat a zapojit všechny smysly. Kromě vůně a chutě zapojujeme zrak. Pohled na umaštěný rošt se zapečenými kousky masa starými několik týdnů zážitek dvakrát neumocní. Maso a jiné potraviny vždy pokládejte jen na dokonale čistý rošt.
- Hygiena – zbytky potravin, které na roštu zůstávají přilepené, mohou být zdrojem nebezpečných bakterií. Zlikvidujte je dříve, než se na vašem roštu rozmnoží. Možná žár všechny nebezpečné mikroorganismy zlikviduje, ale chcete to riskovat? Pokud nechtěně položíte steak na rošt, který ještě není pořádně rozpálený, můžete mít problém.
- Vrstva tuku může vzplanout – zejména pokud grilujete na grilech na uhlí, může se stát, že zbytky mastnoty a připečeného masa jednoduše vzplanou. Jak víme, při grilování potřebujeme jen vysokou teplotu, nikoliv přímý plamen. Hořící tuk navíc zrovna nevoní.
- Životnost roštu – rošt, který nebudete pravidelně čistit, vám vydrží mnohem kratší dobu než ten pravidelně udržovaný. Problémové jsou zejména ocelové rošty s nerezovou povrchovou úpravou. Ta se může při zanedbání údržby narušit a rošt vám celý zreziví.
Na špinavý rošt s čističem i pomůckami z domácnosti
Pokud se naučíte rošt grilu čistit po každém použití, zabere vám údržba jen pár minut. Mastnoty půjdou z roštu odstranit po několika hodinách od grilování mnohem snadněji než po několika týdnech či měsících. Jak tedy rošt vyčistit, aby opět zářil novotou a vyzýval k dalším barbecue dobrodružstvím? Nabízí se 2 možnosti – buď sáhnete po komerčně prodávaných čističích, nebo si pomůžete s běžnými prostředky, které máte ve své domácnosti.
Použití čističe na gril
Chcete-li si čištění grilu maximálně zjednodušit, pořiďte si průmyslově vyráběný čistič. Obsahuje odmašťující látky, které během chvilky uvolní usazené tuky a jiné nečistoty. Čističe na gril se zpravidla prodávají ve spreji. Ten stačí na špinavý rošt nastříkat, nechat několik minut působit a pak omýt. Zbytky nečistot dočistěte kartáčem a starým hadrem. Pozor, čističe jsou zpravidla vyráběné na chemické bázi. Proto nesmí přijít do kontaktu s pokožkou či sliznicemi a před dalším grilováním musí být z roštu dokonale smyté.
Použití běžných domácích prostředků
Ne vždy máme čistič grilů po ruce, případně nechceme použít chemikálie na rošt, který přijde do kontaktu s potravinami. I tak můžete špinavý rošt vyčistit během chvilky, i když vám to zřejmě zabere trochu víc úsilí. O zázračné trojici, kterou představuje ocet, jedlá soda a citronová šťáva, jsme psali už několikrát. Tyto běžné domácí prostředky máme doma snad všichni, přesto je využijeme při čištění kuchyně, koupelny i grilu. Jednou sodu rozmíchejte ve vodě a vytvořte pastu, kterou naneste na kartáč. Krouživými pohyby kartáček postupně odstraňujte veškeré nánosy špíny a mastnoty. Jakmile silná vrstva zmizí, rošt dočistěte obyčejným lihovým octem. Tím jej vyleštíte a dezinfikujete. Rošt vašeho grilu budete vypadat čistě, a to bez použití chemie.
Čtěte také: Domácí čisticí prostředky – ekologické, šetrné a levné
Zaměřte se i na další části grilu
Až budete řešit otázku, jak vyčistit gril, nezaměřujte se jen na rošt, ale všechny jeho části. Náročnost údržby závisí na materiálu, z jakého je váš gril vyrobený. Nejchoulostivější jsou plechové grily, které mohou při zanedbání údržby zrezivět. Problém nastane zejména ve chvíli, kdy jej zapomenete venku a bude na něj pršet.
Používáte-li gril na uhlí, popel vyhazujte po každém použití a vanu grilu dočistěte kartáčem a špachtlí. Plynové grily je potřeba čas od času demontovat a jednotlivé části vyčistit mimo gril. Totéž platí v případě některých elektrických grilů. Zvláštní péči si zaslouží vana, do které stéká přebytečný tuk, stejně tak i topné těleso. Řada kvalitních grilů obsahuje i nádobu na tuk, do které během grilování stéká. Tu byste měli kontrolovat i v průběhu grilování a po použití jej vyprázdnit a umýt.
Starejte se o svůj gril a využijte jeho plný potenciál. Uvědomte si, že (ne)čistota grilu o vás ledacos vypoví. Udělejte na vaše přátele dobrý dojem a pozvěte je na grilovačku, kterou jen tak nezapomenou! Nenechte si ujít naše další články, ve kterých jsme se na grilování a související témata podrobně zaměřili:
Diskuse k článku