Jak přizpůsobit domácnost dětem a minimalizovat riziko zranění
Pokud čekáte přírůstek do rodiny, spousta věcí se ve vašem životě změní. S velkou pravděpodobností budete muset provést i malé (nebo velké) úpravy v domácnosti a přizpůsobit ji tak, aby se riziko zranění dítěte snížilo na minimum. Na co všechno se zaměřit a na jaké bezpečnostní prvky nezapomenout? Máme pro vás přehled důležitých ochranných opatření, díky kterým bude vaše bydlení pro nového člena rodiny bezpečné.
Vymezte dítěti prostor pro volný pohyb
Není nutné, aby se malé dítě mohlo volně pohybovat po celém domě nebo bytě. Vymezte mu v místnosti bezpečný prostor, ve kterém mu nebude hrozit žádné riziko poranění ani v době, kdy bude bez dohledu. Skvělou pomůckou pro vyhrazení dětského prostoru jsou zábrany, které se dají snadno poskládat, sestavovat a vzájemně propojovat. Jednoduše tak vytvoříte prostranství libovolného tvaru a velikosti. Některé typy zábran či „ohrádek“ jsou vybaveny i dvířky s ochrannou západkou, díky kterým se k dítěti snadno dostanete. Tyto dvířka pak můžete nainstalovat například místo dveří nebo mezi kuchyňský ostrůvek a linku.
Zabezpečte vstup ke schodišti
Velké bezpečnostní riziko pro děti přestavují schody. Měli byste je zabezpečit jak ve spodní, tak horní části, a to opět pomocí dětských zábran se dvířky. Pořizujte takové „branky“, které snadno otevřete jednou rukou. Současně musí být vybaveny dětskou pojistkou a dostatečně pevné, aby byly chráněné proti vylomení. Pokud máte kluzké schody, doporučujeme je olepit protiskluzovými samolepkami. Snížíte tak riziko uklouznutí ve chvíli, kdy dítě ponese v náručí.
Pozor na ostré hrany nábytku
Jedním z prvních opatření, které byste po narození dítěte měli provést, je olepit ostré hrany nábytku a dalšího vybavení. O ty se může dítě nepříjemně poranit. Projděte místnost po místnosti a nezapomeňte na žádný roh stolu, skříně či židle. Všechny ostré hrany přelepte speciálními chrániči, které se vyrábí z gumy, plastu nebo pěny. Většinou se na nábytek snadno nalepí nebo nacvaknou. I když nevypadají zrovna designově, vaše dítko spolehlivě ochrání.
Studená a tvrdá podlaha není pro malé děti ideální
Máte po celém bytě nebo rodinném domě dlažbu nebo jinou tvrdou podlahovou krytinu? Nemáte-li podlahové topení, s velkou pravděpodobností bude podlaha studená. Tvrdá podlaha představuje také riziko poranění při pádu dítěte. Jednou z možností, jak si s tímto problémem poradit bez větších stavebních úprav či výměny podlahy, je pořízení několika kusových koberců. Umístěte je zejména tam, kde se děti budou nejčastěji pohybovat. Kromě dětského pokoje pořiďte koberec také do obýváku, případně na chodbu či do ložnice.
Zabezpečte okna a balkonové dveře
Až dítě povyroste, je potřeba zabezpečit všechna okna a balkonové dveře, stejně tak i skříně. Pro zabezpečení oken a balkonových nebo terasových dveří se používají bezpečnostní kliky vybavené blokovacím knoflíkem nebo zámkem na klíč. Pro zabezpečení spíže, kuchyňských dvířek, dveří do skříní a jiného nábytku se pak využívají různé typy zámků, které se instalují buď z vnější, nebo vnitřní strany. Jsou univerzální a vhodné pro všechny druhy nábytku. Na trhu narazíte také na zámky určené pro spotřebiče (vinotéky, lednice, trouby apod.).
Máte vysoký nábytek? Ukotvěte jej ke zdi
Skříně, komody, noční stolky, stoly a další volně stojící nábytek doporučujeme přikotvit ke zdi, a to zejména v případě, není-li dostatečně těžký a stabilní. V minulosti se stalo mnoho závažných zranění dětí vlivem převržení těžkého kusu nábytku. Pokud nábytek ukotvíte přímo do zdi, nemůže se stát, že by jej na sebe dítě samo převrhlo nebo že byste jej při neopatrné manipulaci sami shodili.
Chraňte děti před rizikem úrazu elektrickým proudem
Děti jsou zvídavé a často strkají prstíky tam, kam nemají. Často je lákají elektrické zásuvky, které byste měli velmi brzy po narození dítěte opatřit plastovými ochrannými zásuvkami. Jejich cena se pohybuje v řádu korun, přitom dokážou předejít tragédii.
Pokud zásuvky používáte často a neustálé vytahování a zastrkávání ochranných záslepek vám překáží, vyměňte klasické zásuvky za ochranné. Ty jsou vybavené mechanismem, díky kterému lze do zásuvky cokoliv zastrčit jen v případě, tlačí-li se předmětem do obou dírek současně. Vidlici spotřebiče do ní zastrčíte, ale prst nebo třeba hřebík už ne. Současně odstraňte kabely, které se nachází volně na podlaze, a schovejte je pod speciální lišty.
Odstraňte květiny a chemické prostředky
Děti by neměli mít žádný přístup k nebezpečným chemickým prostředkům, které běžně používáte pro čištění domácnosti. Savo, louh a další agresivní přípravky vždy ukládejte na nejvyšší místo, kam se dítě jen tak nedostane, a to ani ze židličky. Rovněž z místností přesuňte květiny, které jsou jedovaté. Možná vás překvapí, kolik běžně pěstovaných pokojových květin může po požití způsob otravu.
Čtěte také: Rostliny na zahradě a v lese, které jsou jedovaté
Až budete připravovat domov na příchod dalšího člena rodiny, pokuste se zaměřit i na detaily. Pokud se postaráte o nejdůležitější úpravy zmíněné v tomto článku, snížíte riziko závažného zranění na minimum.
Přečtěte si články na související témata:
Diskuse k článku